V tomto texte boli použité materiály TASR.

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko opäť šokoval medzinárodnú verejnosť, keď počas stretnutia so študentmi otvorene pohrozil odpojením internetu počas nadchádzajúcich prezidentských volieb, ktoré sú naplánované na 26. januára 2025. Lukašenko, známy svojou nekompromisnou politikou a kontroverznými výrokmi, pripomenul udalosti z augusta 2020, keď krajinu zachvátili masové protesty po vyhlásení výsledkov volieb.

„Budem hovoriť otvorene. Takmer vždy sa to (odstavenie internetu) uskutočňovalo s mojím povolením. Keď čelíte dvom problémom naraz, začnete zvažovať svoje možnosti. V tom čase mala prednosť budúcnosť krajiny. Ak sa to zopakuje, odstavíme ho,“ povedal Lukašenko v televíznom vystúpení, ktoré odvysielal štátny kanál Pul Pervogo. Jeho slová rýchlo rozšírili aj zahraničné médiá, vrátane ruskej agentúry TASS.

Veľa času na internete škodí
Flickr/Unsplash (úprava redakcie)

História sa opakuje?

Bielorusko si ešte dobre pamätá chaos, ktorý vypukol v roku 2020, keď sa ľudia masovo postavili proti výsledkom volieb považovaných opozíciou i západnými krajinami za zmanipulované. Lukašenkov režim vtedy čelil obrovskému odporu, pričom jedným z nástrojov na jeho potlačenie bolo práve obmedzenie prístupu k internetu.

Vladislav Zdolnikov, odborník na internet, v tom čase pre rozhlasovú stanicu Echo Moskvy vyhlásil, že výpadky internetového spojenia boli pravdepodobne spôsobené snahou úradov cenzurovať „nevhodné stránky“. Medzi nimi spomenul populárne platformy ako YouTube, Telegram či Twitter, ktoré zohrávali kľúčovú úlohu pri organizovaní protestov a šírení nezávislých informácií.

kvantový internet na dosah
Midjourney (úprava redakcie)

Medzinárodná odozva na Lukašenkovu hrozbu

Lukašenkov najnovší výrok okamžite vyvolal obavy nielen medzi Bielorusmi, ale aj v zahraničí. Odpojenie internetu počas volieb by znamenalo drastické narušenie slobody prejavu a prístupu k informáciám. Západné krajiny pravdepodobne zareagujú diplomatickým tlakom či sankciami, ak by k takémuto kroku naozaj došlo.

Bieloruský režim tak opäť stojí na križovatke. V januári bude jasné, či Lukašenko ustúpi od svojej hrozby, alebo sa história z roku 2020 zopakuje v ešte intenzívnejšej podobe. Jedno je ale isté. Slová diktátorov sú nevyspytateľné, takže momentálne je predčasné vyvodzovať dôsledky z rečí bieloruského vládcu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú