Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Face ID je nepochybne jednou z najpokročilejších technológií pre rozpoznávanie tváre, avšak nie najdokonalejšou. Jej presnosť a spoľahlivosť by mohla vyriešiť nová a omnoho presnejšia technológia, ktorú si nechal patentovať Apple, informuje Gizmochina.

Americký Úrad pre patenty a ochranné známky už udelil spoločnosti na takéto biometrické overovanie patent.

Na základe neho sa zdá, že gigant z Cupertina sa pokúsi vylepšiť Face ID, respektíve jeho proprietárnu technológiu rozpoznávania tváre, ktorá je aktuálne dostupná v smartfónoch od iPhonu X.

Jedna z najpokročilejších techník rozpoznávania tváre môže byť ešte dokonalejšia

Face ID je nepochybne jedna z najpokročilejších a najspoľahlivejších technológií pre rozpoznávanie tváre v smartfónoch. Bohužiaľ, napriek všetkému nie je stopercentná a objavilo sa niekoľko prípadov, kedy umožnila prístup do smartfónu podobne vyzerajúcim ľuďom. Najčastejšie sa to stávalo v prípade dvojičiek.

Nenechaj si ujsť
EÚ chce klepnúť po prstoch Apple. Hrozí mu takmer 30 miliardová pokuta

Existujú prípady, kedy bolo Face ID oklamané aj prepracovanou maskou. Je však veľmi nepravdepodobné, aby niekto, kto sa chce dostať k údajom, chcel vyvinúť toľko úsilia a vytvoril si špičkovú kópiu tváre majiteľa smartfónu. Apple napriek tomu chce vyššie spomenuté problémy odstrániť tak, že senzory Face ID budú okrem tváre sledovať aj štruktúry ciev pod pokožkou.

Vďaka tomu bude možné odlíšiť aj takmer identicky alebo podobne vyzerajúcich ľudí, nakoľko každý z nás skrýva pod svojou pokožkou jedinečné štruktúry týchto žiliek. Zároveň bude možné efektívne odfiltrovať prípady, v rámci ktorých sa útočníci snažia oklamať Face ID maskami a inými obdobnými spôsobmi.

Nová technika umožní vytvorenie jedinečnej 3D mapy ciev

V patente sa uvádza, že systém funguje na princípe vytvárania 3D mapy ciev používateľov pomocou techniky zvanej subepidermálne snímanie, ktoré je možné prostredníctvom infračerveného senzora fotoaparátu. Tento senzor bude navyše schopný zachytiť aj škvrnité vzory spôsobené infračerveným osvetlením tváre používateľa.

Zobraziť celú galériu (2)
Vývojový diagram popisujúci proces odomykania telefónu pomocou Face ID. Zdroj: USPTO/Apple

V podstate je táto technika v celku podobná spôsobu, akým Face ID v súčasnosti pomocou infračerveného snímača funguje, aj keď nové vylepšenie sa zameriava na žilky pod pokožkou tváre. Nateraz nie je jasné či tohto spôsobu snímania tváre budú schopné aj aktuálne modely s technológiou Face ID alebo si nová metóda vyžiada úpravu hardvéru, ktorý by sa ocitol až v budúcich modeloch spoločnosti.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú