Samsung predstavil Galaxy S6 a S6 edge – splnil očakávania?

Po mnohých fámách, špekuláciách a niekoľkých únikoch spoločnosť Samsung dnes oficiálne predstavila svoj nový TOP model – Galaxy S6 – a dočkali sme sa aj edge verzie, ktorá ohúrila väčšinu publika. Súrodenec vlajkovej lode Galaxy S6Galaxy S6 edge – prichádza narozdiel od modelu Galaxy Note edge, ktorý ma krivku len na pravej strane, so zakriveným displejom po oboch stranách. Najnovšie telefóny Samsungu sú vybavené nielen najaktuálnejším a najlepším hardvérom, ale aj materiálmi, ktoré sme doteraz u vlajkových lodí tejto spoločnosti nevideli. Konkrétne sa jedná o kovový rám a dvojicu sklenených panelov. Poďme sa teda spoločne pozrieť na to, čo výrobca prezradil o nových Galaxy S6 a S6 edge!

Samsung G900 Galaxy S5 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Narozdiel od Galaxy Note Edge, zakrivená obrazovka nového modelu S6 nemá ponúkať extra funkcionalitu, skôr má priniesť zariadeniu exkluzívny dizajn. Zahnuté strany obrazovky nebudú považované za rozšírenie displeja, s rôznymi typmi panelov, ale proste poskytnú takmer bezrámčekový vzhľad. Krivky sú totiž oveľa menej výrazné, než ako je to v prípade už spomínaného modelu Note Edge, takže je rám zariadenia stále dostatočne pevný a sú v ňom umiestnené tlačidlá hlasitosti a napájania. Funkcionalita hrán displeja však nie je úplne obmedzená – stále dokážu napríklad zobrazovať aktuálny čas. Ikony aplikácií a rôzne iné widgety boli však v  prípade rámov vynechané.

Galaxy-S6-edge-HeaderOkrem zakriveného displeja prináša nový S6 Edge aj iné novinky, ako napríklad hliníkový rám a sklá Gorilla Glass 4. Je teda na prvý pohľad jasné, že ide o výrazné odklonenie od pôvodnej rady Galaxy S. Každý z nových S6 smartfónov bude k dispozícií v štyroch farbách – konkrétne White Pearl, Black Sapphire, Gold Platinum a Green Emerald.

s6edgeObe vlajkové lode sú aj napriek hliníkovému rámu a sklu na oboch stranách ľahšie ako minuloročný Galaxy S5. Presné rozmery S6 sú 143.4 x 70.5 x 6.8 mm a verzia Edge ponúkne rozmery 142,1 x 70,1 x 7,0 mm. Z rozmerov môžeme vyčítať, ža zariadenia sú tenšie a užšie ako model S5. Ďalším rozdielom je váha. Dnes predstavený model S6 váži 138 gramov a jeho súrodenec S6 Edge len 132 gramov. Krása má však svoju cenu a nové modely S6 stratili certifikáciu IP67, čo znamená, že už nie sú vodotesné. Či sa však neskôr objavia aj „aktívne“ verzie týchto smartfónov zatiaľ nie je jasné.

Galaxy S6 Edge a Galaxy S6

Okrem zjavných kriviek na oboch stranách sa displej S6 Edge príliš nelíši od jeho „normálnej“ konkurencie. Obrazovka s 5,1″ uhlopriečkou má super ostré QuadHD rozlíšenie, čo je konkrétne 1440 x 2560 pixelov. Samozrejme, že displej zariadenia je vyrobený samotným Samsungom, s použitím technológie Super AMOLED. Fanúšikovia týchto displejov veľmi dobre vedia, že Samsung za uplynulý rok vychrlil displeje s veľmi pôsobivými farbami.

s6edge-5

Samsung Galaxy S6 Edge

Ako sú na tom nové TOP modely s hardvérovou výbavou? Po prvýkrát sa spoločnosť Samsung vo svojej vlajkovej lodi nespolieha na procesor od Qualcommu. Nové zariadenia budú poháňané 64-bitovým, osemjadrovým Samsung procesorom, s taktom 1,8GHz, ktorému bude sekundovať 3 GB RAM typu DDR4. O zobrazovanie sa bude starať grafika Mali T760. Vnútorná pamäť bude využívať novú technológiu UFS 2.0, ktorá sľubuje 2,7-krát rýchlejší prenos dát, ako súčasná eMMC 5.0. Zariadenia prídu v troch pamäťových variantách – 32 GB, 64 GB a 128 GB. Neposkytne však žiaden slot na pamäťové karty. Procesor je samozrejme vyrobený najnovšou a najmodernejšou 14nm technológiou. To znamená, že nové čipy budú oveľa produktívnejšie a zároveň spotrebujú menej energie. V doterajších únikoch sme mohli nájsť informácie, že nové Samsungy prekonajú ostatné zariadenia na trhu s obrovským náskokom. To ale ešte stále nie je oficiálne potvrdené a tak sa o ich skutočnom výkone dozvieme až po prvých testoch.

Samsung-Galaxy-S6-official-images (4)

Samsung Galaxy S6

Samsung sľuboval oveľa pohotovejšie a rýchlejšie zariadenia. Zvyšovanie výkonu hardvérom je jednou z ciest, ale netreba zabúdať na optimalizáciu softvéru. Nový TouchWiz teda prináša len to najzákladnejšie vybavenie. Ak by používateľovi náhodou nejaká dodatočná funkcionalita chýbala, získa ju prostredníctvom aplikácie z Galaxy Apps obchodu. Pokiaľ ide o to, čo zariadenie ponúkne už v základe, budú to aplikácie ako S Health, S Voice, Quick Connect, ultra šetriaci režim a nové možnosti prispôsobenia používateľského rozhrania. Samozrejme bude k dispozícií aj aplikácia pre novú službu Samsung Pay a taktiež všetky aplikácie od spoločnosti Google. Aplikácie spoločnosti Microsoft – Skype, OneDrive a OneNote – budú taktiež súčasťou „balenia“ a každý používateľ získa 115 GB OneDrive úložisko, ktoré bude môcť využívať po dobu dvoch rokov. Nový majitelia môžu očakávať aj predinštalovaný Facebook a WhatsApp.

Samsung-Galaxy-S6-official-images (7)

Na zadnej strane zariadení nájdeme úplne nový 16 MPx senzor s clonou F/1.9, ktorý by mal zabezpečiť krajšie fotografie a lepšie zaostrovanie. Selektívne zaostrenie, HDR a 4K video sú taktiež prednosťami nového fotoaparátu. Používatelia sa k fotoaparátu dostanú dvojklikom na tlačidlo domov za 0,7 sekundy. Selfie kamera je taktiež zaujímavá. Má rozlíšenie 5 MPx a prichádza s clonou F/1.9, čo podľa slov výrobcu prinesie skvelé fotky aj pri zlých svetelných podmienkach. Samsung Galaxy S6 tak príde prakticky s rovnakými funkciami, hardvérom, rovnakou nadstavbou a nebude mu chýbať žiadne vylepšenie od predchodcu.

Nový Galaxy S6 a Galaxy S6 Edge bude celosvetovo k dispozícií od 10. apríla 2015. Cena je stále neznáma, ale ak by sme mali hádať, povedali by sme niečo okolo 750 €. Na záver už spomenieme len vylepšenie snímača odtlačkov prstov, ktorý už namiesto potiahnutia reaguje na dotyk.

Splnili nové zariadenia Galaxy S6 a S6 Edge vaše očakávania?

Zdroj: PhoneArena.com (1), (2)

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
0%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Dominik Juhás
Študujem informatiku na Technickej univerzite v Košiciach. Pred pár rokmi som používal len zariadenia s Androidom, no vyskúšať treba všetko a preto mám dnes iPhone 5S a Nexus 7. Vo voľnom čase sa rád venujem programovaniu, čítaniu kníh a písaniu článkov.