Po roku sa majitelia iPhonov dočkali ďalšej konferencie WWDC pre vývojárov, kde Apple odhalil všetky novinky, ktoré si pripravil pre svoj vyvíjaný systém iOS 15. iPhony tento rok dostanú len minoritné vylepšenia, ktoré zásadným spôsobom nemenia podobu systému počas používania, no vylepšujú celkový používateľský zážitok. Množstvo noviniek si Apple pripravil aj pre samotné aplikácie.

iOS 15 prináša viacero vylepšení, zásadné novinky však nečakaj

Tohtoročná konferencia WWDC 2021 priniesla viacero zaujímavých zlepšení, ktoré uvidíme v novom iOS 15 na jeseň. Už teraz však používatelia podporovaných iPhonov vedia, čo si pre nich kalifornský gigant prichystal.

Sklamanie z nezmeneného a roky zaužívaného dizajnu, neupravených možností widgetov a ďalších zásadných noviniek, v ktoré mnohí dúfali, nahrádza objemné „doladenie“ používateľského zážitku prostredníctvom rozličných vylepšení v množstve appiek.

FaceTime

Apple začal predstavenie odhalením noviniek pre FaceTime. Aplikácie pre videohovory dostane upravený dizajn a rozloženie, spolu s podporou Spatial Audia, ktoré bude prehrávať zvuk volajúceho v priestore, čím má imitovať vernejšie a osobnejšie spojenie počas volania. K tomu sa pridáva filtrácia okolitého hluku, ktorý eliminuje nežiadúce zvuky, portrétový mód s rozmazaním pozadia.

Pre FaceTime Apple predstavil tiež nový spôsob manažovania volaní, ktoré bude možné po novom zdieľať a plánovať detailnejšie.

Novinky pritom využijú aj používatelia Androidu a Windows 10 prostredníctvom prehliadača, kde bude zabezpečené aj end-to-end šifrovanie.

Ďalšou novinkou pre FaceTime je zdieľanie obsahu medzi volajúcimi – SharePlay. Funkcia umožní zdieľať napríklad sledovaný film, hudbu z Apple Music alebo iný obsah s kontaktmi počas hovoru vo FaceTime. Táto možnosť sa potom uplatní aj pri aplikáciách tretích strán, ako príklad Apple uviedol aj Disney+ a HBO Max, ktoré prídu aj na Slovensko.

iMessage

Viacero noviniek sa dotkne aj aplikácie Applu pre posielanie správ. V konverzácii pribudne nové zhromažďovanie a zobrazovanie posielaného obsahu. Fotky sa budú napríklad zobrazovať v kolážach.

Používatelia budú medzi sebou môcť zdieľať aj obsah z webov a aplikácií, všetky novinky z iMessage sa potom môžu zobraziť aj v konkrétnej aplikácii Applu v samostatnej sekcii označenej ako Shared with you. Takýmto spôsobom sa zhromaždia novinky z iMessage napríklad v Apple Music alebo News (na Slovensku nedostupné).

Focus

Azda jednou z najvýraznejších noviniek nového iOS 15 sú upravené notifikácie, ktoré prechádzajú zásadnou zmenou. Apple sa zameral na zhromažďovanie upozornení podľa priority, používateľ si bude môcť vybrať, kedy mu budú upozornenia doručené a taktiež bude mať možnosť vypnúť upozornenia v prípade, že si nepraje byť rušený. O tom bude informovaný napríklad aj odosielateľ správy v iMessage.

Zároveň bude možné vybrať iba konkrétne notifikácie, ktoré chce používateľ v daný moment dostávať. Môžu mu tak prichádzať napríklad len osobné, len pracovné upozornenia alebo iné notifikácie zhromaždené v jednej kategórii. iOS 15 pritom dokáže používateľovi poskytnúť inteligentné odporúčania pre doručovanie notifikácií. Nový „Focus“ bude možné využiť aj medzi zariadeniami Applu a dostane sa tiež na pripravovaný macOS a iPad OS 15.

Wallet

Ďalšou veľkou zmenou prešiel v iOS 15 Wallet, ktorý bude okrem kreditných kariet zhromažďovať aj karty pre odomykanie áut a domácností. Apple už vlani avizoval spoluprácu s BMW a odomykanie vybraných modelov tak bude možné len jednoduchým spôsobom ako napríklad pri bezkontaktnom platení doteraz.

Rovnako tak budú môcť používatelia odomykať aj inteligentné zámky od podporovaných výrobcov. Zvyšok sveta však môže používateľom v USA závidieť aj pridanie vodičského preukazu do aplikácie Wallet, ktorým sa zjednoduší napríklad aj taká letisková kontrola.

Mapy

Ďalšie novinky Apple sústredil aj pre aplikáciu Mapy, ktorá v iOS 15 prinesie ešte intuitívnejšiu navigáciu vďaka 3D zobrazeniu terénu (na Slovensku nedostupné), poskytne zobrazenie zemegule podobne ako v Google Earth, nočný režim, viac detailov o cestách, kde dostane vodič prehľad nielen o semafóroch, ale aj prechodoch pre chodcov, diaľničných úsekoch a jednotlivých pruhoch na cestách.

Používatelia budú môcť využiť aj sledovanie mestskej dopravy, pri ktorej ho Mapy upozornia napríklad na vystúpenie v cieľovej zastávke. Aplikácie prinesie aj AR navigovanie len na základe skenu okolitého prostredia, no túto novinku si Apple vyhradil len pre pár amerických miest.

Ďalšie novinky v iOS 15:
  • Weather:
    • Zmenou prešla aj aplikácia počasia, ktorá po novom ponúkne vylepšený dizajn a ešte viac detailnejších informácií o podmienkach. Používateľ získa prehľad o počasí na špeciálnej mape, ktorá sa zobrazí na celú obrazovku, kde bude možné vidieť napríklad prichádzajúcu oblačnosť. Zároveň však bola pridaná funkcia pre zobrazenie kvality ovzdušia či nové grafy pre detailnejší prehľad o počasí.

  • Spotlight
    • Apple vylepšil aj vyhľadávanie v systéme a aplikáciách s novou funkciou Spotlight, ktorá dokáže inteligentne prehľadávať obsah podľa zvolených kritérií, obsahu a pod. Pri vyhľadaní takého kontaktu napríklad zobrazí všetky relevantné informácie pre rýchle volanie, poslanie SMS alebo videohovor a množstvo ďalších.

  • Photo Memories
    • V prípade fotografií sa nový iOS 15 zameriava na funkciu, ktorú dôverne poznajú majitelia Androidov. Po novom umožní iPhonom vytvárať akési „príbehy“ z fotografií v galérií, upravovať ich a pridávať hudbu.

Článok aktualizujeme…

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom