Google spustil testovanie jednotného zdieľania súborov medzi telefónmi s Androidom, informuje AndroidPolice. Android takúto funkciu doteraz priamo neobsahoval a výrobcovia ako Samsung alebo Huawei si často implementovali vlastný protokol, ktorý sa dal využiť na zdieľanie súborov. Gigant však zasahuje a zjednocuje rôzne implementácie do jedného protokolu nazývaného Nearby Sharing.

Problémom však ostáva štiepenosť verzií Androidu. Na obídenie tohto problému bude Google distribuovať túto funkciu ako aktualizáciu pre balík Google Play Services, ktorý by mal byť dostupný pre prakticky všetky Android zariadenia s verziou 6.0 a vyššie.

Pokúsiť vyskúšať si novú funkciu môžeš pripojením sa do beta verzie Google Play Services. Následne je nutné počkať na to, kým firma aktualizuje Google Play Services aj na ich serveroch, nie všetky ešte totiž nabehli na novú verziu. Momentálne preto prebieha testovanie iba na úzkej skupine používateľov.

Na použitie Nearby Sharing je nutné mať povolené lokalizačné služby a Bluetooth. Pri zdieľaní súborov, URL, alebo prakticky čohokoľvek je potom možné z ponuky vybrať možnosť Nearby Sharing. Rovnako ako v prípade AirDrop, aj tu si vieš nastaviť, aby výzvu na prijatie súborov videli všetky kontakty alebo iba niektoré.

Ak chceme súbory zdieľať medzi používateľmi mimo kontaktov, musia mať aplikáciu Nearby Sharing otvorenú a čakať na prijatie výzvy – to znamená, že Nearby Sharing je možné využiť aj na zdieľanie súborov medzi používateľov, ktorí nie sú v kontaktoch.

Prenos prebieha podľa nastavení, môže prebehnúť za použitia externých serverov cez mobilné dáta, iba cez WiFi sieť, alebo bez použitia externých serverov, teda úplne offline cez Bluetooth. Po prijatí obsahu sa Android rozhodne, ako ho využiť – ak sme poslali URL link pre Twitter, otvorí sa priamo aplikácia Twitter s odkazom. Ak sme ale poslali dokument, uloží sa do adresára stiahnutých súborov.

Nearby Sharing má fungovať aj v prehliadačoch Google Chrome a uľahčiť tak zdieľanie obsahu medzi zariadeniami aj mimo Androidu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom