Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Takmer každý z nás už niekedy kupoval alebo predával použitý tovar prostredníctvom internetových stránok sprostredkujúcich inzerciu. Ak však už máš uverejnený, alebo plánuješ uverejniť inzerát, mal by si sa mať na pozore. Polícia Slovenskej republiky prostredníctvom svojho facebookového účtu Hoaxy a podvody – Polícia SR upozorňuje pred možným podvodom.

Policajný zbor Slovenskej republiky zaznamenal zvýšenú aktivitu týkajúcu sa e-mailových správ a SMS správ z podozrivého telefónneho čísla +49 191 011. Podvodníci prostrednícvom rôznych e-mailových adries reagujú na inzeráty so záujmom o kúpu. S inzerentom komunikujú výhradne v angličtine alebo lámavou slovenčinou, preloženou pomocou Google prekladača.

Polícia SR preto odporúča nezverejňovať svoj e-mail alebo telefónne čislo priamo v texte inzerátu. Záujemca potom bude nútený kontaktovať inzerenta pomocou formuláru na stránke bazáru, čím vznike možnosť pre jeho identifikáciu. Možnou prevenciou proti týmto podvodníkom je používanie viacerých e-mailových adries na rôzne účely, napríklad jeden súkromný e-mail a druhý výhradne pre inzertné portály.

Prečítaj si aj
Slováci stále príliš veria hoaxom. Čo všetko vplýva na názor ľudí a ako sa brániť?

Ak si nie si istý, či sa jedná o podvod alebo nie, môžeš si e-mail alebo telefónne číslo overiť prostredníctvom internetového prehliadača. Väčšina podvodných číslel je v dnešnej dobe evidovaná na webových stránkach, na ktorých je možné prečítať si alebo pridať hodnotenie hľadaného telefónneho čísla. Jedným zo spôsobov je aj zablokovanie telefónneho čísla alebo označenie e-mailu ako SPAM, ak správa alebo následná komunikácia pôsobí podozrivo.

Inetnet vždy bol, je aj bude plný nástrah, preto či už predávame alebo kupujeme prostredníctvom inzertných portálov, mali by sme si chrániť svoje súkromie a držať sa určitých zásad, o ktorých informuje Preventivista, združenie pre bezpečnosť a prevenciu IT kriminality.

Základné rysy poukazujúce na možnú nekorektnosť ponuky:
  • extrémne lákavá cena ponúkaného tovaru v porovnaní s cenami obvyklými na trhu
  • v inzeráte nie je uvedený žiadny kontakt okrem e-mailovej adresy
  • často sa opakujúce inzeráty rovnakého  znenia s rôznymi e-mailovými adresami na tom istom bazárovom webe alebo na rôznych bazárových weboch
  • väčší počet inzerátov ponúkajúcich rôzne veci s rovnakým e-mailovým kontaktom
  • predávajúci požaduje zaslanie zálohy na bankový účet alebo zaslanie tovaru na „dobierku“ (samozrejme s falošnou identitou odosielateľa)

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú