V nasledujúcom texte boli použité materiály TASR.

Organizácia Greenpeace Slovensko ostro nesúhlasí s pokračujúcou politikou zastropovania cien energií. Podľa nej táto stratégia predstavuje neprimeranú podporu fosílnych spoločností, ktoré už vykazujú astronomické zisky. Namiesto toho Greenpeace volá po adresnej pomoci pre najchudobnejšie vrstvy obyvateľstva a po strategických investíciách do obnoviteľných zdrojov energie.

Greenpeace upozorňuje, že zastropovanie cien energií financuje najmä najväčších hráčov na trhu, ako je Slovenský plynárenský priemysel (SPP) alebo skupina ZSE. Ide o neférový presun peňazí z rozpočtov miest, obcí a občanov do vreciek energetických spoločností. Tak uviedla koordinátorka energetickej kampane Greenpeace Slovensko Dorota Osvaldová. Kritizuje skutočnosť, že tieto spoločnosti, ktoré generujú zisky v stovkách miliónov eur, zároveň výrazne prispievajú k environmentálnym škodám a klimatickej kríze.

Zisky fosílnych gigantov na úkor ľudí

V roku 2023 štát vyčlenil takmer 1,7 miliardy eur na kompenzáciu cien plynu pre domácnosti. Z toho viac než jednu miliardu získal práve SPP, čo podľa Greenpeace potvrdzuje, že táto politika prospieva primárne veľkým korporáciám, nie bežným občanom. Greenpeace navrhuje, aby vláda namiesto neefektívneho zastropovania cien presunula svoju pozornosť na investície do obnoviteľných zdrojov energie.

Podľa Osvaldovej by táto cesta ponúkla dlhodobé riešenia a znížila závislosť na fosílnych palivách, ktoré nielen poškodzujú klímu, ale sú aj cenovo nestabilné. Energetické spoločenstvá, miestne projekty, ktoré umožňujú ľuďom produkovať a zdieľať energiu. Sú jedným z kľúčových návrhov Greenpeace.

Osvaldová tiež hovorí o potrebe zaviesť energošeky, ktoré by cielene pomohli najohrozenejším skupinám a zároveň financovali prechod na obnoviteľné zdroje. Greenpeace zdôzarňuje, že ak by umožnili ľuďom investovať do vlastnej obnoviteľnej energie, nemuseli by sme sa budúceho zvyšovania cien obávať.

Solárne panely
Farma so solárnymi panelmi pre výrobu elektrickej energie. Zdroj: Pixabay

Dotácie pre veľkých znečisťovateľov

Podľa Greenpeace zastropovanie cien energií významne podporuje fosílne spoločnosti. Okrem SPP upozorňuje aj na skupinu ZSE, ktorá vlastní paroplynovú elektráreň Malženice. Tá je podľa Greenpeace významným producentom skleníkových plynov. Osvaldová upozorňuje, že z daní bežných ľudí sa skladáme najväčším znečisťovateľom na ich enormné zisky. To nie je spravodlivé a už vôbec nie udržateľné.

Greenpeace považuje podporu obnoviteľných zdrojov energie za kľúčovú nielen pre zníženie závislosti na fosílnych palivách, ale aj pre boj s klimatickou krízou. Dlhodobé riešenia si podľa nich vyžadujú zásadný prechod k udržateľným modelom energetiky, kde budú mať aktívnu úlohu miestne spoločenstvá a jednotliví občania.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú