Moderné elektronické SIM karty, alebo tiež eSIM, pomaly nahrádzajú doterajšie plastové verzie SIM karty, ktorú sme už videli v rôznych zmenšených podobách. Po klasických SIM kartách, mikro a nano verziách prišla podpora pre eSIM aj do slovenských operátorov. Doteraz podporovali eSIM kartu iba 2 z tunajších operátorov, no čoskoro sa k nim pridá ďalší. Zistili sme ďalšie novinky.

Zabudovaná elektronická SIM karta v inteligentných hodinkách, smartfóne či tablete predstavuje moderný spôsob, ktorý šetrí miesto v konštrukcii zariadení a nevyžaduje fyzický slot pre vkladanie platovej karty s integrovaným čipom. Výhody eSIM kariet sa rozhodli využiť aj slovenskí operátori. Ako prvý však túto alternatívu za klasické SIM karty spustil Orange ešte v roku 2018.

Až začiatkom tohto roka sa k nemu pridalo O2, ktoré podporu pre eSIM spustilo koncom apríla. Aktuálne teda môžu zákazníci využiť podporu pre tento druh SIM karty len u týchto dvoch operátorov, no onedlho sa k nim pridá ďalší.

eSIM kartu budú môcť využiť zákazníci ďalšieho operátora

Podľa našich informácií sa na spustenie eSIM pre svojich zákazníkov pripravuje aj najmladší slovenský operátor, 4ka. Správu o spustení eSIM potvrdilo redakcii FonTech.sk oddelenie korporátnej komunikácie spoločnosti. Bližšie informácie však momentálne nie sú k dispozícii.

Môžeme potvrdiť, že plánujeme spustenie služby eSIM, avšak v danej chvíli nebudeme konkretizovať termín ani podporované koncové zariadenia. O oficiálnom štarte budeme verejnosť informovať v dostatočnom predstihu,“ informovala redakciu FonTech.sk 4ka.

Zatiaľ tak nie je jasné, kedy presne plánuje operátor spustiť podporu pre eSIM karty a ani to, koľko by aktivácia stála. Pripomeňme len, že v prípade takého O2 si zákazník za aktiváciu elektronickej SIM karty v zariadení zaplatí 10 €.

Zobraziť celú galériu (1)
Pixabay (Úprava redakcie)

V Orangei je možné eSIM získať pri kúpe nového zariadenia alebo služby zadarmo, v prípade výmeny SIM karty za eSIM je už poplatok rovnako 10 €. Čoskoro tak bez podpory eSIM kariet ostane na Slovensku len Telekom, ktorý ale ešte vo februári avizoval, že plánuje eSIM spustiť do konca roka.

Na príprave eSIM v Telekome pracujeme a termín štartu upresníme v budúcnosti,“ uviedol v najnovšom vyjadrení pre FonTech.sk Michal Korec, hovorca spoločnosti Telekom.

Využitie eSIM karty však vyžaduje podporu samotných zariadení. Doteraz prišlo s podporou elektronickej SIM na trh viacero smartfónov od Apple či Samsungu, Motoroly a Huawei. 4ka pritom nedávno spustila predaj smartfónov, ktoré si zákazníci môžu zobrať k novým paušálom na faktúru.

Môžeme teda očakávať, že podpora eSIM pri ponúkaných zariadeniach operátora sa bude postupne rozširovať. Aktuálne nájdeme v ponuke 4ky len 9 modelov smartfónov, pričom eSIM kartu podporuje z ponuky len iPhone 11, iPhone 11 Pro a iPhone SE (2020).

Pošli nám TIP na článokOperátori