Recenzia | Lenovo S90: Najlepší „iPhone“ s Androidom

Predstavenie nového iPhone-u je pre niektorých ľudí doslova udalosťou roka. Nový model vždy priťahuje veľkú pozornosť a to nielen zo strany médií a možných záujemcov, ale aj konkurencie. Popularita smartfónov spoločnosti Apple je tak vysoká, že sa ich dizajnom inšpirovalo viacero návrhárov konkurenčných zariadení. Dokonca aj jeden z gigantov, Samsung, predstavil niekoľko takýchto „múdrych“ telefónov.

LENOVO S90 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Ak nebudeme brať do úvahy rôzne lacné, čínske kópie Apple zariadení (hoci niektoré sú naozaj podarené), tak mi určite dáte za pravdu, že doposiaľ žiadna celosvetovo známa spoločnosť nezreplikovala dizajn iPhone 6 tak, ako to spravilo Lenovo. Ich S90 síce nie je úplnou kópiou, ale jednoznačne sa na nový iPhone dosť podobá. Poďme sa teda spoločne pozrieť na to, čo dostane záujemca o takýto smartfón, za približne 320 €.

Kľúčové špecifikácie Lenovo S90:

 • Všeobecné: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 Mhz + LTE
 • Rozmery a váha: 146 x 72 x 7 mm, 129g
 • Displej: 5″, kapacitná SuperAMOLED obrazovka s rozlíšením 1280 x 720 pixelov, Multitouch, 294ppi, Corning Gorilla Glass 3
 • Čipset: Qualcomm Snapdragon 410
 • CPU: Štvorjadrový, takt 1.2 GHz, Cortex-A53
 • GPU: Adreno 306
 • RAM: 1 GB / 2 GB
 • OS: Android 4.4.4 (KitKat), Vibe UI 2.0
 • Pamäť: 16 GB alebo 32 GB
 • Fotoaparát: 13 MPx, LED blesk, autofocus, HDR
 • Predná kamera: 8 MPx, LED blesk, snímanie gestami, hlasom atd.
 • Video kamera: 1080p (1920×1080 pixelov) video nahrávanie pri 30fps
 • Konektivita: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0, microUSB, GPS, štandardný 3.5mm audio jack, FM Rádio
 • Batéria: 2300 mAh
 • Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, akcelerometer, informačná dióda, kompas, gyroskop, proximity senzor, Dual SIM 4G

Konštrukcia a dizajn

 
Veľký a štýlový

Ak sa pozrieme na prednú stranu zariadenia, mohli by sme povedať, že ide o klasický „Androidí“ smartfón. To, že ide konkrétne o Lenovo sa však dá jednoducho zistiť podľa dotykových tlačidiel, ktoré nájdeme pod displejom. Tie totiž majú charakteristický dizajn, ktorý nájdeme aj na iných zariadeniach tejto spoločnosti. Celý predný panel je pokrytý úplne rovným ochranným sklom. Prečo som však sklo nazval „úplne rovné“? Nenájdeme na ňom totiž žiadne zaoblenia alebo zakrivenia, ako má napríklad sklo na iPhone 6 alebo Xiaomi Mi Note.

1

Vedľa mriežky reproduktora však nenájdeme len rôzne senzory a prednú „selfie“ kameru, ale taktiež blesk, čo osobne považujem za príjemné prekvapenie. Fyzické tlačidlá sú sústredené na pravú stranu zariadenia. Nájdeme tam totiž tlačidlá na ovládanie zvuku a napájania. Horná časť telefónu obsahuje plastovú vložku, ktorá plní rovnakú funkciu, ako taktiež plastový pásik na hornej strane iPhone 6 alebo HTC One, teda prepúšťa signál, ktorý by sa inak bez tohto kúska plastu do zariadenia nedostal. V tejto vložke nájdeme konektor (jack) pre pripojenie slúchadiel a malú dierku, ktorou sa dostáva zvuk k druhému mikrofónu. Na ľavej strane si zas môžeme všimnúť slot na microSIM kartu. Na jeho vysunutie budete potrebovať „ihlu“, ktorú nájdeme v balení. Tu sa Lenovo naozaj výrazne inšpirovalo. Dokonca by som povedal, že celkový vzhľad a funkčnosť tohto slotu, ktorý u iPhone nájdeme už od prvého modelu z roku 2007, boli nehanebne skopírované. Spodná strana telefónu obsahuje microUSB port, upevňovacie skrutky a dve symetricky uložené mriežky po stranách konektora. Pod tou ľavou sa nachádza reproduktor a na pravej strane zasa mikrofón. Posledná, zadná strana telefónu poteší oko používateľa dizajnovo pekne zapusteným objektívom fotoaparátu s bleskom a logom výrobcu.

5

Teraz k otázke, ktorá zaujíma ľudí asi najviac. Ako veľmi je Lenovo S90 podobné iPhone 6? Osobne som prišiel k záveru, že sú tieto smartfóny podobné v niekoľkých detailoch, no určite nemôžeme povedať, že jeden je kópiou toho druhého. Keď sa na nich pozrieme z prednej strany, určite budete súhlasiť, že sú podobné len tvarom tela. Pri pohľade zozadu sa však situácia mení. Áno, S90 nemá často kritizovaný vystupujúci fotoaparát, plastové pásiky pre antény sú spracované trošku inak a chýbajú servisné informácie. Celkovo sa však zariadenia veľmi výrazne podobajú.

9

Po stranách sú si smartfóny najviac podobné už spomínaným slotom SIM karty. Pre tých, ktorí zvyknú posudzovať zariadenia hmatom, môžem povedať, že modely pôsobia aj v ruke podobne, ale určite nejde o rovnaký pocit. Povrch tela modelu S90 sa mi osobne dosť podobá na prvý iPhone 2G a môj celkový pocit pri používaní oboch zariadení vybral ako víťaza z hľadiska komfortu iPhone 6. Cenový rozdiel sa proste niekde prejaviť musel a tak mi príde dizajn iPhone-u „kompletnejší“ a zariadenie je celkovo príjemnejšie na dotyk.

Ak sa však vzdialime od porovnávania, musím poznamenať, že celkovo je Lenovo S90 spracované naozaj kvalitne. Všetky časti pekne priliehajú a nie sú viditeľné žiadne medzery. Dizajnovo je zariadenie naozaj pekné. Fyzické tlačidlá sú pokiaľ ide o pohodlie používania priemerné, no takmer nevyčnievajú a rozdiel medzi lesklým povrchom tlačidiel a „drsnejším“ telom som takmer necítil. Na zariadení si môžeme všimnúť aj tzv. „rodinné“ rysy. Telo modelu S90 je podobne „klzké“ ako u ďalších Lenovo smartfónov. Povrch je naozaj hladký, čo je síce príjemné, no niekedy máte pocit, že sa vám smartfón vyšmykne, aj keď máte suché ruky. Ďalšou vecou, ktorou sa S90 podobá iPhone 6 sú nie práve optimálne rozmery. Rám displeja je zbytočne veľký a celkovo zväčšuje zariadenie, čo zhoršuje použiteľnosť jednou rukou. Musím však dodať, že S90 je rozmerovo porovnateľná s inými 5“ telefónmi. Celkovo sa zariadenie ukázalo byť naozaj tenké. Hrúbka 6,9mm je síce ďaleko od rekordných hodnôt, ale určite má pozitívny vplyv na celkové vnímanie tohto modelu.

18
Napriek tomu, že sa Google dlho snaží presadiť tlačidlá na displeji zariadenia, stále je mnoho spoločností, vrátane firmy Lenovo, ktoré tieto „odporúčania“ ignorujú a naďalej používajú kapacitné tlačidlá. Pre prístup k spusteným aplikáciám je teda potrebné dlhšie stlačiť ľavé tlačidlo. Obyčajné ťuknutie totiž vyvolá menu, ktoré slúži na prispôsobenie vzhľadu prostredia.

Displej

5″ s HD rozlíšením

Lenovo S90, nazývané aj „Sisley“ disponuje 5“ SuperAMOLED displejom s rozlíšením 1280 x 720 pixelov a hustotou pixelov 294ppi. Jeho maximálny jas je 270 cd/m2 a minimálne sa dá znížiť na 4,4 cd/m2 v normálnom režime, alebo až na 0,8 cd/m2 v nočnom režime.

17
Musím sa priznať, že na mňa kvalita tohto displeja naozaj zapôsobila a obraz je pekný a ostrý. Medzi sklom a displejom nie je žiadna vzduchová medzera, čo má pozitívny vplyv na celkovú kvalitu obrazu. Maximálny jas tohto AMOLED displeja počas jasného slnečného dňa nepostačí na pohodlné používanie smartfónu, no minimálna úroveň jasu, ktorú Lenovo S90 dosahuje v nočnom režime, je jedna z najlepších, akú som kedy videl. Továrenská kalibrácia displeja je naozaj dobrá a obraz nie je na rozdiel od niektorých konkurentov, až príliš jasný. Čo sa týka farieb, ich teplota je vyhovujúca a celkovo sú veľmi prirodzené. V podstate sa s rovnakými farbami stretnete u väčšiny SuperAMOLED displejov. Určite musím pochváliť maximálne pozorovacie uhly, vďaka ktorým nevidno žiadne skreslenie farieb, ani pri šikmom pohľade.

Výkon a pamäť

Snapdragon 410 a 2GB RAM

Celkovo by som zariadenie výkonnostne zaradil do strednej triedy. Disponuje štvorjadrovým procesorom Qualcomm Snapdragon 410 MSM8916. Podľa toho, na akom trhu si zariadenie kúpite, môže mať 1 GB alebo 2 GB RAM. Podobne je to aj s vnútornou pamäťou, kde je dostupný 16 GB a 32 GB variant. U nás sa však takmer všade predáva verzia s 2 GB RAM a 32 GB pamäťou, z čoho je pre používateľa dostupných 26 GB. Netreba však zabúdať na to, že zariadenie nemá slot na microSD karty.

Screenshot_2015-02-25-22-07-53

Pre rôzne graficky náročné aplikácie a hry využíva zariadenie grafiku Andreno 306. Nejedná sa teda o high-end hardvér, no stále ide o naozaj dobrú kombináciu, ktorá postačuje pre bežné každodenné používanie, no aj hranie nejakých hier. Skúšal som viacero aplikácii a všetky pracovali úplne normálne, načítavanie bolo naozaj rýchle a nezaznamenal som žiadne problémy.

Taktiež som Lenovo S90 otestoval niekoľkými benchmark aplikáciami, ako je AnTuTu  a Geekbench 3. Výsledky si môžete pozrieť na obrázkoch. Výsledné čísla sú vzhľadom na hardvér v podstate očakávané, ale myslím, že smartfón s touto výbavou dokáže aj viac, takže dúfam, že Lenovo príde s aktualizáciou, ktorá prinesie ešte nejaké vylepšenia.

Operačný systém

Vyzerá ako iOS

Lenovo S90 je dodávané s Androidom 4.4.4 KitKat. Ten je skrášlený používateľským rozhraním (nadstavbou) od spoločnosti Lenovo. Očakávaná je aj aktualizácia na verziu Android 5.0 Lollipop. Každopádne je používateľské rozhranie veľmi rýchle a stabilné. Nestretol som sa so žiadnymi problémami ako napríklad náhodné reštarty alebo niečo podobné. Nadstavba je podobná operačnému systému iOS od spoločnosti Apple. To má za následok odstránenie hlavnej ponuky, čiže všetky nainštalované aplikácie sú zobrazované na domovských obrazovkách a sú zoskupené v rôznych priečinkoch.

Celkovo vyzerá prostredie naozaj pekne a prispôsobiť si ho môžete nielen zmenou pozadia, ale aj celej témy. Zo zamknutej obrazovky máte možnosť zapnúť fotoaparát a v závislosti od aktuálne nastavenej témy spúšťať rôzne aplikácie alebo odomykať telefón rozdielnymi gestami. Zaujímavosťou je taktiež zmena hlasitosti, jasu a spúšťaných aplikácii v závislosti od vašej polohy alebo aktuálneho času. Výrobca taktiež nešetril na predinštalovaných aplikáciách a tak v zariadení nájdeme časovo obmedzenú navigáciu Route 66, niekoľko hier, čínsky prehliadač UC Browser, aplikácie SYNCit, SHAREit, CLONEit, Security a klientov sociálnych sietí.

Výdrž batérie

Neprekvapí, no nesklame

Na dnešné pomery je zariadenie vybavené celkom skromnou batériou s kapacitou 2300 mAh. Výrobca však nemal inú možnosť, ak chcel zachovať nízku hmotnosť a celkom tenké telo. Vďaka SuperAMOLED displeju však zariadenie umožňuje dosiahnutie prijateľných výsledkov. To v reály znamená, že pri plnej dennej prevádzke dokáže Lenovo S90 pracovať asi jeden deň, pri 3-4 hodinách aktívnej obrazovky. Ak sa však budeme pozerať len na čísla, výsledky nie sú oslňujúce. No vzhľadom na kapacitu batérie je výdrž na normálnej úrovni.

Fotoaparát

Dobrá selfie výbava

Lenovo S90 je vybavené dvojicou snímačov. Primárna alebo hlavná kamera na zadnej strane má 13 MPx s maximálnym rozlíšením 4208 x 3120 pixelov a LED blesk. Predná kamera má 8 MPx a čo je veľmi zaujímavé, je taktiež vybavená LED bleskom. Používateľov určite potešia rôzne funkcie prednej kamery ako je časovač, snímanie dotykom, no dokonca aj snímanie hlasom, žmurknutím a gestom. Kvalita fotografií nasnímaných prednou kamerou je veľmi dobrá, takže ak máte záujem o selfie fotografie, budete naozaj spokojný.

Screenshot_2015-02-25-21-06-17

Primárny fotoaparát podporuje HDR a ako používateľ si môžete nastaviť vyváženie bielej a ISO. Chýbal mi však akýkoľvek mód pre pokročilých používateľov a taktiež možnosť nastaviť si veľkosť fotografie. Čo sa týka samotných fotografií, môžem povedať, že ich kvalita je pri dennom svetle dobrá. Musím však doplniť, že ide naozaj o priemer a výsledné fotografie pri horších svetelných podmienkach neoslnili a bol výrazne viditeľný šum. Zadná kamera ponúka aj nahrávanie FullHD videa pri 30 snímkach za sekundu. Kvalita je podobná ako pri fotografiách.

Pre porovnanie som urobil aj niekoľko fotografií s iPhone 6. Rozdiel je viditeľný na prvý pohľad.

Multimédiá
Hlasný reproduktor

Pri testovaní smartfónu nemôžem zabudnúť na multimédiá. Na displeji s uhlopriečkou 5“ vyzerajú prehrávané videá naozaj pekne, farby sú vďaka technológií SuperAMOLED živé, pestré a čierna je naozaj čierna. Pre milovníkov sledovania videí na smartfónoch odporúčam doinštalovať niektorú z aplikácií tretích strán, napríklad MX Player, keďže podpora kodekov štandardnej aplikácie ma neoslnila. Hudbu som si prehrával cez natívnu aplikáciu „Hudba“, ktorá ponúka aj ekvalizér. Hlasitosť hlavného reproduktora poteší, no kvalita zvuku nie je nadpriemerná. Musím však poznamenať, že na bežné prehrávanie zvukov a hudby reproduktor postačuje a väčšina ľudí aj tak siahne po slúchadlách. Ja som pri testovaní používal slúchadlá Koss Porta Pro. Zvuk bol naozaj pekný a kľudne by som ho prirovnal k tomu, aký mi poskytuje notebook so zvukovou kartou od spoločnosti Beats alebo iPod.

Screenshot_2015-02-24-19-30-37

Konektivita
DualSIM aj LTE

Ako už je u čínskych telefónov zvykom, aj S90 ponúka dualSIM s podporou LTE. Samozrejmosťou sú štandardné funkcie ako Bluetooth, NFC, WiFi 802.11 b/g/n, hotspot a samozrejme GPS. WiFi má naozaj slušný dosah a vyskúšal som aj GPS, ktoré funguje tak ako sa od neho očakáva s presnosťou 3 m bez mobilného alebo WiFi pripojenia. Smartfón ponúka niekoľko zvukových profilov a to konkrétne normálny, tichý, vibrácie a vonku. Prvý a posledný ponúka nastavenie rôznych vyzváňacích tónov. Reproduktor pre hovory je na slušnej úrovni a hlas volajúceho znie čisto.

Záver
Lenovo S90: Najlepší „iPhone“ s Androidom

5
Ak sa pozrieme na zariadenie ako je napríklad Dakele 3, môžeme povedať, že ide naozaj o kópiu iPhone 6. Lenovo S90 by som však nenazval „kópiou“. Skôr by sa dalo povedať, že sa dizajnéri spoločnosti Lenovo výrazne inšpirovali u konkurencie a pozmenili niektoré  časti dizajnu zariadenia podľa ich predstáv. Ak vezmeme do úvahy, že existujú ľudia, ktorým sa vzhľad iPhone 6 páči, no z rôznych dôvodov by si ho nikdy nekúpili (cena, softvér, vystupujúci fotoaparát, iTunes), potom majú zariadenia ako S90 naozaj zmysel. Kvalita konštrukcie síce nie je tak vysoká ako v prípade iPhone 6, no niekde sa cena 320 € musela odraziť. Počas testovania som so smartfónom nemal žiadne problémy a tak ho určite záujemcom, ktorý o ňom premýšľajú, odporúčam.

+ Plusy – Mínusy
+ Hrúbka zariadenia a kvalitné spracovanie – Rozmery, „klzké“ telo
+ 2GB RAM a 32GB ROM – Chýba slot na microSD
+ Podpora dvoch SIM kariet – Malá batéria
+ Hlasný reproduktor – Len HD rozlíšenie
+ Predná kamera s rozlíšením 8 MPx a bleskom

Vývoj ceny Lenovo S90:

Graf ceny produktu LENOVO S90 poskytuje server Heureka.sk

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
0%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Dominik Juhás
Študujem informatiku na Technickej univerzite v Košiciach. Pred pár rokmi som používal len zariadenia s Androidom, no vyskúšať treba všetko a preto mám dnes iPhone 5S a Nexus 7. Vo voľnom čase sa rád venujem programovaniu, čítaniu kníh a písaniu článkov.