ROZHOVOR: Videli sme niečo, čo sa deje raz za milénium. Slovenský vedec vysvetľuje, či sa výbuch sopky z Tichého oceánu zopakuje

O sopke Hunga Tonga sa v posledných týždňoch popísalo už mnoho. Vieme, že mohutná explózia podvodnej sopky v Tichom oceáne na ostrove Hunga Tonga-Hunga Ha’apai bola najsilnejšou explóziou tejto sopky od roku 1100 nášho letopočtu a napáchala masívne škody.Sopka nachádzajúca sa 65 km severne od Nuku’alofa, hlavného mesta Tongského kráľovstva, explodovala ešte v sobotu 15. januára o 17:10 miestneho času. Satelitné snímky ukázali, že sopka vyvrhla obrovský oblak popola, ktorý sa valil až do výšky niekoľkých desiatok kilometrov.

Ako však k tejto udalosti došlo a aké budú následky? Na otázky odpovedal riaditeľ Ústavu vied o Zemi, RNDr. Ján Madarás, PhD.V rozhovore sa dozvieš:
S akou silou explodovala sopka Hunga Tonga
Ako vyzerá ostrov vzniknutý touto explóziou
Prečo je Slovensko krajina sopiek
Ako vzniká sopečný popol
Kde všade sa nachádzajú podvodné sopky a čo o nich vieme
Či je nebezpečnejší výbuch sopky na pevnine, alebo pod vodou
Prečo vybuchla sopka Hunga Tonga?

Jednoznačne sa musela akumulovať magma v magmatickom rezervoári, čo je v podstate oblasť, kde sa nachádza veľké množstvo roztavených hornín, ktoré sú pod obrovským tlakom. Medzi nimi sa však nachádzajú aj horniny, ktoré nie sú úplne roztavené.Takéto útvary sa vyskytujú v hĺbke rádovo 5 až 20 km, postupne sa v nich akumuluje magma a veľké množstvo energie, ktoré sa po otvorení prístupových ciest môže prejaviť ako sopečná erupcia.

V tomto prípade išlo o tzv. freatomagmatickú erupciu, čo znamená, že v magme sa nachádzalo veľké množstvo rôznych plynov (vodná para, oxid siričitý, oxid uhličitý a pod.), ktoré sa síce pod vysokým tlakom neprejavujú, ale s postupným stúpaním magmy a jej prechodom do oblasti s nižším tlakom sú motorom tejto explózie. Sila explózie teda závisí nielen od objemu magmy, jej zloženia, ale aj od objemu plynov v nej obsiahnutých, vrátane vodnej pary.Funguje to na rovnakom princípe ako fľaša šampanského, ktorá po otvorení a teda pri poklese tlaku, vypení.AP […]