V každom období ľudstva žijú vedci, ktorých myšlienky a objavy často predbehnú dobu a ľudia ich nedokážu doceniť. Pred 100 rokmi by sme si len ťažko vedeli predstaviť existenciu dnešných technológií. Iný pohľad na vec mal ale Nikola Tesla, ktorý dokázal predpovedať na svoju dobu nepredstaviteľné technológie. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

V roku 1856 sa v dnešnom Chorvátsku, vtedy Rakúskom cisárstve, narodil významný fyzik, inžinier a vynálezca Nikola Tesla. Celý svoj život zasvätil elektrickej energii a komunikačným zariadeniam. Jeho myšlienkové pochody neboli zosúladené s vtedajšou dobou, nakoľko dokázal myslieť ďaleko do budúcnosti. Vďaka svojej genialite sa pokúsil skonštruovať zariadenie pre bezdrôtovú distribúciu elektriny, čím chcel spôsobiť nesmiernu revolúciu po celom svete. Dokázal predpokladať, aké technológie budú dostupné o niekoľko desaťročí. Vyslovil tvrdenia o existencii smartfónov, dronov, Wi-Fi pripojení a ďalších technológií, ktoré dnes berieme ako úplnú samozrejmosť. Nahliadni s nami do krátkej histórie predpovedí Tesly, nedoceného vizionára, ktorý svojim významným pričinením umožnil existenciu dnešných zariadení.

Smartfóny

Už niekoľko rokov miliardy ľudí po celom svete prebúdza budík v ich smartfónoch. Prostredníctvom nich zdieľame informácie, komunikujeme, fotografujeme či počúvame hudbu. Existencia týchto zariadení by bola pred 100 rokmi nereálnou myšlienkou. Nikola Tesla ale vedel, že raz sa ľudstvo k takýmto „múdrym telefónom“ dostane. Jeho tvrdenie hovorí za všetko. „Budeme schopní navzájom komunikovať bez ohľadu na vzdialenosť. Cez telefón sa budeme môcť vidieť a počuť tak dokonale, ako keby sme stáli tvárou v tvár.“ Tieto slová, ktoré pred storočím zneli ako holý nezmysel, sú dnes bežnou realitou, s ktorou sa každodenne stretávame.

Wi-Fi

Komunikácia a zdieľanie dát by bolo pomerne zložité bez internetového pripojenia. Nikola okoliu rozprával aj o tejto technológií, ktorá zmení svet na nepoznanie. Dnes by sme si zrejme bez „wifiny“ či mobilných dát nevedeli predstaviť život. V dobe tohto vizionára ale išlo o výroky ako vytrhnuté zo sci-fi príbehu, ktoré sa však postupom času preniesli do skutočnosti.

Autopilot

tesla model s

Nenechaj si ujsť
Sen Nikola Tesly sa stáva realitou. Vedci urobili prelomový objav v bezdrôtovom prenose elektrickej energie

Čo ti pri tomto výraze napadne ako prvé? Zrejme Elon Musk a jeho spoločnosť Tesla, ktorá je pomenovaná práve po známom chorvátskom géniovi. Ten predpokladal existenciu bezpilotných systémov už počas svojho života. Žiaľ, okolnosti a vtedajšie technológie mu ani len neumožnili túto myšlienku zrealizovať.

Bezdrôtový prenos elektrickej energie

Ide o jeden z najvýznamnejších objavov Tesly, ktorý chcel sprístupniť elektrinu pre každého človeka v každom kúte sveta. Teslov transformátor alebo tiež Teslova cievka je zariadenie, ktoré umožňuje bezdrôtový prenos elektrickej energie na veľké vzdialenosti a hlavne bez drôtov. Tento celoživotný projekt však skončil kvôli nenásytnosti energetických spoločností, ktoré chceli na elektrine zarobiť. Ak by sa mu ale podarilo investorov presvedčiť o hlbokom význame tejto myšlienky, kto vie, ako by vyzeral dnešný svet.

Smrteľný lúč

Tesla nevidel veľký potenciál len v distribúcii elektrickej energie, ale aj jej úlohu vo vojnách. Podľa jeho slov by boli vojny v prípade existencie smrteľného lúča nezmyslom. Každé nepriateľské vojsko by bolo zničené a škody by boli nepredstaviteľné. Takémuto riziku by sa potom nechcela vystaviť žiadna krajina. Svoje úvahy a myšlienky o tejto katastrofálnej zbrani si dokonca zapísal na papier. Dokumenty s týmto obsahom však po jeho smrti v  New Yorku „záhadne“ zmizli. Konšpirátori sa v tomto smere radi obúvajú do americkej vlády, ktorá podľa nich tieto informácie jednoducho z jeho izby ukradla.

Magnetická rezonancia

Nenechaj si ujsť
Steve Wozniak tvrdí, že sa o ďalšiu revolúciu v technologickom svete nepostará Apple, ale Tesla

Vízie a genialita siahala za hranice možností jeho doby a niet sa ani čomu diviť, pretože si predstavoval, že raz bude možné premeniť myšlienky ľudí na obraz. Jav známy ako magnetická rezonancia umožňuje zaznamenávať signály v ľudskom tele a premeniť ich na impulz, z ktorého je možné vytvoriť reálny snímok. Túto technológiu preslávila najmä medicína, kde sa využíva už dlhé roky. „Očakávam, že sa budú dať fotografovať myšlienky.“ – Nikola Tesla.

Lietajúce autá

V zárodku zrodenia klasických automobilov už Nikola predpokladal ich lietajúce ekvivalenty. Keď Karl Benz pred viac ako 120 rokmi predstavil prvé auto so spaľovacím motorom, nikoho by ani len nenapadlo, že raz takýto stroj bude môcť lietať. Podľa Tesly však bola aj táto myšlienka reálnou a dnes neuteká ďaleko od reality. Lietajúce automobily síce ešte nestretávame na našich cestách či vo vzduchu, ale mnohé spoločnosti už pracujú na ich vývoji. Najznámejším je Aeromobil priamo zo Slovenska. Portál The Guardian ho dokonca označil za doposiaľ najvyspelejšie lietajúce auto a fandí mu aj vizionár dnešnej doby – Elon Musk.

Drony

V roku 1898 sa Nikola Tesla zúčastnil výstavy v New Yorku, kde publiku prezentoval loď ovládanú na diaľku. Pre mnohých bol pohľad na toto zariadenie ako mágia, no pre tohto génia to bol len predkrm, ktorý sa v plnej sile ukazuje v dnešnej dobe. Diaľkovo ovládať môžeme už takmer každý stroj či zariadenie. Čoraz väčšiu popularitu si získavajú drony. Okrem bežných používateľov je technológia diaľkového ovládania neoddeliteľnou súčasťou modernej výbavy vojska po celom svete.

Začínal u Thomasa Edisona, proti ktorému neskôr viedol veľký spor, kvôli využitiu jednosmerného a striedavého prúdu. Vyvíjal rádiové zariadenia, pracoval na bezdrôtovom prenose elektriny, miloval holubicu a okolie ho nedokázalo pochopiť. Život strávil objavovaním, no nakoniec skonal sám v hoteli v New Yorku. Svojimi predpoveďami rozhodne preskočil dobu. Takýto bol v skratke život Nikola Tesly, vizionára a inovátora svojej doby, ktorá mu, bohužiaľ, nepriala. Jeho významné prínosy vo vede a technike nám však dnes umožňujú využívať desiatky zariadení, s ktorými sa bežne stretávame.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
7%
Páči sa mi to
50%
Chcem to
7%
Mám to
7%
Nepáči sa mi to
7%
Neznášam to
21%
O autorovi
Matúš Mitro
Milovník nových technológií, obzvlášť tých zo sveta smartfónov, ktoré mu učarovali už poriadne dávno. Má rád dobrú hudbu, nepohrdne kvalitným filmom, ale ani debatou o rôznych inováciách. Kontakt: [email protected]
  • lukino86

    veru tak adison bol chamtivec teslovi nic nedovolil