Na produktoch Apple nebolo doteraz možné streamovať videá a filmy na populárnych platformách s HDR a v 4K rozlíšení napriek tomu, že hardvér spĺňa potrebné požiadavky. To sa konečne zmení nástupom iOS 14 a MacOS 11, o téme informuje 9to5mac.

Jedna z menej známych funkcií, ktorú prinášajú nové operačné systémy MacOS 11 a iOS 14, je podpora kodeku VP9 (iOS, tvOS) a HEVC (MacOS), vďaka ktorým bude možné sledovať obsah v 4K rozlíšení a zároveň aj s podporou HDR10.

Dlhoročné patentové spory Google a Apple zabraňovali sledovaniu 4K videa cez YouTube na iOS zariadeniach a bolo síce skvelé, že iPhone 11 Pro má XDR OLED panel, bohužiaľ, jediným miestom, kde sa dal doposiaľ tento displej naplno využiť, bolo pri prehliadaní fotiek alebo sledovaní filmov na platforme Apple TV.

Prečítaj si tiež 
iOS 14 je tu a iPhony dostali revolučné zmeny. V mnohých smeroch dobehnú Android

Nejedná sa iba o platformu YouTube, ale aj o Netflix. V najdrahšej verzii predplatného služba už dlhšie ponúka streamovanie filmov a seriálov v 4K HDR. Doteraz sa však nedalo predplatné naplno využiť kvôli obmedzeniam s prehrávaním.

Pre používateľov Apple zariadení sa tak konečne opodstatní zakúpenie najdrahšej varianty predplatného, keďže práve 4K rozlíšenie v kombinácií s HDR nebolo dostupné pre žiadne iOS ani MacOS zariadenie. HDR je momentálne dostupné iba s obmedzeným rozlíšením v 720p na:

  • iPhone 8
  • iPhone Xr
  • iPhone SE 2020
  • iPhone 11

a 1080p na:

  • iPhone 8 Plus
  • iPhone X
  • iPhone Xs
  • iPhone Xs Max
  • iPhone 11 Pro
  • iPhone 11 Pro Max

Čo sa týka iPadov, iba verzie Pro podporovali FullHD rozlíšenie s HDR. Okrem toho sa konečne povolí prenos 4K HDR videa aj cez protokol AirPlay 2, ktorým doteraz nebolo možné na žiadne zariadenie prenášať video s takýmto obsahom, a to ani v prípade, ak to dané zariadenie podporovalo.

Je v tom ale háčik. Nie každý Mac, ktorý dostane MacOS 11, bude podporovať HEVC dekódovanie. Dekódovanie obsahu s HDR a 4K bude možné iba na zariadeniach MacBook Pro 2018 a novších, iMac Pro 2017 a novších, Mac Mini 2018 a novšie a na Mac Pro 2019 a novších.

Taktiež prehliadač Safari na iOS 14 ešte nedostal aktualizáciu – dekódovanie VP9 funguje iba priamo v aplikáciách. To sa môže zmeniť vydaním novej verzie bety.

Ak odhliadneme od zariadení spoločnosti Apple, doposiaľ bolo potrebné vlastniť zariadenie s Windows 10 Fall Creators Update a novším, aplikáciu Netflix z Windows 10 Store alebo prezerať obsah cez prehliadač Microsoft Edge a zároveň vlastniť monitor alebo televíziu, ktorá podporuje HDMI s protokolom HDCP 2.2 alebo novším, rovnako ako aj prepojovací HDMI kábel musel byť aspoň verzie 2.0.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom