Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Chemici z Kalifornskej univerzity objavili v atmosfére v okolí Oklahomy výrazné stopy po plesni, ktorej množstvo bolo až trojnásobne vyššie, než sa pôvodne predpokladalo.

Kyslík je základným prvkom pre život na Zemi. Dýchanie je životne dôležité, no kyslík nie je to jediné, čo sa nám dostáva do pľúc. Vo vzduchu sa nachádza množstvo ďalších mikroskopických častíc, ktoré by mohli byť zdrojom ďalších problémov. Napríklad aj novoobjavené plesne, ktoré okrem toho, že vplývajú na tvorbu oblačnosti, sú potencionálnym zdrojom pri alergických reakciách a astme – píše ScienceAlert.

Závery ukážu až ďalšie analýzy

Vzorky sa zhromažďovali v okolí amerického mesta Oklahoma, kde špeciálne zariadenie malo zachytávať nanočastice o veľkosti 20 – 60 nanometrov. Následne sa vzorky analyzovali pomocou hmotnostnej spektrometrii. Výsledky ukázali, že sa vo vzduchu nachádza množstvo malých čiastočiek plesní (približne 30 nm). Išlo o neporušené bunky, ktoré pri vdychovaní mohli potencionálne spôsobovať alergické reakcie a astmu. Predpokladá sa, že predchádzajúce merania tento úkaz nemuseli zachytiť z dôvodu, že nepracovali v tak malom veľkostnom rozsahu.

plesne v atmosfére
ZEISS Microscopy/Flickr

Častice tiež s veľkou pravdepodobnosťou súvisia aj s tvorbou oblačnosti, kde na seba viažu vlhkosť a vytvárajú oblaky. Aj to preto môže byť dôvodom, prečo sú zrážky v niektorých prípadoch problematické pre ľudí trpiacimi dýchacími ťažkosťami. Dôležité je však pripomenúť, že ide len o predpoklad a pravý dopad na zdravie obyvateľov bude ešte predmetom ďalšieho skúmania.

Taktiež ide o vzorku ovzdušia z jedného konkrétneho miesta a na inom to už nemusí platiť. Ide však o pomerne zaujímavé zistenie, predovšetkým z dôvodu relatívne vysokej koncentrácie týchto častíc, čo sa doteraz ani nepredpokladalo. Na druhú stranu, výskyt týchto častíc by mohol spresniť krátkodobé predpovede počasia, ako aj klimatické vyhliadky do budúcnosti – doplňuje portál Phys.org.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú