Monitorovací systém rumunských vzdušných síl zaznamenal nad juhovýchodom Rumunska lietajúci objekt, ktorý sa javil ako meteorologický balón. V utorok to oznámilo rumunské ministerstvo obrany, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters.

Do oblasti vzlietli desať minút po upozornení systému dve stíhačky MiG-21, ktoré však prítomnosť objektu vo vzdušnom priestore nedokázali potvrdiť, uviedol rezort obrany. Dodal, že balón letel v nadmorskej výške 11.000 metrov.

Rumunské stíhačky pátrali po objekte približne 30 minút, no nespozorovali ho piloti ani radarové systémy, spresnilo ministerstvo. Susedné Moldavsko v utorok z dosiaľ neznámych bezpečnostných príčin dočasne uzavrelo svoj vzdušný priestor, všíma si Reuters.

V uplynulých dňoch boli tri neidentifikované objekty zaznamenané a následne zostrelené v severoamerickom vzdušnom priestore: v nedeľu nad Hurónskym jazerom na severovýchode USA, v sobotu nad severnou Kanadou a v piatok nad Aljaškou. Pred dvoma týždňami zostrelili americké vzdušné sily nad Atlantickým oceánom veľký čínsky balón. Washington sa domnieva, že balón, ktorý narušil vzdušný priestor USA Čína používala na špionáž. Peking tvrdí, že išlo o civilný balón používaný na meteorologické účely.

Nevedia obvinenia potvrdiť

Spojené štáty však zatiaľ nemajú žiadne dôkazy, že tri neidentifikované lietajúce objekty, ktoré v uplynulých dňoch zostrelili, sú prepojené so špionážnym programom Číny alebo inej krajiny. V utorok to uviedol hovorca Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

Kirby povedal, že to mohli byť balóny, ktoré boli využívané na komerčné alebo výskumné subjekty, v takom prípade by boli neškodné. „Mohlo by sa to ukázať ako hlavné vysvetlenie,“ dodal.

Zároveň však zdôraznil, že Čína prevádzkuje dobre financovaný a sofistikovaný sledovací program. V rámci neho používa ťažko odhaliteľné balóny vo vysokých nadmorských výškach na špehovanie USA a iných krajín.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú