Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Spoločnosť SpaceX patrí medzi vesmírnymi spoločnosťami k priekopníkom. Má vysoké ambície a predovšetkým je zatiaľ jedinou spoločnosťou, ktorá využíva „recyklované“ rakety Falcon 9. Tie sa totiž po dosiahnutí určitého bodu oddeľujú od celku a pomocou navigácie sa vrátia späť na Zem, kde už viackrát dokázali úspešne pristáť.

Ľudia si na úspešné pristátia natoľko zvykli, že akékoľvek zaváhanie vie poriadne prekvapiť. Jedno z nich sa stalo aj pred pár minútami, kedy po úspešnom vynesení satelitov Starlink a následnému oddeleniu prvého stupňa (raketa Falcon 9) nedošlo k úspešnému pristátiu, ktoré sa malo odohrať na plávajúcej plošine – píše TechCrunch.

Zatiaľ neznáma chyba

Čo spôsobilo túto nehodu je zatiaľ neznáme. Vo videu nižšie nájdeš celý priebeh misie, pričom od 23. minúty malo prebehnúť očakávané pristátie rakety Falcon 9. Namiesto toho je o pár sekúnd vidieť v pravom hornom rohu dym, ktorý pochádza pravdepodobne z prvého stupňa. Čo stojí za touto chybou je zatiaľ otázne, no očakáva sa, že v najbližších hodinách príde SpaceX, prípadne samotný Elon Musk s jasným vysvetlením.

Každopádne, hlavná časť misie, ktorou bolo vynesenie satelitov Starlink (od 30. minúty) prebehla úspešne a na oblohe ich je od dnešného dňa už o 60 kusov viac. Ich cieľom je priniesť rýchlejší a kvalitnejší internet, ktorý by mal pozostávať z celkovo 12 000 družíc (dokončenie projektu sa predpokladá v 2027). Očakávané spustenie by malo byť už v tomto roku, no tento dátum nemusí byť konečný, nakoľko viacerí vedci sa proti tomuto konaniu postavili.

Ich snahou je dospieť k tomu, aby prebehla diskusia s odborníkmi a širšou verejnosťou ohľadom dopadu tak veľkého počtu satelitov na oblohe. Už teraz totiž svojím jasom konkurujú stredne jasným hviezdam a tým tak deformujú pohľad na oblohu. Podľa ich slov by mali byť stanovené jasné medzinárodné pravidlá, ktoré by podobné počiny regulovali.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú