Medzi používateľmi smartfónov so systémom Android a tými, ktorí vkladajú svoju dôveru do iOS, sa už od nepamäti vedú žabomyšie vojny. Situáciu ešte o čosi zhoršujú rôzne výkonnostné benchmarky, ktoré v mnohých prípadoch len zbytočne prilievajú olej do už tak rozpáleného ohňa.

Aj ten najmenší rozdiel medzi najvýkonnejším iPhonom a Androidom totiž tieto dva znepriatelené tábory zneužijú vo svoj prospech. Pravdou však je, že z momentálnej situácie sa môžu radovať najmä majitelia smartfónov od Apple. Trojica najnovších zariadení od tohto populárneho výrobcu totiž dostala do vienka najvýkonnejší mobilný procesor súčasnosti – A11 Bionic.

Čísla hovoria jasne

Ten im zaistil poriadny výkonnostný náskok pred všetkými smartfónmi so systémom zeleného robota. Tento náskok je badateľný najmä v benchmarku Geekbench, kde pri teste jedného jadra iPhone 8 Plus doslova zvalcoval všetku konkurenciu. Získal až dvojnásobne vyšší počet bodov ako OnePlus 5, ktorý je v súčasnosti považovaný za kráľa všetkých Androidov. K tejto zaujímavej skutočnosti sa vyjadril aj zakladateľ svetoznámeho benchmarku, John Poole.

Pravdou je, že nie úplne chápem, prečo po výkonnostnej stránke Android smartfóny stagnujú. Za posledný čas sa ich vývoj značne spomalil a už vôbec nenapredujú takým rýchlym tempom, ako kedysi. Dnes už smartfóny bežne dosahujú výkonu desktopov. Jednoducho sa na to nedá pozerať inak. Osobne by som nikdy nepomyslel na to, že by som so svojím iPhonom mohol niekedy plnohodnotne editovať video. Považoval by som to za nezmysel.

Pravdou však zostáva, že iPhony získavajú vysoké skóre v benchmarkoch najmä vďaka skvelej optimalizácii systému. Procesor je totiž špeciálne prispôsobený samotnému smartfónu a systému iOS, keďže je vyrábaný len pre niekoľko konkrétnych modelov.

Nenechaj si ujsť
Apple čelí veľkému tlaku, aby počas obdobia hurikánov aktivoval FM rádio v iPhonoch. Hovorca ale vydal jednoznačné stanovisko

Fragmentácia Androidu však tento proces ostatným výrobcom značne sťažuje. Hoci teda Samsung či Huawei taktiež vyrábajú svoje vlastné procesory, kvôli jadru systému z nich, nanešťastie, nedokážu vyťažiť úplné maximum.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie informácie zo sveta technológií

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.

Smartfóny