Včerajšok nám ukázal, ako môžu vyzerať vesmírne lety v budúcnosti. Spojenie vesmírnej agentúry NASA a súkromnej spoločnosti SpaceX vyústilo v historicky prvý úspešný štart rakety s modulom pre ľudskú posádku a astronautmi na palube.

Práve tento významný míľnik mení spôsob, akým budú prebiehať podobné lety aj v budúcnosti. Posádka modulu je však stále na svojej ceste k cieľu. K ISS sa Crew Dragon pripojí zhruba 19 hodín po štarte, pričom najnovšie sme dostali hlásenie, že sa tak stane presne o 16:29 nášho času. Prinášame ti všetky detaily z dokovania, ktorým sa modul spojí s vesmírnou stanicou.

V sobotu večer o 21. hodine a 22. minúte sa astronauti Robert „Bob“ Behnken a Douglas Hurley stali prvými pasažiermi v module Crew Dragon, ktorí sa vydali pod záštitou súkromnej spoločnosti SpaceX na cestu do vesmíru.

Po odpojení oboch stupňov rakety Falcon 9 prebehlo v kapsule viacero testov, ktoré mali potvrdiť funkčnosť všetkých systémov. Astronauti modul riadia iba cez dotykové obrazovky, no k dispozícii majú aj náhradné tlačidlá pre každú situáciu. Bližšie sme sa pohľadu do interiéru Crew Dragon venovali v samostatnom článku.

Kľúčové dianie z dokovania

19:26

19:05 

Poklop sa oficiálne otvoril a astronauti Robert „Bob“ Behnken a Douglas Hurley vstúpili na palubu ISS.

16:42

K otvoreniu prechodovej komory stále nedošlo. Aktuálne je otvorený prechod na strane ISS. K celkovému otvoreniu dôjde až okolo 18:45.

16:37

Prebiehajú testy a tlakovanie prechodovej komory, aby sa zaistil bezpečný prechod astronautov z modulu Crew Dragon na palubu ISS.

16:32

Posádka ISS a riadiace stredisko víta astronautov na stanici, stále však neboli otvorené prechodové otvory.

16:30

Dokovacia sekvencia je dokončená! Crew Dragon je oficiálne pripojený k ISS a stal sa historicky prvým modulom súkromnej spoločnosti, ktorá dopravila astronautov na túto vesmírnu stanicu. Otvára sa nová éra vesmírnych letov.

16:28

Pevné prichytenie modulu bolo dokončené.

16:27

Po úplnom dokončení dokovania bude potrebné vyrovnať tlak medzi stanicou a modulom. Následne sa budú môcť otvoriť prechody medzi ISS a Crew Dragon.

16:20

Dokovanie je takmer dokončené. Ešte je potrebné zabezpečiť priestor medzi Crew Dragon a ISS. Aktuálne už letia na orbitálnej dráhe spolu.

16:17

Modul Crew Dragon sa pripája k ISS. Nachádza sa na hraniciach nad Čínou a Mongolskom.

16:16

Do dokovania ostávajú 2 metre.

16:14

Ostáva menej ako 10 metrov. Dokovanie by malo nastať o necelé 2 minúty.

16:12

Crew Dragon sa nachádza len pár metrov od dokovacieho modulu stanice.

16:10

Modul je len 20 metrov od dokovacieho modulu Harmony na ISS. Nachádza sa v bode Waypoint 2.

16:08 

Crew Dragon sa nachádza len 60 metrov od stanice. Do bodu Waypoint 2 ostáva iba 40 metrov.

16:05

Modul je krásne viditeľný z ISS. Nachádza sa menej ako 100 metrov od stanice.

16:04

Astronauti vidia ISS na svojich dotykových obrazovkách. Dokovací otvor na stanici je perfektne zarovnaný s dokovacím otvorom v module Crew Dragon. Modul sa približuje k stanici. Nachádza len 100 metrov od nej, pohybuje sa veľmi pomaly. Prišlo aj potvrdenie, že modul je pripravený na dokovanie.

15:59

Test manuálneho riadenia bol ukončený. Crew Dragon sa bude pohybovať do bodu Waypoint 2, kedy sa bude nachádzať 20 metrov od ISS. Aktuálne sa nachádza 176 metrov od stanice.

15:45

Astronauti naďalej riadia modul manuálne, vykonávajú vyrovnávanie a korekciu polohy. Testovacie manévre potrvajú ešte chvíľu. Manuálne riadenie však funguje na výbornú.

15:38

Modul je precízne orientovaný v osi s dokovacím otvorom na ISS. Posádka pokračuje v teste manuálneho riadenia. Crew Dragon sa aktuálne pohybuje veľmi pomaly rýchlosťou len 0,1 m/s.

15:34

Crew Dragon momentálne stojí na mieste, vykonáva sa test manuálneho riadenia. Modul bude vykonávať rôzne manévre. Dôležitou súčasťou manévrov je zarovnať Crew Dragon v osi s dokovacím modulom Harmony na ISS.

15:25

Modul prekročil bod Waypoint 1, nachádza sa vo vzdialenosti len 200 metrov od ISS vo výške 435 km nad zemou.

15:20

Crew Dragon sa o pár minút dostane do bodu Waypoint 1, teda 220 metrov od stanice. Následne prebehne test manuálneho riadenia.

15:15

Čoskoro bude prebiehať test manuálneho riadenia. Modul sa nachádza približne 300 metrov od stanice.

15:10

Približovanie modulu k ISS prebieha rýchlejšie, momentálne Crew Dragon prebehol plán o zhruba 16 minút.

15:00

Modul sa dostal za bod Waypoint 0 a blíži sa do bodu Waipont 1. Približovanie k ISS prebieha rýchlejšie ako sa pôvodne očakávalo. Crew Dragon je len 350 metrov od dokovacieho modulu.

14:55

Astronauti majú na sebe oblečené obleky. Crew Dragon sa blíži k bodu Waypoint 1, kedy sa bude nachádzať 400 metrov od ISS. Stanica je už na dohľad. Navigácia prebieha autonómne.

14:48

Crew Dragon preletel ponad Japonsko, kde je momentálne tma. V pozadí boli viditeľné svetlá z japonských miest. Od ISS je kapsula vzdialená 585 metrov.

14:43

Modul sa momentálne nachádza nad severovýchodnou časťou Číny. Do dokovania ostávajú necelé 2 hodiny.

14:38

Aktuálna rýchlosť Crew Dragon je 2,4 m/s.

14:32

Crew Dragon s ISS sa momentálne nachádzajú nad Kazachstanom len niekoľko stoviek kilometrov od Bajkonuru, odkiaľ doteraz NASA posielala svojich astronautov. Vzdialenosť od ISS sú 2,2 km.
14:14 

Aktuálne je modul Crew Dragon v 6,5 kilometrov vzdialenosti od ISS, potrvá 40 minút, kým sa dostanú do vzdialenosti len menej ako 400 metrov.

Zobraziť celú galériu (22)
Pohľad z ISS na Crew Dragon

Živé prenosy z dokovania na YouTube po anglicky
Crew Dragon bude dokovať k ISS. Takto bude pripájanie prebiehať

Po 19-hodinovej ceste dorazí kapsula s posádkou k Medzinárodnej vesmírnej stanici. Krátko po odpojení od druhého stupňa Falconu 9 došlo k testovaniu pohonu modulu, podpory života, manuálneho riadenia a ďalších systémov. Následne Crew Dragon pokračoval v lete, pri ktorom má dohnať ISS na nižšej orbitálnej dráhe Zeme, kde obieha vo výške približne 400 km. Modul spoločnosti SpaceX tak musí stanicu dohnať, aby bolo možné zahájiť dokovací manéver. Detaily letu zverejnila spoločnosť na oficiálnom webe.

SpaceX

Spočiatku tak modul vykonal prvotný štart motorov, pričom sa pohyboval vo rôznej orbitálnej výške, pokým nedošlo k ďalšiemu boostu, ktorým sa Crew Dragon dostane na takmer eliptickú dráhu vo vzdialenosti 10 km od ISS. V tomto momente začne posádka nadväzovať komunikáciu so stanicou.

SpaceX/YouTube

Po tomto prechode sa bude modul pomaly približovať k stanici, pričom sa dostane do vzdialenosti len 2,5 km. Dôležitým bodom bude priblíženie sa k ISS, kedy sa Crew Dragon dostane do kolmej pozície k dokovaciemu modulu Harmony.

V tom momente sa má nachádzať v bode Waypoint 0 vo vzdialenosti 400 m a postupne sa dostane do bodu Waypoint 1 vo vzdialenosti len 220 metrov. Posledným bodom pred dokovaním bude Waypoint 2, kedy sa modul bude nachádzať len 20 metrov od stanice.

Dokovací modul Harmony na ISS. Zdroj: NASA

Dokovací modul Harmony, pôvodne známy aj pod označením Node 2, je na stanici ISS využívaný ako prechod medzi dokovanými modulmi s astronautmi a priestormi stanice, priechod do laboratórií a nákladného priestoru. Zabezpečuje tiež napájanie a tok dát medzi modulmi a ISS, podporu života na stanici a ďalšie systémy, informuje NASA. V prevádzke je od jesene 2007 a je druhým z celkovo 3 prechodových modulov.

Pripojenie k stanici bude autonómne, astronauti môžu na misii zotrvať aj niekoľko mesiacov

Proces pripájania modulu k ISS bude prebiehať autonómne, no posádka v kapsule bude môcť v prípade potreby prevziať kontrolu a dokovať k ISS manuálne. Po úspešnom dokovaní dôjde k tlakovaniu a následne k otvoreniu prechodov medzi stanicou a modulom.

Pokiaľ by si však chcel niekto vyskúšať, ako taký dokovací proces prebieha, môže využiť jedinečný simulátor od SpaceX, ktorý obsahuje presne funkcie a prostredie, aké majú k dispozícii aj astronauti v module Crew Dragon.

Na fotografii sú astronauti zo 63. expedície na ISS. Zľava je to astronaut Chris Cassidy, v strede Anatoly Ivanishin a napravo Ivan Vagner. Zdroj: NASA

Astronautov na palube stanice privíta 63. expedícia, ktorú tvoria ruskí astronauti a letoví inžinieri Anatoly Ivanishin, Ivan Vagner z ruskej agentúry Roskosmos a americký veliteľ Chris Cassidy z NASA. Misia posádky na ISS sa začala ešte v apríli tohto roka a ukončená by mala byť v októbri.

Z ľava sa na fotografii nachádza astronaut Robert "Bob" Behnken a v pravo astronaut Douglas Hurley. Zdroj: SpaceX

Dĺžka misie astronautov z modulu Crew Dragon však stále nie je známa. SpaceX a NASA doteraz neinformovali o presnej dĺžke ich pobytu na stanici, no podľa doterajších dostupných informácií by tam mali zotrvať zopár týždňov, alebo aj niekoľko mesiacov.

Pripájanie modulu k ISS budeme naživo sledovať a článok aktualizovať o nové informácie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú