Úspešné dokončenie transakcie nie je na Slovensku stále rovnako rýchle ako v iných európskych krajinách. To sa však má zmeniť od budúceho roka. Podľa Národného plánu zavedenia okamžitých platieb v SR začnú prvé banky so sprístupňovaním tzv. „okamžitých platieb“ už v úvode roka 2022. Medzi prvými bude od 1. februára aj Slovenská sporiteľňa, informovala o tom v tlačovej správe pre médiá.

Európska komisia prišla s novou stratégiou pre zavedenie jednoduchších a rýchlejších elektronických platieb, ktorú schválila ešte 23. septembra minulého roka.

Cieľom je vytvoriť a sprístupniť rýchle prevody financií, ktoré by sa stali v európskom priestore normou. Podľa stratégie EK by mali banky aplikovať okamžité platby už do konca tohto roka. Na Slovensku sa však počíta s miernym oneskorením.

Slováci budú mať od budúceho roka „okamžité platby“

Národná banka Slovenska totiž plánuje zaviesť tieto rýchle transakcie od 1. februára 2022. Po vzore iných európskych krajín budú aj u nás zavedené platby, ktoré umožnia instantné SEPA (Single Euro Payments Area) transakcie.

Peniaze vďaka novému systému budú pripísané na účet adresáta takmer okamžite. Stanovený cieľ je už do 10 sekúnd. Zavedenie týchto platieb má byť pre banky dobrovoľné a bude závisieť aj od možností samotných bankových skupín.

Zobraziť celú galériu (1)
Slovenská sporiteľňa

Účasť v tomto systéme však už potvrdzuje Slovenská sporiteľňa, ktorá oznámila, že od začiatku februára budúceho roka spomenuté okamžité platby poskytne pre všetkých klientov. Tí budú mať takéto transakcie dostupné nepretržite 24 hodín, 7 dni v týždni. Pre čo najlepšie fungovanie týchto platieb je potrebné, aby sa do systému zapojilo čo najviac bánk.

Aktuálne trvá prevod peňazí do druhej banky jeden pracovný deň. Instantné platby však prinesú možnosť ľuďom posielať a prijímať peniaze v priebehu pár sekúnd.

To spolu s inováciou Payme, ktorú Slovenská sporiteľňa spustila v Georgeovi na konci januára, napríklad umožní vyrovnať sa za spoločný obed či zložiť sa na darček pre kolegu v podstate okamžite,“ vysvetľuje Milan Hain, člen predstavenstva Slovenskej sporiteľne zodpovedný za IT a bankové operácie.

Takmer okamžité posielanie platieb tak odstráni hlavné prekážky, ktoré spôsobujú oneskorenie pri transakciách na Slovensku aj v týchto dňoch. Už od budúceho roka však bude konečne k dispozícii zmena, na ktorú čakalo množstvo Slovákov. Zavedením okamžitých platieb sa tiež vyriešia doterajšie problémy či omeškania napríklad pri platbách firmám či inštitúciám.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom