Technici z portálu iFixit sa pozreli do vnútra nových iPhonov a zisťovali, aké súčiastky novinka obsahuje a aká náročná je výmena jednotlivých komponentov. Ako upozornil portál TheVerge, vnútorná stavba sa oproti predchodcom výraznejšie nelíši.

Z procesu rozoberania nového iPhone 12 a iPhone 12 Pro zhotovili technici aj video. Vedľa nových iPhonov 12 sa pozreli aj na vnútro nabíjačky MagSafe, ktorá mnoho noviniek neukázala. Celý záznam však trvá 1,5 hodiny, preto najzaujímavejšie a najpodstatnejšie body zhrnieme.

iFixit

Ako sme už pri iPhonoch zvyknutí, v prvom kroku stačí povoliť dvojicu skrutiek na spodnej hrane, nahriať okraje displeja a následne prísavkou celý displej odtiahnuť. Po odpojení dvoch konektorov sa celá časť displeja dá dať bokom.

Pri pohľade na vnútro smartfónu nie je medzi iPhone 12 a iPhone 12 Pro vidieť takmer žiadne rozdiely, kedy jedinou odlišnosťou je drobný kus plastu na mieste, kde má iPhone 12 Pro telefoto objektív a LiDAR senzor.

Test zároveň potvrdil, že displej z verzie iPhone 12 Pro funguje aj na iPhone 12 a naopak. Vylepšením prešlo aj tesnenie reproduktorov, kedy sa Apple namiesto lepidla rozhodol použiť oranžové tesnenie, značne uľahčujúce výmenu nielen reproduktorov, ale aj batérie, keďže pri jej výmene sa musí demontovať aj reproduktor.

Pri pohľade na batériu oboch smartfónov technik zistil, že v oboch prípadoch je použitý totožný model. Smartfóny rovnako fungovali aj pri použití batérie z druhého zariadenia.

iFixit si dal vyhotoviť aj röntgenovú snímku nových iPhonov, ktorý krásne ukazuje magnet pre nabíjačku MagSafe, ako aj rozdiel v použitých materiáloch pri oboch verziách.

Takmer totožné sú aj základné dosky oboch modelov, ktoré sa líšia iba v niekoľkých sériových číslach. Všetky dôležité čipy a pamäte sú rozložené až na dvoch samostatných doskách.

iFixit

Ako sme prednedávnom písali, americká verzia sa oproti európskej líši aj dizajnom, pričom zámorské modely majú na bočnej strane plochu pripomínajúcu snímač odtlačkov prstov. Ide o priestor pre 5G mmWave anténu, ktorou európske modely nedisponujú.

iFixit priblížil aj technológiu MagSafe

Pod obrovským množstvom senzorov, čipov a konektorov sa nachádza jedna z najväčších noviniek iPhonov 12 – nabíjací modul MagSafe. Nabíjacia cievka je štandardom a od ostatných smartfónov sa nijako extra nelíši.

iFixit

Zaujímavý je ale systém magnetov, pozostávajúci až z 18 kúskov uložených kruhu. Vďaka ním sa MagSafe vždy správne uchytí na svoje miesto, čím zabezpečí zariadeniam bezpečné a spoľahlivé bezdrôtové nabíjanie.

Röntgenový pohľad na nabíjačku MagSafe približuje rovnaký počet malých magnetov umiestnených do kruhu. Po jej rozobratí narazil technik na štandardnú cievku, kedy okrem 18 magnetov nieje MagSafe oproti iným bezdrôtovým nabíjačkám ničím výnimočná.

 

Za obrovskú nevýhodu technici z iFixit považujú spôsob uchytenia skla na zadnej strane. Ak sa poškodí táto časť iPhonu, na jej výmenu bude nutné odstrániť všetky komponenty a pravdepodobne vymeniť aj celé šasi.

Technik ohodnotil opraviteľnosť iPhonov 12 šietimi bodmi z desiatich. Ako je zvykom, Apple opäť kládol veľký dôraz na jednoduchú výmenu batérie a displeja, no modulárne sú aj ďalšie dôležité komponenty, čiže ich výmena je takisto pomerne jednoduchá.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú