Najnovším trendov v osobnej doprave sa v mestách stávajú elektrické kolobežky, ktoré sú ideálnym prostriedkom pre rýchlu prepravu na vzdialenosť niekoľko desiatok kilometrov. Zákon však tieto zariadenia doteraz neregistroval a nerozlišoval od klasických kolobežiek, no to sa čoskoro zmení. Prinášame ti odpovede na najčastejšie otázky o zmene zákona o cestnej premávke, ktoré ti vysvetlia, čo všetok na majiteľov elektrických kolobežiek čaká.

Sleduj Fontech aj na sociálnych sieťach!

FacebookInstagramYouTube

Trend elektrických kolobežiek sa rozrástol najmú v uplynulých rokoch, kedy si ich zaobstaralo čoraz viac ľudí, aby sa mohli bez zdĺhavého čakania rýchlo dostaviť na vybrané miesta v mestách plných áut. Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky však prinieslo novelu zákona, ktorá upravuje pojem „kolobežka“ a prináša nové zmeny pre používateľov elektrických kolobežiek. Všetko, čo si doteraz o pripravovaných zmenách nevedel, nájdeš v nasledujúcich odpovediach.

Aké zmeny predstavuje novela zákona pre majiteľov elektrických kolobežiek?

Zákon č.106/2018 Z. z. § 4 – Kategórie vozidiel ods. 8 mení pohľad na používateľa elektrickej kolobežky a pokým doteraz bol vnímaný ako chodec, v novom zákone sa stáva vodičom nemotorového vozidla a teda preňho platia pravidlá cestnej premávky ako pre cyklistov.

Platia zmeny pre všetky kolobežky s pomocným motorčekom?

Zmeny platia pre všetky elektrické kolobežky, a to bez ohľadu na ich výkon, výbavu a iné vlastnosti. Hoci mohli byť kolobežky s výkonom viac ako 250 W a rýchlosťou väčšou ako 25 km/h považované za „bicykel“ a ich vodič za cyklistu, zákon doteraz neurčoval elektrické kolobežky v samostatnej kategórii. Po novom však budú zaradené do kategórie V medzi vozidlá iné ako kategórie L.

Aké povinnosti má majiteľ takejto kolobežky a kadiaľ môže jazdiť?

Pre vodiča elektrickej kolobežky platia podľa zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke rovnaké pravidlá ako pre cyklistov. Vodič elektrickej kolobežky bude môcť po schválení nového zákona jazdiť vpravo po cyklotrasách a v prípade, ak tie nie sú dostupné, tak po pravej okraji vozovky, prípadne po pravej krajnici. Majiteľ el. kolobežky nesmie viesť kolobežku bez držania riadidiel, ťahať za ňou vozík alebo iné predmety, ktoré by sťažovali riadenie kolobežky.

Akým spôsobom môžu jazdiť majitelia el. kolobežky po cestách a cyklotrasách?

Vodiči elektrickej kolobežky smú jazdiť podobne ako cyklisti len jednotlivo za sebou, to neplatí pri jazde po cestičke pre cyklistov, kde smú jazdiť dvaja cyklisti vedľa seba, ak tým neobmedzujú a neohrozujú ostatných účastníkov cestnej premávky.

Aká je tolerancia na alkohol v krvi?

Tolerancia alkoholu v krvi je aj pre vodičov elektrických kolobežiek rovnaká ako u cyklistov. Pri kontrole môže vodič nafúkať najviac 0,5 promile.

Platí povinná výbava cyklistov aj pre majiteľov el. kolobežky?

Vodič elektrickej kolobežky musí mať povinnú výbavu ako cyklisti, tzn., že za zníženej viditeľnosti sú potrebné reflexné prvky ako reflexná vesta, odrazové svetlo červenej farby so svietidlom červenej farby vzadu a bielym svietidlom vpredu a odrazové svetlo bielej farby.

Aké sú pokuty za porušenie zákona o cestnej premávke pre cyklistov?

Ceny pokút za porušenie zákona o cestnej premávke, ktoré po novom budú platiť aj pre vodičov elektrických kolobežiek:

  • Ohrozovanie iných účastníkov cestnej premávky – 60 €
  • Jazda bez reflexných prvkov za zníženej viditeľnosti – 30 €
  • Jazda mimo obce bez ochrannej prilby – 10 €
  • Nerešpektovanie dopravnej značky a dopravného zariadenia – od 30 do 150 €
  • Prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti – od 50 €
  • Venčenie psa, ťahanie vozíka alebo iných predmetov – 60 €

Kedy vstúpi novela zákona do platnosti?

Po schválení novely zákona budú zmeny platné od 1. januára 2020.