Použitie umelej inteligencie (AI) umožnilo vedcom získať nové poznatky o skupine vírusov, ktoré sa vyskytujú na celej Zemi. Tieto vírusy nielenže ovplyvňujú ľudské zdravie, ale sú prítomné aj v extrémnych podmienkach. Práve to ukazuje ich dôležitú úlohu v ekosystémoch.

Vďaka AI sa podarilo identifikovať 161 979 nových RNA vírusov. Tento prielom môže rozšíriť naše chápanie biodiverzity planéty a pomôže odhaliť ďalšie milióny vírusov, ktoré sú zatiaľ nepreskúmané. Na tému upozornil portál SciTechDaily.

Hoci sú RNA vírusy často spájané s infekciami ľudí, objavili sa aj v iných prostrediach na rôznych miestach sveta.  Zrejme zohrávajú významné úlohy v celkových ekosystémoch. V tejto štúdii vedci identifikovali vírusy, ktoré prežívajú v atmosfére, v horúcich prameňoch a hydrotermálnych prieduchoch. Podľa profesora Edwarda Holmesa sa tým preukazuje obrovská rôznorodosť vírusov a ich schopnosť prežiť v extrémnych podmienkach.

Vedci vyvinuli pokročilý algoritmus hlbokého učenia s názvom LucaProt, ktorý dokázal spracovať obrovské množstvo genetických údajov, vrátane vírusových genómov s dĺžkou až 47 250 nukleotidov. Pomocou tohto algoritmu identifikovali viac ako 160 000 nových vírusov.  LucaProt usporiadal tieto dáta a po prvýkrát zjednotil to, čo sa často označuje ako sekvenčná temná hmota.

Pixabay

AI nástroj bol vyvinutý na identifikáciu vírusov na základe ich genetickej sekvencie a štruktúry proteínov, ktoré RNA vírusy používajú na svoje rozmnožovanie. Tento prístup výrazne urýchlil objavy, ktoré by tradičné metódy nedokázali zvládnuť až tak rýchlo. AI tak umožnila hlbší prieskum vírusovej diverzity.

Štúdia, publikovaná 9. októbra v časopise Cell, predstavuje zatiaľ najväčší objav nových druhov vírusov v jednej štúdii. Tento výskum odhaľuje obrovskú diverzitu života, o ktorej sme predtým nemali potuchy. Nový objav ponúka len prvý pohľad na vírusy, ktoré nás obklopujú, a vedci odhadujú, že ešte milióny ďalších vírusov čakajú na odhalenie. AI tak môže podporiť biologický výskum a ponúknuť nové pohľady na dekódovanie biologických systémov.

Výskum, podporovaný Národnou prírodovednou nadáciou Číny a ďalšími grantmi, poskytuje pevný základ pre ďalší výskum a aplikáciu AI v objavovaní nových vírusov. Vedci plánujú rozšíriť využitie tejto technológie aj na skúmanie baktérií a parazitov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú