Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Genetické inžinierstvo mnohých desí a aj keď nové technológie v tomto procese otvárajú doteraz neprebádané otázky etiky, v skutočnosti s ním má ľudstvo tisícročné skúsenosti. Ľudia totiž už celú večnosť šľachtia rôzne rastliny a prostredníctvom selektívneho množenia domestikujú a následne vylepšujú aj živočíšne druhy.

Ako sa ale ukazuje, táto technológia má aj svoje nevýhody. Môže z ľudí spraviť dokonalé tvory, alebo ju nakoniec obmedzíme?

Začiatok ako sci-fi nie je klamstvo

Samotný pojem „genetické inžinierstvo“ pochádza z roku 1951, kedy ho vo svojej sci-fi novele Ostrov draka použil autor Jack Williamson. Ku skutočnej snahe v tomto smere vo vede ale prišlo až oveľa neskôr a prvý míľnik sa podarilo dosiahnuť v roku 1972, kedy vytvoril biochemik Paul Berg vôbec prvú rekombináciu DNA.

Rekombinovaná DNA alebo rDNA je taká molekula, ktorá je vytvorená genetickou rekombináciou, teda spojením genetického materiálu z dvoch alebo viacerých zdrojov, vysvetľuje NHGRI. Už o rok neskôr sa zase podarilo vytvoriť prvý transgenetický organizmus, ktorý obsahuje gény z iného organizmu. V tomto prípade sa jednalo o baktériu E. coli, ktorá dostala rezistenciu voči antibiotikám, spomína Bright Hub.

Takzvané genetické delo používané pre aplikáciu génov v rastlinách. Zdroj: Wikimedia Commons

Genetické inžinierstvo čoskoro preniklo aj do súkromného sektora a k založeniu prvej spoločnosti došlo v roku 1976, kedy vznikol americký Genentech. Táto firma existuje dodnes a vo svojich radoch má cez 10 000 zamestnancov. Genentech dnes pracuje na liečení rôznych ochorení práve prostredníctvom genetického inžinierstva.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú