Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Po dlhých 9 rokoch od štartu misie rovera Curiosity priletí na Mars ďalší rover, ktorý si od svojho predchodcu prepožičal mnohé základné prvky a prepracoval ich do oveľa sofistikovanejšej podoby. Reč je samozrejme o rovery Perseverance, ktorý je hlavným bodom misie Mars 2020 a na červenej planéte bude hľadať známky životy.

Rover Perseverance je na ceste k Marsu

Celá misia sa začala štartom rakety Atlas V541 ešte v júli tohto roka, pričom na Mars by sa mala dostať za 7 mesiacov od svojho štartu, po trase dlhej 480 miliónov kilometrov. Začiatok misie však neprebehol úplne podľa predstáv inžinierov. Len po pár hodinách od svojho štartu totiž NASA stratila spojenie s roverom. Našťastie celý problém sa podarilo odstrániť, a tak roveru už nič nebráni dostať sa do cieľovej destinácie.

Na obrázku je znázornené miesto, na ktorom sa nachádza mikrofón roveru Perseverance. NASA/JPL-Caltech

Najnovší rover z dielne NASA je vybavený mnohými nástrojmi, ktoré mu umožnia z povrchu červenej planéty odoberať a analyzovať rôzne vzorky. Medzi tie najznámejšie patrí špeciálny kamerový systém obsahujúci širokouhlú aj stereoskopickú kameru, SuperCam, schopný analyzovať chemické zloženie, MEDA slúžiaci na sledovanie teploty a mnoho ďalších nástrojov.

Čo však len málokto vie, Perseverance je ako prvý rover vybavený sadou mikrofónov. Práve tie sa nedávno postarali o unikátnu nahrávku z cesty na Mars, informovala NASA na svojom webe.

Unikátna zvuková nahrávka z vesmíru

Na nahrávke je možné počuť zvuky kozmickej lode, ktorá sa rúti po svojej ceste medziplanetárnym priestorom. Celý zvukový záznam trvajúci 60 sekúnd bol zachytený 19. októbra počas kontroly kamerového a mikrofónového systému, ktorý už začiatkom budúceho roka zaznamená dramatický  zostup do 45 kilometrov širokého krátera Jazero.

„Vrčanie“, ktoré je počuť počas celej nahrávky, vychádza z čerpadlového systému slúžiaceho na odvod tepla. Samotné čerpadlo je umiestnené na pravej zadnej časti rovera Perseverance a je súčasťou tepelného systému, ktorý pomáha udržiavať komponenty rovera v prevádzkovej teplote aj v tom najväčšom chlade, informoval web Jet Propulsion Laboratory NASA

Ako iste vieš, vesmír, alebo celkovo vákuum nie je pre šírenie zvuku úplne optimálne prostredie – zvuk sa šíri jedine v hmotnom prostredí. To však neznamená, že si zvuk nedokáže nájsť aj inú cestu. Zvukové vlny sa môžu šíriť, respektíve prechádzať cez pevné predmety. V prípade, že tieto mechanické vibrácie zaregistrujú citlivé elektronické súčiastky, môžeme ich previesť na elektrický signál.

Inak tomu nebolo ani teraz, čo potvrdzujú aj slová vedca Davida Gruela „Mikrofón slúžiaci na zachytenie zvuku z pristátia na Marse nám pomohol zachytiť dôkazy o fungovaní tepelného systému Perseverance vo vákuu vďaka mechanickým vibráciám“.

Mikrofón roveru Perseverance. NASA/JPL-Caltech

Ďalšou zaujímavosťou je aj to, že mikrofón, ktorý pomohol overiť správnosť fungovania čerpadla a celého tepelného systému, nebol navrhnutý pre vesmírne misie.

NASA si preto vôbec nie je istá, čo môže očakávať od záznamu z plánovaného pristátia. „Získanie zvuku z pristátia by bolo úžasné, nie však potrebné“, uviedol Gruel. Zároveň podotkol, že ak sa zvuk nepodarí nahrať, misia nebude nijakým spôsobom ovplyvnená a rover môže pokračovať vo svojom výskume ďalej.

Okrem tohto mikrofónu slúžiaceho na nahrávanie zvukov z pristátia, odpaľovania rozbušiek slúžiacich na uvoľnenie padáku sa na palube nachádza aj ďalší mikrofón. Ten slúži na zaznamenávanie zvukov laseru z prístroja SuperCam.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú