Aktualizované 23. decembra 2022: Ruská vesmírna agentúra (Roskosmos) zvažuje „záchranný“ plán na vyslanie prázdnej kozmickej lode na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), ktorá by odtiaľ predčasne priviezla na Zem troch členov posádky. Tieto úvahy súvisia s nedávnym únikom chladiacej kvapaliny z ruského modulu Sojuz MS-22, ktorým sa táto trojica mala vracať na Zem.

Ako v piatok na svojom webe informoval britský denník The Guardian, predstavitelia Roskosmosu a amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) na štvrtkovej videokonferencii uviedli, že pokračujú vo vyšetrovaní príčin udalosti z minulého týždňa, keď došlo k prepichnutiu vonkajšieho chladiaceho plášťa kapsuly Sojuz MS-22. Stalo sa tak v čase, keď sa dvaja kozmonauti pripravovali na rutinný výstup do voľného kozmického priestoru.

Únik kvapaliny trval niekoľko hodín a počas neho sa chladič naplnený kvapalinou používanou na reguláciu teploty vo vnútri obývateľného priestoru kozmickej lode takmer vyprázdnil. The Guardian uvádza, že zatiaľ nepadlo konečné rozhodnutie o spôsobe, ako dostať troch členov posádky kapsuly späť na Zem. Zvažuje sa buď vypustenie ďalšej lode Sojuz, ktorá ich vyzdvihne, alebo zdanlivo menej pravdepodobná možnosť, že sa vrátia na Zem v poškodenej kapsule Sojuz MS-22 bez väčšiny chladiacej kvapaliny.

V súčasnosti je na palube ISS sedem ľudí – ale ak by sa modul Sojuz MS-22 považoval za nespôsobilý letu, znamenalo by to, že stanici ISS zostáva okrem neho už len jeden „záchranný čln“, a ten môže v prípade nutnej evakuácie odviezť iba štyroch ľudí. Kozmická loď Sojuz MS-22, ktorá je projektovaná pre troch ľudí, dopravila v septembri na ISS dvoch ruských kozmonautov a jedného astronauta NASA. Loď zostala pridokovaná na modul Rassvet, pretože tú istú trojicu má dopraviť späť na Zem v marci roku 2023.

Šéf Roskosmosu Jurij Borisov v stredu v priamom prenose na televíznom kanáli Rossija-24 vyhlásil, že bezpečnosť posádky ISS nie je ohrozená. Informoval, že teplota na kozmickej lodi Sojuz MS-22 sa stabilizovala a v poslednom čase neprekročila 30 stupňov Celzia. Vysvetlil, že teplota sa stabilizovala po napojení vzduchovodov z ruského segmentu ISS a po udržiavaní teplotného režimu ventilátormi. Vo štvrtok časť posádky ISS pracovala na modernizácii solárnych panelov ISS, a to v rámci „prechádzky“, ktorá bola pôvodne naplánovaná na stredu.

Pôvodný článok z 16. decembra: Ruská vesmírna agentúra Roskosmos v piatok potvrdila, že teplota v module Sojuz pripojenom k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) sa zvýšila na 30 stupňov Celzia. Fungovanie prístrojov a zariadení na ISS a ani životy posádky tým nie sú ohrozené, ubezpečil Roskosmos podľa agentúry AFP.

„Ide o menšiu zmenu teplotného režimu,“ uviedol Roskosmos s tým, že v piatok medializované informácie o zvýšení teploty v kozmickej lodi Sojuz MS-22 na 50 stupňov Celzia nie sú pravdivé.

Roskosmos spresnil, že špecialisti na Zemi spolu s posádkou stanice sa snažia situáciu vyriešiť a pokračujú v analýze údajov prichádzajúcich z ISS, vrátane fotografií a videozáznamov. Nateraz dostala posádka ISS za úlohu zmeniť spôsob ventilácie na ISS, aby mohla pokračovať v činnostiach na palube lode.

Ako pripomína TASR, ruská vesmírna agentúra vo štvrtok oznámila, že z technických príčin bol v stredu dvom ruským kozmonautom z ISS zrušený naplánovaný sedemhodinový výstup do otvoreného vesmíru. Keď sa totiž kozmonauti obliekli do skafandrov a odtlakovali priechodovú komoru, dostali od pozemných tímov informáciu o „úniku významného množstva neznámej látky“. Kozmonauti preto obnovili tlak v priechodovej komore, vyzliekli si skafandre a znovu vstúpili do vesmírnej stanice, informovala vo štvrtok NASA.

Výkonný riaditeľ agentúry Roskosmos pre programy s ľudskou posádkou Sergej Krikaľov neskôr uviedol, že únik mohol spôsobiť malý meteorit, ktorý zasiahol Sojuz. Od konca februára, keď Rusko rozpútalo vojnu na Ukrajine a následne sa stalo terčom západných sankcií, sú misie ISS ojedinelým prípadom spolupráce medzi Moskvou a Washingtonom, konštatovala AFP.

Na ISS je v súčasnosti sedem ľudí: Američania Nicole Mannová, Josh Cassada a Frank Rubio, Kóiči Wakata z Japonska a Rusi Anna Kikinová, Sergej Prokopiev a Dmitrij Petelin, pripomína AP.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú