Mestský súd v Prahe udelil v Česku vôbec prvý trest za šírenie dezinformácií o koronavíruse. Za šírenie klamstiev o smrti seniorov po očkovaní v opatrovateľskom domove v obci Měšice v Stredočeskom kraji sa musí bývalá novinárka Jana Peterková verejne ospravedlniť a zaplatiť pokutu vo výške štvrť milióna českých korún (zhruba 10.200 eur). Rozhodnutie súdu zatiaľ nie je právoplatné, informoval v piatok portál iROZHLAS.cz.

Práve nový koronavírus COVID-19 je pritom už od svojho prepuknutia do podoby pandémie čelí neuveriteľnému množstvu hoaxov a vynárajú sa neustále nové dezinformácie. A to od baktérií aktivovaných 5G žiarením až po čipovanie počas testovania na toto ochorenie.

„Súd jej zakázal tieto informácie šíriť ďalej a musí zaplatiť aj pokutu,“ uviedol právnik opatrovateľského domova Robert Falbr. „Pani Peterková je povinná sa môjmu klientovi písomne ospravedlniť a zverejniť toto ospravedlnenie na sociálnych sieťach i na svojej webovej stránke,“ povedal Falbr. Dodal, že Peterková musí okrem finančnej pokuty uhradiť aj súdne trovy.

Samotná Peterková sa na súd nedostavila, pričom tvrdila, že o ňom nevedela. Video, ktoré obsahuje spomínané tvrdenia, chce podľa vlastných slov z internetu odstrániť. Vo veci sa však plánuje brániť a podniknúť právne kroky.

Ilustračný obrázok/Freepik

K prenasledovaniu šíriteľov podobných klamstiev prostredníctvom internetu dochádza aj na Slovensku. Rozsudok síce zatiaľ nepadol, polícia však už proti takýmto osobám zakročila a v najmenej jednom prípade aj zaklopala na ich dvere.

Opatrovateľský domov sa s Peterkovou súdi pre šírenie klamstiev o očkovaní. Podľa serveru Manipulátoři.cz zverejnila rozhovor s Václavou Vondráčkovou, ktorá tvrdila, že v domove pracovala a že po podaní vakcíny proti koronavírusu tam zomrelo niekoľko seniorov.

Obec Měšice to popiera. Zároveň informovala, že jej starosta Martin Čacký zistil prostredníctvom riaditeľa spoločnosti, ktorá zmienený domov prevádzkuje, že Vondráčková tam už od mája 2020 nepracuje. Úrady na Slovensku už riešia aj lekárov-antivaxerov, pričom je možné, že ich bude nakoniec riešiť aj polícia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú