Tak a je to za nami. Veľká udalosť, kedy nám Apple ukazuje nové iPhony skončila. My, aj celý svet sa teraz chvíľu budeme sťažovať na nedostatok reálnych zmien a hlavne na astronomické ceny nových smartfónov. Aj tak im možno znova neodoláme. Lenže zastaňme na chvíľu. Namiesto o iPhonoch, hovorme o dôležitejších veciach.

Zachrániť planétu

Tá prvá dôležitejšia vec má síce ešte súvis s iPhonami, ale sú pri tom všetkom druhoradou záležitosťou. Apple na svojich smartfónoch poukázal okrem nového procesoru, softvérových vychytávok aj na inú inováciu. Táto informácia pri všetkom tom ošiali trochu upadla, ale má jasný odkaz. Apple pracuje na tom, aby boli nové iPhony recyklovateľnejšie a menej náročné na neobnoviteľné zdroje prírody.

Je možné polemizovať nakoľko je to teraz revolučné a koľko materiálu sa vlastne ušetrí, avšak Apple jasne vyjadril svoj postoj. Chce, aby boli iPhony „zelenšie“. Presne tak zelenšie, ako je zelená celá firma. Apple ešte v apríli vyhlásil, že všetky budovy, ktoré spravuje, idú 100 % na obnoviteľné zdroje energie. To je prvý odkaz, ktorý včera popri predstavení nových iPhonov trochu zapadol.

Zachrániť život

Obráťme ale teraz pozornosť na druhý produkt, ktorý Apple včera predstavil. Nejde ani tak o detailné špecifikácie nových inteligentných hodiniek Apple Watch, ale o symbol, ktorým sa stávajú. Už nie sú len gadgetom, hračkou a krátkodobým technologickým výdobytkom doby. Tieto „obyčajné“ malé počítače na zápästiach môžu a budú zachraňovať naše životy.

Videli sme to už v prípade predchádzajúcich generácií Apple Watch. Týmto hodinkám vďačí „za život“ napríklad mladík z Brooklynu, keď ho upozornili na náhle zvýšenie tepu, z čoho sa nakoniec vykľulo odhalenie krvnej zrazeniny. Podobných prípadov pritom bolo viac a prichádzajú k nám so železnou pravidelnosťou. Obdivuhodné na tom je, že Apple neskončil. Má jasný postoj a ide zachraňovať ďalej.

Najnovšia generácia hodiniek Apple Watch totiž prináša aj technológiu, ktorá bola nám, bežným smrteľníkom, komerčne a používateľský v podstate neprístupná. Zázračnou výbavou nových Apple Watch je sada senzorov, ktoré umožňujú vytvoriť graf činnosti srdca – elektrokardiogram (EKG). Všetko počas 30 sekúnd, len priložením prsta na špeciálnu korunku hodiniek.

Implementovanie danej technológie do malého zariadenia na zápestí je unikátna vec. Sotva bolo niekedy jednoduchšie skontrolovať aktivitu svojho srdca. A nejde pritom len o marketingový ťah Apple. Hodinky Watch nielenže získali podporu od Americkej kardiologickej asociácii, ale ako zdravotnícku pomôcku ju oficiálne uznal kontrolný americky orgán FDA (Správa potravín a liečiv).

A tak Apple Watch môžu pravidelne kontrolovať aktivitu srdca ich nositeľa a upozorňovať ho na anomálie či nízky tep. Alebo si prostredníctvom nich môže používateľ vytvoriť graf činnosti srdca a odoslať ho svojmu doktorovi. Ten ich skontroluje bez toho, aby ho pacient musel navštíviť. Ďalšia „záchranná funkcia“ je trochu mimo merania aktivity srdca, ale je nemenej zaujímavá. Nové senzory Apple Watch totiž zaznamenajú aj pád používateľa (pošmyknutie, pád z rebríka apod.). Ak sa po nehode dlhší čas nehýbe, zavolajú pomoc.

Samozrejme, to je dnes ešte síce trochu idealizovaná predstava, ako to všetko môže fungovať, ale Apple už o tom nahlas hovorí a naozaj je všetko zrejme otázkou blízkej budúcnosti. A Apple Watch sú tak v podstate prvým komerčným a svetovo úspešným zariadením, ktoré ukazuje, ako nám nositeľná technológia môže zachraňovať život.

Stávajú sa symbolom skutočného prínosu „weareables“ do naších životov. Spolu s odkazom Apple o zelenšej energii sa firma stáva príkladom aj pre ostatných gigantov komerčného sveta. Oni všetci majú veľkú zodpovednosť myslieť na našu planétu aj na to, aby prinášali zariadenia, ktoré pomáhajú ľuďom. Preto na chvíľu nehovorme o iPhonoch, hovorme o krajšom odkaze, ktorý Apple včera predstavil.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú