Len pred pár týždňami NVIDIA predstavila svoju najsilnejšiu grafickú kartu – GTX 1080 Ti. No to populárnemu výrobcovi zďaleka nestačilo a rozhodol sa, že spraví „menší“ update svojej Titan série. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Najprv si vysvetlime, prečo sa NVIDIA vlastne rozhodla vydať nový model Titan série – GTX 1080 Ti. Táto karta sa dostala do predaja počas marca a prevalcovala všetku konkurenciu. Pôvodný Titan X sa stal predraženou a slabšou kartou oproti tejto novinke a práve kvôli tomuto sa NVIDIA rozhodla spraviť refresh, pričom nám predstavila zbrusu nový model Titan Xp.

NVIDIA TITAN Xpzdroj fotografie: NVIDIA

NVIDIA Titan Xp vylepší ešte aj to maximum, kde sa dostalo GTX 1080 Ti. Čo sa týka špecifikácii, ponechá si rovnaký čip GP102. Narastie však počet CUDA jadier z 3584 na 3840 a zvýši sa tiež veľkosť grafického bufferu z 11 GB GDDR5X na 12 GB GDDR5X. Zbernica si ponechá pôvodných 384 bitov a nezmení sa ani TDP a dokonca ani spôsob napájania. V podpore je aj systém zapojenia SLI. Poslednú zmenu bude mať Titan Xp v rýchlosti pamäťovej zbernice, a to nárast z pôvodných 484 GB/s až na 547.7 GB/s.

NVIDIA TITAN Xpzdroj fotografie: pcadvisor

Už len podľa papierových špecifikácií môžeme skonštatovať, že Titan Xp bude skutočne mocná karta schopná hrania v 4K bez absolútnej námahy. Ešte spomenieme informáciu, ktorá poteší najmä tých, ktorí používajú MacOS na vlastnom hardvéri. Titan Xp dostane už v priebehu tohto mesiaca ovládače práve pre tento systém. Podpory sa dokonca dočkajú aj karty z rady Pascal. Ak ťa novinka zaujala, môžeš si ju predobjednať za cenu 1200 dolárov, teda za rovnakú cenu, za ktorú sa predávala pôvodná Titan X karta.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
17%
Páči sa mi to
50%
Chcem to
33%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Ľubomír Macura
Stredoškolský študent a vyznávač moderných technológii. Vo voľnom čase jazdím na motocykli a venujem sa rôznym technickým záležitostiam.