Ministerstvo zdravotníctva SR včera v podvečerných hodinách informovalo o spustení online registrácie pre očkovanie ľudí 3. dávkou vakcíny proti koronavírusu. Tretia dávka však bude určená len pre špecifickú skupinu ľudí, ktorí o ňu môžu požiadať na základe odporúčaní medzinárodných inštitúcií a Európskej liekovej agentúry. Kto 3. dávku dostane a kedy o ňu môže požiadať?

Registrácia na 3. dávku vakcíny je spustená

Slovensko už začiatkom roka spustilo očkovanie proti ochoreniu COVID-19 dvojdávkovými vakcínami AstraZeneca a Pfizer a neskôr jednodávkovou vakcínou Janssen. Aktuálne však MZ SR spustilo aj registráciu na očkovanie 3. dávkou alebo tzv. „boosterom“, ktorý je určený výlučne pre rizikové skupiny obyvateľstva s ťažkými poruchami imunity alebo ľudí, ktorým hrozí rizikový priebeh ochorenia COVID-19.

vakcinacia.nczisk.sk

Toto očkovanie však nebude zatiaľ prístupné pre ľudí, ktorí už prekonali COVID-19 a boli zaočkované dvomi dávkami vakcíny.

Podľa MZ SR patria do rizikovej skupiny pacienti:

  • na aktívnej liečbe nádorových ochorení a hematologických malignít
  • po transplantácii orgánov užívajúcim lieky na oslabenie imunitného systému
  • po transplantácii kmeňových buniek v posledných 2 rokoch
  • užívajúcich lieky na potlačenie imunitného systému (napr. chemoterapia, reumatologické a iné imunitne podmienené ochorenia liečené imunosupresívnou liečbou s alebo bez systémových kortikoidov),
  • so strednou alebo závažnou primárnou imunodeficienciou – podľa zváženia ošetrujúceho klinického imunológa a v závislosti od charakteru ochorenia)
  • s primárnou alebo sekundárnou aspléniou
  • chronickým renálnym zlyhávaním
  • s pokročilou alebo neliečenou HIV infekciou
  • na liečbe vysokými dávkami kortikoidov alebo iných liekov potláčajúcich imunitnú odpoveď

Pre nich je vyhradená 3. dávka mRNA (Pfizer/Moderna) vakcíny, ktorá im môže byť aplikovaná najskôr po 4 týždňoch od 2. dávky. V prípade zdravotníkov a klientov ZSS je tretiu dávku možné podať až po 6 mesiacoch od 2. dávky.

Na mRNA vakcínu budú mať podľa ministerstva nárok všetci ľudia z rizikovej skupiny bez ohľadu na to, akou vakcínou boli očkovaní predtým. Žiadosť o očkovanie 3. dávkou je však potrebné podať až po doručení SMS správy.

FonTech

NCZI bude ľuďom v rizikovej skupine posielať informačnú SMS správu o možnosti očkovania treťou dávkou mRNA vakcíny a následne o ňu môžu požiadať pomocou online registrácie na webe vakcinacia.nczi.sk alebo korona.gov.sk. Potom sa osoba dostaví v stanovený termín do očkovacieho centra.

V prípade, ak osoby z rizikovej skupiny nedostanú od NCZI informačnú SMS a majú nárok na 3. dávku vakcíny, musia navštíviť svojho lekára, ktorý vystaví výmenný lístok na očkovanie a s tým prídu do očkovacieho centra aj bez predošlej registrácie. Tretiu dávku však môžu podať aj ambulantní lekári. Záujemcovia o 3. dávku by mali konzultovať svoj zdravotný stav s lekárom.

NEPREHLIADNI
Liečba koronavírusu už aj v tabletkách. Merck je krok schválenia prvého antivirotického lieku na COVID-19

Tretiu dávku môžu dostať aj rizikové skupiny detí od 5 rokov

Registrácia pre očkovanie touto dávkou však bola okrem rizikových skupín vo veku nad 55 rokov a osôb nad 18 rokov s pridruženými chorobami a rizikom ťažkého priebehu COVID-19 spustená aj pre rizikovú skupinu detí od 5 do 11 rokov. V takom prípade je potrebný súhlas zákonného zástupcu, vyplnenie žiadosti a následne môže rodič dieťa registrovať cez online formulár.

SPUSTILI SME REGISTRÁCIU NA TRETIU DÁVKOU A OČKOVANIE VYBRANÝCH SKUPÍN RIZIKOVÝCH DETÍ VO VEKU 5-11 💉Očkovanie detí v…

Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Wednesday, October 13, 2021

Lekár dieťaťa zároveň musí v takom prípade vydať výmenný lístok na očkovanie. Všetky potrebné dokumenty pre žiadosť o registráciu rizikovej skupiny detí od 5 rokov nájdu rodičia na stránke Ministerstva zdravotníctva SR.

Tretia dávka vakcíny bude dostupná aj pre zdravotnícky personál a lekárov v nemocniciach, no očkovanie je v tomto prípade podľa MZ SR v réžii nemocníc.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú