Nemusíš patriť medzi „stálice“ na inzertnom portáli Bazoš.sk, aby si vedel, že sa tam nachádza aj množstvo podvodníkov, ktorých jediným cieľom je obrať ľudí o peniaze či predávaný tovar. V najnovšom prípade sa zamerali práve na inzerentov, ktorí predávajú veci na tomto portáli, upozorňuje Polícia SR na svojom Facebooku.

Skupina podvodníkov sa najnovšie zamerala na inzerujúcich používateľov portálu Bazoš.sk, od ktorých sa snaží dôvtipným trikom získať údaje o platobnej karte.

Podvodníci napíšu cez WhatsApp, odkazujú na phishingovú stránku

„Vstupnou bránou“ býva najčastejšie správa cez WhatsApp, kedy podvodník navonok prejaví záujem o produkt, ktorý je predmetom inzerátu a napíše predávajúcemu, že danú vec chce, a že zaplatí ihneď.

Následne odošle predávajúcemu falošný link, v ktorom je logo portálu Bazoš.sk a logo Slovenskej pošty. Má sa pritom jednať o stránku s údajmi pre dodanie tovaru, ktorá uvádza, že kuriér bol už objednaný a stačí vyplniť údaje o karte, aby mohol obeti kupujúci poslať peniaze na účet.

Na to mu však pochopiteľne stačí číslo účtu alebo IBAN, no to si veľa ľudí neuvedomuje, a podvodníci tak veľmi jednoducho získajú prístup k údajom z platobnej karty predávajúceho a môžu ju ľahko zneužiť. Podvodná stránka tiež môže vyzerať pre veľa ľudí dôveryhodne, keďže obsahuje logo Bazošu aj samotnej Slovenskej pošty.

AKTUÁLNE: HORÚCI PODVOD, KTORÝ ZNEUŽÍVA ONLINE BAZÁR BAZOS.SK A LOGO SLOVENSKEJ POŠTYViacerí ste nás upozornili na…

Posted by Hoaxy a podvody – Polícia SR on Wednesday, February 17, 2021

Azda najrozumnejším krokom pre obete tohto typu podvodu je okamžite kontaktovať svoju banku za účelom zablokovania karty, prípadne pokúsiť sa zamietnuť transakcie vykonané podvodníkmi a následne ohlásiť prípad polícii.

Podobné phishingové stránky sa na Slovensku vyskytujú čoraz častejšie, pričom obľúbeným „štýlom“ podvodníkov je vydávať sa známe inštitúcie, napríklad banky. Takémuto podvodu nedávno čelili zákazníci Tatra banky či VÚB banky.

V redakcii už však dlhšie evidujeme aj veľa podvodných e-shopov, ktoré počas prebiehajúcej situácie s pandémiou koronavírusu rastú ako huby po daždi. Dávnejšie sme ti preto priniesli aj niekoľko jednoduchých tipov, ako tieto stránky odhaliť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom