Na Slovensko v ranných hodinách dorazilo ďalšie jadrové palivo z Ruska. Ako uviedol na sociálnej sieti minister hospodárstva Richard Sulík, štyri slovenské jadrové bloky v Jaslovských Bohuniciach a v Mochovciach tak majú na tento rok zabezpečené jadrové palivo potrebné na ich plný výkon. Jadrové palivo je aj pre tretí mochovský blok, ktorý by malo Slovensko onedlho spúšťať do prevádzky.

Jadrové palivo by sme už mali mať aj na budúci rok. Na ako dlho v budúcom roku, zatiaľ minister neprezradil. „Koľko je z budúceho roku pokryté, neprezradím, ale môžem povedať, že teraz je to v suchu,“ napísal Sulík.

Sulík dodáva, že privezenie paliva ministerstvo zámerne vopred nijak nemedializovalo. Už prvú dodávku paliva spred niekoľkých dní totiž sprevádzala polemika o tom, ako je možné, že na Slovensku pristálo ruské lietadlo, hoci Európa ruským aerolinkám vstup zablokovala v rámci sankcií za Putinove začatie vojny a zabíjanie na Ukrajine. Pre let s jadrovým palivom však platí výnimka.

Samozrejme, natíska sa rovnaká otázka, ako v prípade ruského plynu a ropy – Aký účinok majú sankcie, keď Putinovi naďalej platíme za niektoré komodity a umožňujeme mu tak ďalej financovať aj jeho vojenské plány?

Zbaviť sa závislosti na Rusku nie je jednoduché

Slovenské elektrárne na diverzifikácii dodávok jadrového paliva pracujú. Trh dodávateľov certifikovaného jadrového paliva pre slovenské jadrové reaktory VVER 440 je však obmedzený a jeho dovoz z USA nateraz nereálny.

„Sme ochotní komunikovať a rokovať s ktorýmkoľvek potenciálnym výrobcom paliva pre naše elektrárne. Takéto palivo musí prejsť procesom licencovania, v ktorom musí byť preukázané, že jeho použitie bude bezpečné. Bez úspešného preukázania bezpečnej prevádzky paliva nie je možné nové palivo použiť,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa Slovenských elektrární Oľga Baková.

Do všetkých reaktorov typu VVER 440, ktoré sú v prevádzke (Maďarsko, Česko, Fínsko, Bulharsko), a ktoré máme v jadrových elektrárňach Mochovce i Bohunice, v súčasnosti dodáva jadrové palivo len ruská spoločnosť TVEL.

Vymeniť ruské jadrové palivo v slovenských atómových elektrárňach za iné nie je také jednoduché. Podľa Úradu jadrového dozoru SR (ÚJD) výmena paliva za iné, napríklad západného typu, si vyžaduje veľa projektantskej práce a príprav.

Podľa predsedníčky ÚJD Marty Žiakovej, vôbec nejde o jednoduchý proces. „Je to veľmi ťažké. Dá sa to v dnešnej technickej dobe, ale ten proces, keď začínate používať iné palivo, je dosť zdĺhavý. Musíte preskúmať všetky bezpečnostné aspekty, ktoré sú s tým v rámci predpísaných požiadaviek spojené. Nemôže prísť k poškodeniu nielen samotného paliva, ale ani primárneho okruhu jadrového reaktora,“ povedala Žiaková.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú