Aktualizované 23. decembra 2022: Ruská vesmírna agentúra (Roskosmos) zvažuje „záchranný“ plán na vyslanie prázdnej kozmickej lode na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), ktorá by odtiaľ predčasne priviezla na Zem troch členov posádky. Tieto úvahy súvisia s nedávnym únikom chladiacej kvapaliny z ruského modulu Sojuz MS-22, ktorým sa táto trojica mala vracať na Zem.
Ako v piatok na svojom webe informoval britský denník The Guardian, predstavitelia Roskosmosu a amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) na štvrtkovej videokonferencii uviedli, že pokračujú vo vyšetrovaní príčin udalosti z minulého týždňa, keď došlo k prepichnutiu vonkajšieho chladiaceho plášťa kapsuly Sojuz MS-22. Stalo sa tak v čase, keď sa dvaja kozmonauti pripravovali na rutinný výstup do voľného kozmického priestoru.
Únik kvapaliny trval niekoľko hodín a počas neho sa chladič naplnený kvapalinou používanou na reguláciu teploty vo vnútri obývateľného priestoru kozmickej lode takmer vyprázdnil. The Guardian uvádza, že zatiaľ nepadlo konečné rozhodnutie o spôsobe, ako dostať troch členov posádky kapsuly späť na Zem. Zvažuje sa buď vypustenie ďalšej lode Sojuz, ktorá ich vyzdvihne, alebo zdanlivo menej pravdepodobná možnosť, že sa vrátia na Zem v poškodenej kapsule Sojuz MS-22 bez väčšiny chladiacej kvapaliny.
V súčasnosti je na palube ISS sedem ľudí – ale ak by sa modul Sojuz MS-22 považoval za nespôsobilý letu, znamenalo by to, že stanici ISS zostáva okrem neho už len jeden „záchranný čln“, a ten môže v prípade nutnej evakuácie odviezť iba štyroch ľudí. Kozmická loď Sojuz MS-22, ktorá je projektovaná pre troch ľudí, dopravila v septembri na ISS dvoch ruských kozmonautov a jedného astronauta NASA. Loď zostala pridokovaná na modul Rassvet, pretože tú istú trojicu má dopraviť späť na Zem v marci roku 2023.
Šéf Roskosmosu Jurij Borisov v stredu v priamom prenose na televíznom kanáli Rossija-24 vyhlásil, že bezpečnosť posádky ISS nie je ohrozená. Informoval, že teplota na kozmickej lodi Sojuz MS-22 sa stabilizovala a v poslednom čase neprekročila 30 stupňov Celzia. Vysvetlil, že teplota sa stabilizovala po napojení vzduchovodov z ruského segmentu ISS a po udržiavaní teplotného režimu ventilátormi. Vo štvrtok časť posádky ISS pracovala na modernizácii solárnych panelov ISS, a to v rámci „prechádzky“, ktorá bola pôvodne naplánovaná na stredu.
Pôvodný článok z 16. decembra: Ruská vesmírna agentúra Roskosmos v piatok potvrdila, že teplota v module Sojuz pripojenom k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) sa zvýšila na 30 stupňov Celzia. Fungovanie prístrojov a zariadení na ISS a ani životy posádky tým nie sú ohrozené, ubezpečil Roskosmos podľa agentúry AFP.
„Ide o menšiu zmenu teplotného režimu,“ uviedol Roskosmos s tým, že v piatok medializované informácie o zvýšení teploty v kozmickej lodi Sojuz MS-22 na 50 stupňov Celzia nie sú pravdivé.
Roskosmos spresnil, že špecialisti na Zemi spolu s posádkou stanice sa snažia situáciu vyriešiť a pokračujú v analýze údajov prichádzajúcich z ISS, vrátane fotografií a videozáznamov. Nateraz dostala posádka ISS za úlohu zmeniť spôsob ventilácie na ISS, aby mohla pokračovať v činnostiach na palube lode.
Ako pripomína TASR, ruská vesmírna agentúra vo štvrtok oznámila, že z technických príčin bol v stredu dvom ruským kozmonautom z ISS zrušený naplánovaný sedemhodinový výstup do otvoreného vesmíru. Keď sa totiž kozmonauti obliekli do skafandrov a odtlakovali priechodovú komoru, dostali od pozemných tímov informáciu o „úniku významného množstva neznámej látky“. Kozmonauti preto obnovili tlak v priechodovej komore, vyzliekli si skafandre a znovu vstúpili do vesmírnej stanice, informovala vo štvrtok NASA.
Výkonný riaditeľ agentúry Roskosmos pre programy s ľudskou posádkou Sergej Krikaľov neskôr uviedol, že únik mohol spôsobiť malý meteorit, ktorý zasiahol Sojuz. Od konca februára, keď Rusko rozpútalo vojnu na Ukrajine a následne sa stalo terčom západných sankcií, sú misie ISS ojedinelým prípadom spolupráce medzi Moskvou a Washingtonom, konštatovala AFP.
Na ISS je v súčasnosti sedem ľudí: Američania Nicole Mannová, Josh Cassada a Frank Rubio, Kóiči Wakata z Japonska a Rusi Anna Kikinová, Sergej Prokopiev a Dmitrij Petelin, pripomína AP.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Zamestnanec OpenAI šokuje: Dosiahli sme svätý grál umelej inteligencie. Čoskoro prekoná človeka vo všetkom
recenzia Epické bitky, temnota a chaos. Nový Pán prsteňov má všetko, no aj tak mu chýba to najpodstatnejšie (RECENZIA)
Technológie NASA si môžu kúpiť aj Slováci. Toto sú top vychytávky, ktoré musíš mať (+kde ich nájdeš)
Existenčná hrozba pre ľudstvo: 77 % pevniny vyschlo. Vedci varujú pred hrozivými následkami
Vedcom padla sánka: Náhodou objavili rekordnú antičasticu, ktorá prepíše fyziku
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Vedci po rokoch dešifrovali záhadné signály z vesmíru. Skrývali niečo, čo doteraz považovali za nemožné
- Fosílne palivá zosadia z trónu. 15 km pod zemou našli nekonečný zdroj vzácnej energie, má to však háčik
- V strede oceánu zachytili tajomné zvuky. Vedci už tušia, čo ich môže spôsobovať
- Je 400 km nad Zemou a naháňa hrôzu. Rusi tajne vyniesli do vesmíru jadrovú zbraň, skryli ju na prekvapivom mieste
- Kontroverzný zákon je na spadnutie. Blízka krajina chce spoplatniť každý prejdený kilometer, vodiči zúria
-
- Fosílne palivá zosadia z trónu. 15 km pod zemou našli nekonečný zdroj vzácnej energie, má to však háčik
- Koniec lacných vecí z Číny? EÚ klepne po prstoch úplne všetkým, chce poplatky aj nové clá
- Za málo peňazí veľa muziky. Toto sú najlepšie mobily do 500 eur, ktoré sa vyrovnajú aj vlajkovým modelom
- Je 400 km nad Zemou a naháňa hrôzu. Rusi tajne vyniesli do vesmíru jadrovú zbraň, skryli ju na prekvapivom mieste
- Kontroverzný zákon je na spadnutie. Blízka krajina chce spoplatniť každý prejdený kilometer, vodiči zúria
-
- Za málo peňazí veľa muziky. Toto sú najlepšie mobily do 500 eur, ktoré sa vyrovnajú aj vlajkovým modelom
- Fosílne palivá zosadia z trónu. 15 km pod zemou našli nekonečný zdroj vzácnej energie, má to však háčik
- Vytasili silný kaliber za prijateľnú cenu. Vyskúšal som novú Škodu, jej famóznej spotrebe nebudeš veriť
- Chceli ju vypnúť, tak ich oklamala. Umelá inteligencia vydesila expertov, začala sa správať ako človek
- Je 400 km nad Zemou a naháňa hrôzu. Rusi tajne vyniesli do vesmíru jadrovú zbraň, skryli ju na prekvapivom mieste
Vedci neverili vlastným očiam. Vráskavec musel preplávať až tri oceány kvôli jednej veci
ECB sa pripravuje na rok neistoty. Dočkáme sa znižovanie úrokových sadzieb?
Vlakmi bude cestovať zadarmo nová skupina ľudí. Stačí splniť jednu podmienku
„Vianočný darček“ od USA. Nad Slovenskom už lieta tretia F-16
Odstávky pokračujú. Stellantis zastavuje výrobu v historickom závode, dotkne sa týchto áut
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené