Slovensko čaká plošné testovanie obyvateľov na ochorenie COVID-19, ktoré sa má začať vo vybraných okresoch už tento piatok a počas víkendu. Situáciu však zneužili aj podvodníci. Ľuďom chodia podvodné SMS správy s informáciami o plošnom testovaní. Autor žiada o zaslanie spoplatnenej spätnej SMSky. O podvode informovala polícia na Facebooku Hoaxy a podvody – Polícia SR.

S podvodnými SMS správami v čase pandémie koronavírusu sme sa mnohokrát stretli už v predošlých mesiacoch. Ešte na jar tohto roka chodili ľuďom na Slovensku falošné textové správy, ktoré ich informovali o tom, že boli nakazení ochorením COVID-19 a majú sa zdržiavať v karanténe.

Neskôr sa u nás rozšírili SMSky, ktoré sa opäť týkali dodržiavania karantény, v tomto prípade pre obyvateľov Prievidze. Mesto však žiadne správy ľuďom neposielalo. V júli sa potom začali objavovať SMS správy upozorňujúce na povinnosť testovania na koronavírus.

Slovákov klamú SMSky o plošnom testovaní. Podvodník žiada zaslanie spoplatnenej správy

Momentálne však Slovákov klamú falošné SMS správy, ktoré informujú o plošnom testovaní. Adresát takejto správy má byť predvolaný na plošné testovanie a pre potvrdenie miesta v rade má poslať spoplatnenú SMS za 1 €. SMS má obsahovať aj informácie o dátume a mieste testovania, na ktoré sa majú ľudia dostaviť.

Samozrejme však ide o podvod a žiadna štátna inštitúcia, ministerstvo alebo operátori takéto správy hromadne nerozposielajú. Redakcia FonTech.sk oslovila v súvislosti s plošným testovaním mobilných operátorov, ktorí však vo svojich vyjadreniach negovali spoluprácu so štátom pri rozposielaní hromadných SMS správ.

Zatiaľ neevidujeme žiadnu požiadavku zo strany štátu na nejakú formu súčinnosti pri testovaní,“ informovala FonTech.sk hovorkyňa Orange Slovensko, Alexandra Piskunová.

Mobilný operátor 4ka poslal našej redakcii nasledovné vyjadrenie: „Spoločnosť SWAN Mobile, a. s. poskytuje súčinnosť organom štátu v súlade s aktuálne platnou legislatívou v SR, rovnako budeme postupovať aj v prípade, ak o to zodpovedné štátne organy požiadajú“. Nepotvrdil však, že štát o súčinnosť pri informovaní o plošnom testovaní požiadal.

Podobnú odpoveď sme v telefonickom rozhovore dostali aj od spoločnosti O2. Telekom sa k našim otázkam nevyjadril. Operátori teda neevidujú žiadnu požiadavku zo strany štátu o spoluprácu pri informovaní o pripravovanom plošnom testovaní.

Akékoľvek SMS správy s takýmto obsahom môžu byť podvodného charakteru. Týmto spôsobom chcú podvodníci ľudí oklamať a spoplatnenými SMS správami vyťažiť z aktuálnej situácie na Slovensku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú