Teraz čítate
Máš doma smart TV? Mal by si zbystriť, hacknúť ťa môžu aj bez internetu


Nový typ exploita je lacný a dokáže na diaľku hackovať smart televízory. Funguje pomocou pozemných signálov, čím hacker dokáže získať kontrolu nad veľkým počtom televízorov aj bez fyzického prístupu. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Koncept útoku používa nízkonákladový DVB-T vysielač pre vloženie škodlivých príkazov do televízneho signálu. Signál je potom vysielaný do okolitých zariadení. Exploit fungoval pri ukážke na dvoch Samsung smart TV s najnovším softvérom. V televízoroch bežia na pozadí webové prehliadače, ktoré obsahujú dve bezpečnostné chyby a cez ne získa hacker prístup k rootu. Táto technika však môže pracovať na oveľa širšej škále moderných smart TV. Podľa bezpečnostného experta dokonca až na 90% nedávno predaných televízoroch.

nenechaj si ujsť
Xiaomi MiTV 4A sú „najlepšie televízory na svete“, ktoré si môže dovoliť každý!

Pre kompletné získanie kontroly nad televízorom musí byť pripojený k internetu. Infekcia na oboch zariadeniach dokázala reštartovať či uviesť televízory na výrobné nastavenia. V tých horších prípadoch môže nastať aj špehovanie cez mikrofón či kameru. Veľkou výhodou tohto spôsobu hackovania je aj to, že hackera to nestojí veľa. Zloženie takéhoto hackovacieho prístroja stojí len okolo 150 dolárov.

smart tv

Ukážka exploita, ktorý získava kontrolu nad smart televízorom

zdroj fotografie: arsTECHNICA

Keď je televízor pripojený k internetu, hacker získava oveľa väčšie výhody. Nie je to však nevyhnutné, keďže exploit sa usídli v televízore pomocou DVB-T signálu. Bežný používateľ pritom nemá šancu zistiť, či ho niekto hackol alebo sleduje. Riešením problému je oprava bezpečnostných chýb a aktualizovanie firmvéru televízorov. Ak sa teda obávaš podobného útoku, nechaj televízor inštalovať aktualizácie.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
100%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Peter Puhovich
Študent strednej školy so zameraním na grafický dizajn, fanúšik smartfónov, ale aj iných IT zariadení. O technológie som sa začal zaujímať vďaka svojmu prvému Android tabletu a po čase ma zaujali aj čínske zariadenia. Vo voľnom čase rád píšem články, pozerám seriály a tiež bicyklujem. Ak budete mať akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať e-mailom alebo na sociálnych sieťach.
  • Adrián Kupčov

    pfff samsung :D ja mam lg :D