Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Spoločnosť SpaceX sa pripravuje na dnešný let svojej opakovateľne použiteľnej rakety Falcon 9, ktorá vynesie na obežnú dráhu satelit GPS, informuje Everyday Astronaut. V Texase sa medzitým pripravujú na kľúčový test a budujú obrovskú vežu pre raketu Starship.

Aktualizácia o 18:19

Prvý stupeň rakety Falcon 9 úspešne pristál na autonómnej lodi JRTI, pri dnešnom pristátí nevypadol signál tak, ako býva zvykom a videli sme ho v plnej kráse. Druhý stupeň je na ceste k svojej cieľovej obežnej dráhe a opäť naštartuje svoj motor o približne 50 minút. Satelit GPS bude vypustený 89 minút a 20 sekúnd po štarte.

Aktualizácia o 18:10:

Falcon 9 úspešne odštartoval, deväť raketových motorov Merlin-1D ženú celý stroj k nebu. Raketa čoskoro prejde cez maximálne dynamické zaťaženie, počas ktorého dočasne zníži ťah motorov.

Pôvodný článok:

SpaceX sa blíži k 100. pristátiu prvého stupňa

Dnešný štart rakety Falcon 9, ktorej prvý stupeň nesie označenie B1062, je naplánovaný na 18:09 nášho času. Celú misiu je možné neskôr sledovať na oficiálnom vysielaní spoločnosti a o jeho priebehu budeme informovať aj prostredníctvom tohto článku.

B1062 v minulosti letel len raz a to 5. novembra minulého roku, rovnako so satelitom GPS na palube. Prvý stupeň vtedy pristál na autonómnej lodi JRTI (Just Read The Instructions), o čo sa pokúsi aj tentoraz, približne 758 km od miesta štartu. V prípade úspechu pôjde pre firmu o 88. pristátie prvého stupňa, takže už tento rok zrejme uvidíme aj 100. pristátie.

Náklad váži len asi 3 880 kg, mieri však na pomerne vysokú obežnú dráhu do výšky 20 180 km. Ide o piaty GPS satelit Block III a nesie meno prvého človeka na Mesiaci, Neila Armstronga. Spoločnosť sa pokúsi aj o zachránenie aerodynamických krytov, ktoré vyloví z mora pomocou lode Hos Briarwood. Tá v ich flotile nahradila Sheliu Bordelon, opäť však len dočasne.

Pristátie prvého stupňa rakety Falcon 9 pre misiu GPS. Zdroj: SpaceX / Flickr

Celkovo je na obežnej dráhe 31 aktívnych satelitov amerického GPS, vlastné konštelácie pre navigáciu má aj Ruská Federácia (GLONASS) a Európska únia používa Galileo. Posledný zo série desiatich satelitov GPS Block III sa má dostať na orbitu najskôr koncom prvej polovice roku 2023. Za satelitmi GPS stojí americká spoločnosť Lockheed Martin.

Medzitým v Texase

V Texase, presnejšie v Boca Chica, sa medzitým pripravuje čosi oveľa väčšie. Obrovská štartovacia rampa pre raketu Starship dostala svoju piatu sekciu, po dokončení má táto železobetónová konštrukcia dosahovať závratných 140 metrov.

Prototyp rakety Starship so sériovým číslom SN16, ktorý mal vykonať testovací let do výšky 10 km po SN15, bol presunutý na výstavnú plochu. Podľa všetkého nikdy nepoletí, pretože sa spoločnosť intenzívne pripravuje na prvý orbitálny let. Ten chcú uskutočniť pomocou prototypu SN20, ktorý je na to lepšie pripravený.

SpaceX / Flickr

Testu sa tentoraz zúčastní aj obrovský prvý stupeň s 29 motormi Raptor, bez ktorého Starship obežnú dráhu nedosiahne. Podľa Muska dôjde k tomuto letu už v júli, takýto termín je ale vysoko nepravdepodobný a uponáhľaný.

Na druhej strane je nutné podotknúť, že je momentálne ich prioritou číslo jeden a v Boca Chica robia všetko pre to, aby Starship zažil svoj debutový let do vesmíru. Napriek tomu je lepšie zbytočne sa neponáhľať, pretože naposledy tak SpaceX porušil svoju licenciu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú