Aby boj proti koronavírusu zostal čo najúčinnejší, nielen štát, ale aj rôzne spoločnosti sa usilujú zabezpečiť nástroje, ktoré môžu v tomto boji pomôcť.

Výnimkou nie je ani Sygic, ktorá je celosvetovo známa najmä vďaka svojej navigácii. Sygic je totiž jednou zo spoločností, ktorá stojí za vývojom aplikácie covid19-ZostanZdravy. K vytvoreniu aplikácie však najskôr predchádzalo memorandum o spolupráci, ktoré podpísali tvorcovia mobilných aplikácií ZostaňZdravý a Covid-19.

Aplikácia bola vytvorená slovenskými dobrovoľníkmi a odborníkmi v rekordne krátkom čase. Je vyvinutá, aby aj v budúcnosti, pri vzniku akejkoľvek pandémie, mohla byť okamžite nasadená a spomaliť šírenie nákazy. Aplikácia bola vytvorená zadarmo a ako uviedol hovorca spoločnosti, vzhľadom na súčasnú situáciu sú náklady nepodstatné. Ide im hlavne o pomoc.

„Naše náklady a náklady odborníkov okolo ZostanZdravy sú vzhľadom na situáciu nepodstatné, chceme hlavne pomôcť. Vývoj stále trvá a je veľmi agilný. Základ sme mali vytvorený približne za dva týždne, pričom ľudia, ktorí na projekte robili, spávali len dve hodiny denne,“ informuje hovorca spoločnosti Sygic Marek Lelovič.

Veľmi dobre vieme, že inkubačná doba ochorenia COVID-19 je až 14 dní. Tým sa vírus šíri rýchlejšie ako obyčajná chrípka a ťažké stavy tak zahltia zdravotnícky systém, ktorý v žiadnej krajine nebol pripravený na takýto nárast.

Hlavným cieľom aplikácie je preto výrazne spomaliť nástup a rýchlejšie otestovať potenciálne nakazených ľudí.

Ďalšie dôležité články o koronavíruse:
Princíp aplikácie je jednoduchý

Po inštalácii aplikácie je potrebné povoliť prístup k Bluetooth, GPS a push notifikáciám, ktoré majú informovať pacienta. Bluetooth je technológia na rozoznanie blízkosti kontaktu od 1 do 20 metrov a je možné prostredníctvom nej analyzovať presnú vzdialenosť iných zariadení v okolí. Narozdiel od GPS, táto technológia výborne funguje aj na miestach ako napríklad obchodné domy, letiská, lietadlá, električky či v iných uzavretých priestoroch.

V prípade, že telefón rozpozná iné Bluetooth zariadenie v jeho blízkosti a táto doba prekročí určitú dĺžku, zapíše si rozptýlenú GPS pozíciu a anonymný údaj oboch zariadení na server. Rozptýlená GPS pozícia je dôležitá pre hygienikov na analýzu šírenia ochorenia. Bluetooth informácia iného zariadenia je naopak potrebná na spätné identifikovanie push notifikácií, ktorého majiteľ mohol byť vystavený ochoreniu.

Akonáhle človek zistí, že bol infikovaný vírusom COVID-19 a mal nainštalovanú aplikáciu, hygienikovi ukáže svoje unikátne identifikačné číslo. Toto číslo zadá hygienik do systému a všetkým zariadeniam, ktorých majitelia boli v kontakte s infikovanou osobou bude zaslaná notifikácia alebo SMS správa.

Zdravotní pracovníci dokážu trasovať možné prenosy za posledných 14 dní aj pri kontaktoch, ktoré človek nedokáže identifikovať. V budovách, pri prepážke v obchode či vo verejnej doprave.

Kontrola nariadenej karantény

Súčasťou aplikácie je aj funkcionalita skenovania tváre, ktorej úlohou je dohliadať nad dodržiavaním nariadenej karantény. Používateľ pridá adresu, na ktorej bude izolovaný, telefónne číslo a svoju selfie. Zdravotníci mu môžu počas karantény následne kedykoľvek poslať kontrolnú push notifikáciu alebo SMS, či dodržiava karanténu.

Používateľ následne otvorí aplikáciu a identifikuje sa pomocou overenia svojej tváre. To sa pošle na zabezpečený server aj s jeho súčasnou polohou, ktorá sa overí k pozícii preddefinovanej karantény. Táto funkcia slúži predovšetkým ako nástroj pre štátne orgány, aby mali prehľad, či pozitíve testovaní ľudia dodržiavajú karanténu.

V súčasnosti sa zdravotníci pýtajú nakazeného človeka na jeho predchádzajúce kontakty, aby bolo možné identifikovať osoby, ktoré by mohli byť taktiež nositeľmi vírusu.

Nedokážu ale odhaliť ľudí, s ktorými boli v kontaktne v obchode, vo verejnej dorpave či vo výťahu. Práve tento problém rieši aplikácia covid19-ZostanZdravy, aby sa tak predišlo ďalšiemu šíreniu nákazy.

Aplikácia zobrazuje mapu a najnovšie informácie o nákazách na Slovensku

Účelom aplikácie nie je identifikovať chorých, ani týmito informáciami nedisponuje. Mapa zobrazuje len štatistický počet zaznamenaných ľudí s ochorením COVID-19 v danom okrese. Zároveň aplikácia disponuje štatistickými informáciami o počte nakazených, vyliečených a počte úmrtí na území Slovenskej republiky.

Okrem toho však obsahuje aj viacero dôležitých informácií, vrátane čísla na infolinku a toho ako sa chrániť alebo ako rozpoznať symptómy.

Aplikácia bola podľa hovorcu spoločnosti odovzdaná všetkým štátom zadarmo, vrátane Slovenska, ako nástroj pre zdravotnícke organizácie pre rýchlejšie prekonanie nákazy COVID-19.

„Už od začiatku sme v kontakte aj so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), ktorej sa projekt veľmi páčil a mali sme sa s nimi stretnúť v Ženeve pred tým, ako sa zatvorili hranice.

Okrem Slovenska sme v kontaktne aj so Srbskom, Českou republikou, Indiou a oslovili sme aj iné krajiny. Zdrojový kód našej aplikácie je pre kohokoľvek navyše verejné dostupný na stránke GitHub, dodal pre FonTech.sk Marek Lelovič zo Sygicu.

Je potešujúce, že do boja s novým koronavírusom sa zapájajú aj slovenské technologické spoločnosti, ktoré môžu využiť svoje know-how a kapacity. Aplikácia môže naozaj pomôcť a je preto dôležité, aby ju využívalo čo najväčší počet ľudí. Funkcionalita kontroly karantény taktiež pomôže štátnym orgánom, pričom aplikáciu na podobnom princípe už využívajú v susednom Poľsku.

Okrem spoločnosti Sygic sa do boja s koronavírusom pustila aj ďalšia známa technologická firma. ESET v rámci svojej nadácie prispel sumou 300-tísíc eur na testy, ktoré sa budú vyrábať na Slovensku v súčinnosti viacerých vedcov a odborníkov z rôznych laboratórií. Veríme, že ďalšie spoločnosti budú pribúdať a spoločne túto krízu zvládneme.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú