Podpredsedníčka Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová varovala majiteľa sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter Elona Muska pred hroziacimi sankciami v súvislosti s pozastavením účtov viacerých novinárov, ktorí sa venovali dianiu vo firme.

„Správy o svojvoľnom pozastavení účtov novinárov na Twitteri sú znepokojujúce,“ napísala Jourová na sociálnej a mikroblogovacej sieti a dodala, že existujúce únijné predpisy i nová smernica venovaná digitálnym médiám, ktorá vstúpi do platnosti v budúcom roku, vyžadujú „rešpektovanie slobody médií a základných práv“. „Elon Musk by si toho mal byť vedomý. Existujú červené čiary. A sankcie, čoskoro,“ dodala.

Výbor na ochranu novinárov, ktorý sa venuje ochrane novinárov na celom svete, vo štvrtok vyjadril obavy v súvislosti s udalosťami a poznamenal, že „ak sa potvrdí, že (ich suspendovali) ako odplatu za ich prácu, bolo by to vážne porušenie práva novinárov na reportovanie správ bez strachu z odvety“.

Twitter vo štvrtok pozastavil účty novinárov, ktorí sa venovali dianiu v sociálnej a mikroblogovacej sieti a jej novému majiteľovi Elonovi Muskovi. Sú medzi nimi reportéri pracujúci pre The New York Times, Washington Post, CNN, Voice of America a ďalšie médiá.

Spoločnosť novinárom nevysvetlila, prečo ich účty zablokovala a ich profily a staršie tweety zmizli. Samotný Musk však vo štvrtok v noci novinárov na Twitteri obvinil, že zverejňujú súkromné informácie o jeho pohybe, čo opísal ako „v podstate súradnice pre atentát“. Pre toto tvrdenie neposkytol žiadne dôkazy.

Náhle pozastavenie účtov novinárov nasleduje po Muskovom rozhodnutí zo stredy permanentne zrušiť účet, ktorý automaticky sledoval lety jeho súkromného lietadla s použitím verejne dostupných dát. Na základe toho tiež Twitter zmenil pravidlá pre všetkých používateľov a zakázal zdieľanie aktuálnej polohy inej osoby bez jej súhlasu.

Niektorí z novinárov, ktorých účty vo štvrtok suspendovali, písali o nových pravidlách a Muskovom zdôvodnení ich zavedenia. To zahŕňa aj údajný incident so stalkerom, ktorý vraj v utorok v Los Angeles zasiahol jeho a jeho rodinu.

Musk zdôrazňuje, že pravidlá o zákaze zverejňovania polohy ostatných sa týkajú aj novinárov, pričom tvrdí, že mu nerobí problém, ak ho kritizujú. Viacerí z dotknutých reportérov však tvrdia, že Muskovu polohu nezverejnili a žiadne pravidlá neporušili. Ich účty pritom zrušili bez varovania alebo vysvetlenia.

CNN v oficiálnom vyhlásení uviedlo, že „impulzívne a neopodstatnené pozastavenie účtov viacerých reportérov, vrátane Donieho O’Sullivana zo CNN, je znepokojujúce, no nie prekvapivé“.

Matt Binder z technologického portálu Mashable opísal, že jeho účet vo štvrtok zablokovali po tom, ako zdieľal screenshot, ktorý pred svojím suspendovaním zverejnil aj O’Sullivan. Ten pochádzal zo stanoviska losangeleskej polície, ktoré vo štvrtok dostali viaceré médiá, vrátane agentúry The Associated Press, o tom, že je v kontakte s Muskovými zástupcami v súvislosti s údajným incidentom so stalkerom, no zatiaľ nebolo podané trestné oznámenie. „Nezverejnil som žiadne dáta o polohe, ako uvádzajú nové podmienky Twitteru. Ani som nezdieľal žiadne odkazy na ElonJet alebo ďalšie účty sledujúce polohu,“ vyjadril sa Binder v e-maili s tým, že kritizoval Muska, ale nikdy neporušil žiadne platné pravidlá Twitteru.

Podľa agentúry AP zablokovali aj oficiálny účet Mastodonu, decentralizovanej sociálnej siete, ktorú označujú za alternatívu Twitteru. Dôvod nie je jasný, no podľa AP účet tweetoval o spomenutom konte, ktoré sledovalo Muskovo lietadlo.

Ku kritike sa pridala aj nemecká vláda, pričom ministerstvo zahraničných vecí na sociálnej sieti uviedlo, že má problém s tým, že nemôže sledovať suspendované účty a dodalo, že slobodu médií nemožno len tak vypínať a zapínať podľa svojvôle. Hovorca Christofer Burger tiež dodal, že ministerstvo si založilo účet na Mastodone, aby sa uistilo, že zostane dostupné.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú