Programátor čínskej banky Huaxia Bank našiel skvelý spôsob, ako si popri svojom zamestnaní finančne prilepšiť. Využíval na to bankomaty banky, pre ktorú pracoval.

Sleduj Fontech aj na sociálnych sieťach!

FacebookInstagramYouTube

43-ročný Qin Qisheng je programátorom v banke Huaxia Bank a pri svojej práci si všimol, že banka nesprávne spracováva výbery z bankomatov okolo polnoci. Namiesto toho, aby tento problém nahlásil vedeniu ho využil vo svoj prospech.

Do systému v bankomatoch vložil ešte časť vlastného skriptu, ktorý pri výbere peňazí z bankomatu zaslal hlášku, že transakcia zlyhala, no bankomat aj napriek tomu peniaze vydal bez toho, aby boli strhnuté z účtu. Túto vychytávku Qin využíval približne dva roky a banka až po 1 358 výberoch a po vyše 900 tisíc eurách vybraných takýmto spôsobom zistila, že majú v systéme chybu a začali to riešiť. Samozrejme, že sa prišlo aj na Quina.

Qin spoločnosti svoje činy objasnil tak, že len testoval chybu v systéme, čo čínska banka akceptovala a Qinovi stačí vrátiť všetky peniaze, ktoré takýmto spôsobom vybral. Miestne úrady však už tak zhovievavé nie sú. Qinovi hrozí až 10 a pol roka väzenia, nakoľko sa dokázalo, že tieto výbery nerobil z fiktívneho účtu banky, ale zo svojho osobného a tiež s týmito peniazmi obchodoval na burze s cennými papiermi.

O autorovi
Mário Šimovič
Som študentom vysokej školy, obor aplikovaná informatika. Medzi moje záľuby patrí šport, hudba a takisto skúšanie nových zariadení a gadgetov.