Dotačný program pre elektromobily a plug-in hybridy je opäť spustený a aj vďaka nemu sa očakáva, že o elektrické vozidlá bude veľký záujem. Na trhu je viacero modelov, pričom najväčšiu skupinu tvorí veľmi obľúbený rad SUV. V mestách je však najpraktickejším riešením malé vozidlo s ktorým je možné zaparkovať aj na tých najmenších parkovacích miestach.

Je viac než pravdepodobné, že malé mestské elektromobily budú kupovať skôr ľudia, ktorí žijú vo veľkých mestách s problematickým parkovaním. Najväčšiu skupinu budú tvoriť prevažne ženy, no kompaktné vozidlo sa hodí aj mužom. Obzvlášť ak je používané na presuny do práce, či obchodné stretnutia.

Zobraziť celú galériu (0)
FOTO TASR /Milan Kapusta

Ako je už dobre známe, tak spolu s dotáciou, ktorá je vo výške 8 000 €, sa vieš dostať na veľmi zaujímavú cenu, ktorá už určite stojí aspoň za zváženie. Na trhu sa momentálne nenachádza príliš veľa mestských elektrických vozidiel, no tie ktoré sú k dispozícii zaujmú nielen cenou ale aj zaujímavým vzhľadom.

Prvým elektrickým modelom značky Škoda sa stal obľúbený mestský model Škoda CITIGOe iV. Toto malé auto s výkonom 61 kW dokáže prejsť až 274 km, čo je určité dostatočný dojazd na jazdu v meste. Kapacita batérie je v tomto prípade 36,8 kWh a cena tohto modelu začína už na sume 21 190 €. Podľa našich informácií je však tento model pre celý rok 2020 vypredaný.

Alternatívou voči Škode CITIGOe iV môže byť veľmi podobný model z rovnakého koncernu. Ide o vozidlo Volkswagen e-up!, ktorý je o niečo drahší, no s rovnakým výkonom. Ten je taktiež 61 kW, no dojazd je v tomto prípade maximálne 260 km. Aj kapacita batérie je o niečo nižšia (32,3 kWh) a cena modelu začína na sume 22 170 €. Do konca februára 2020 alebo do vypredania zásob však platí zľava vo forme eco-bonusu vo výške 4 200 €, takže s cenou sa môžeš dostať na slušných 17 970 €.

Ak sa povie mestské vozidlo, tak mnohých ľudí napadne značka Smart. Aj ona samozrejme ponúka tri elektrické modely, ktoré sú vhodné do mesta. Jedným z nich je napríklad model Smart EQ fortwo s výkonom 60 kW a dojazdom 155 km. Kapacita batérie je v tomto prípade 35,8 kWh a cena začína na sume 22 139 €. K dispozícii je aj drahší model EQ fortwo cabrio alebo EQ forfour s takmer rovnakou cenou.

Veľmi sympatický model ponúka aj automobilka Renault. Konkrétne ide o vozidlo ZOE s dvomi výkonnostnými verziami od 68 kW do 80 kW a kapacitou batérie 41 kWh. Dojazd je na veľmi slušnej úrovni 300 km. Cena je však spomedzi už spomenutých vozidiel najvyššia a začína na sume 31 300 €.

Za veľmi nenápadné môžeme označiť elektrické vozidlo značky Citroën s názvom C-ZERO. Ponúka najnižšiu kapacitu batérie (14,5 kWh), no dostačujúci výkon 49 kW a mestský dojazd na úrovni 150 km. Jeho cena je však vzhľadom k jeho špecifikáciám pomerne vysoká, pričom začína od 29 640 €.

Veľkým pekný mestský model má vo svojej ponuke aj automobilka Peugeot. Jej nový Peugeot E-208 ponúka výkon 100 kW, kapacitu batérie až 50 kWh a dojazd na úrovni až 340 km. Prekvapí možno jeho cena, ktorá začína od 28 990 €, čo je stále menej ako predchádzajúci model od značky Citroën.

Nakoniec je k dispozícii aj niečo pre fanúšikov luxusnej značky BMW. Elektrický model i3 je už na našich cestách vidno, pričom jeho cena začína od 38 950 €. Poskytuje však najvyšší výkon 125 kW s kapacitou batérie 27,2 kWh a dojazdom 300 km.

Výber malých mestských elektromobilov nie je síce príliš veľký, no určite je z čoho vyberať. Tieto vozidlá nebudú pravdepodobne vhodné pre rodinu s deťmi, no na presuny medzi domovom a prácou, či na menšie nákupy sú tieto vozidlá viac ako vhodné. Výhodou je pomerne slušný dojazd, nízka cena a v neposlednom rade rozmery s ktorými bude v preplnených mestách parkovanie o niečo jednoduchšie.

 

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie informácie zo sveta technológií

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.

Elektromobilita