Národná banka plánuje zaviesť okamžité platby pri bankových prevodoch až o pár rokov. Okrem tejto zmeny sa však máme dočkať aj nového spôsobu posielania peňazí cez četovacie aplikácie sociálnych sietí. Na takomto spôsobe transakcií pracuje Slovenská banková asociácia, ktorá poskytne bankám možnosť využiť novú službu Payme. Ako prvý o téme informoval Denník E.

Slovensko je jedna z mála európskych krajín, kde stále nefungujú instantné platby, vďaka ktorým by mohli Slováci posielať peniaze medzi bankami už do pár sekúnd. Takáto zmena má prísť až v roku 2022.

Pokým sa však u nás takéto okamžité platby spustia, dostupné by mali byť aj platby pomocou četovacích aplikácií. Práve prostredníctvom sociálnych sietí, SMS správ či mailov by Slováci mali už do konca tohto roka alebo začiatkom toho budúceho posielať peniaze omnoho jednoduchšie.

Nenechaj si ujsť
Jedna z bánk na Slovensku pridáva podporu pre ďalšie karty do Apple Pay
Jednoduché posielanie peňazí len pomocou odkazu

Slovenská banková asociácia (SBA) vytvorila štandard Payment Link Standard, ktorý umožní vytváranie platobných príkazov aj bez napojenia na platobný systém bánk. Takéto príkazy potom bude stačiť autorizovať len pomocou internetbankingu alebo aplikáciou banky. Služba Payme bude pre Slovákov dostupná hneď po spustení aj bez dodatočnej inštalácie ďalšej aplikácie alebo registrácie do systému, informovala SBA.

Stále však bude posielanie peňazí prebiehať v štandardnom čase, pokým sa na Slovensku nespustia instantné platby. Rýchly prevod peňazí tak bude aj v rámci tejto služby možný najmä v prípade, ak odosielateľ a adresát majú účet v rovnakej banke. V takom prípade bude prevod vykonaný v najkratšom čase. Pri transakcii medzi jednotlivými bankami ale môže naďalej trvať aj 2 dni.

Zobraziť celú galériu (1)
Pixabay (Úprava redakcie)

Využitie štandardu pre poskytnutie služby zákazníkom je zo strany bánk dobrovoľné a nemusí sa do tohto projektu zapojiť každý bankový dom. Podľa Denník E doteraz participáciu v tomto systéme potvrdila ČSOB banka, Tatra banka a Slovenská sporiteľňa. Ďalšie banky sa môžu pridať neskôr.

Systém Payme by potom mohli klienti zúčastnených bánk využiť pri spomínaných četovacích aplikáciách ako Messenger, WhatsApp, Viber, ale aj v prípade SMS správ či e-mailov, kedy stačí adresátovi poslať odkaz s vopred vyplnenými platobnými informáciami a ten ho následne potvrdí, čím sa zrealizuje prevod.

Najväčšiu výhodu však bude mať takéto riešenie až po roku 2022, kedy umožní s instantnými platbami v bankách okamžité posielanie peňazí aj medzi jednotlivými bankami.

Pošli nám TIP na článokAplikácie