Kým väčšina smartfónov dnes používa lítium-iónové batérie s grafitovou anódou, kremíkové batérie prinášajú nový prístup. Namiesto grafitovej anódy obsahujú kremíkovú, ktorá poskytuje oveľa vyššiu energetickú hustotu. To znamená, že pri zachovaní rovnakej kapacity môžu byť menšie alebo v rovnakej veľkosti ponúknu väčšiu výdrž. Výsledkom sú tenšie zariadenia s lepšou výdržou na jedno nabitie.

Prvým zariadením s kremíkovou batériou bol model HONOR Magic 5 Pro z roku 2023. Čínska verzia tohto telefónu mala batériu s kapacitou 5 450 mAh. To je viac oproti globálnej lítium-iónovej verzii s 5 100 mAh. Dnes už kremíkové batérie nájdeme aj vo viacerých modeloch značiek OnePlus, Xiaomi a vivo, pričom ich počet sa stále zvyšuje. O téme informoval portál Android Authority.

Menšia batéria, väčšia kapacita

Okrem vyššej kapacity majú kremíkové batérie potenciál výrazne ovplyvniť dizajn zariadení. V prípade sklápacích telefónov alebo kompaktných modelov umožňujú výrobcom vytvárať štíhlejšie zariadenia bez zníženia kapacity batérie. Vďaka tomu môžu byť smartfóny menšie a praktickejšie na používanie, pričom vydržia na jedno nabitie rovnako dlho alebo dlhšie ako ich väčšie varianty s lítium-iónovými batériami.

Pre používateľov menších telefónov sú kremíkové batérie vítaným vylepšením. V kompaktnejších smartfónoch, ktoré sa ľahšie ovládajú jednou rukou a ľahko sa zmestia do vrecka, bolo doteraz najväčším problémom práve obmedzené množstvo miesta na väčšiu batériu. Xiaomi plánuje priniesť túto technológiu do ďalších generácií. Očakáva sa, že modely radu Xiaomi 15 budú mať kapacitu 5 000 mAh aj napriek menšiemu telu.

FonTech/Dávid Igaz

Od hodiniek po senzory

Kremíkové batérie majú potenciál priniesť zmenu aj v iných zariadeniach, ako sú napríklad fitness náramky, inteligentné hodinky alebo domáce senzory, kde hrá veľkosť a výdrž zásadnú rolu. Vďaka vyššej hustote môžu byť tieto prístroje menšie, ľahšie a s dlhšou výdržou, čo otvára nové možnosti ich použitia. Hoci sme už v minulosti čítali o prelomových technológiách v oblasti batérií, ako je napríklad jadrová batéria, ktorá by udržala telefón nabitý celé desaťročia, veľa z týchto konceptov je ešte ďaleko od praktického využitia.

Dobrou správou je, že kremíkové batérie túto revolúciu už začali. Viaceré aktuálne zariadenia už túto technológiu využívajú, a ich počet bude stúpať. Kremíkové batérie ponúkajú sľubný kompromis medzi veľkosťou a kapacitou, pričom najviac ovplyvnia trh so skladateľnými a kompaktnými smartfónmi. Pokiaľ zvažuješ nový smartfón a hľadáš výdrž batérie, kremíkové modely môžu byť zaujímavou voľbou.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú