Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Technici z NASA, JPL (Laboratórium prúdového pohonu) zakódovali do pristávacieho padáku rovera Perseverance tajnú správu. Na prvý pohľad vyzerá padák úplne obyčajne, šikovnejší si však tajnú šifru všimli a okamžite sa pustili do jej dekódovania, informuje Futurism.

Tajná správa, ktorú sme prehliadli

NASA sa s nami neprestáva deliť o stále ďalšie a ďalšie dych berúce snímky a videá z Marsu, avšak podľa najnovších informácií toho majú pripraveného oveľa viac, než sa na prvý pohľad zdá. Aj samotné video z pristávania, ktoré je prvé svojho druhu na svete a ktoré vesmírna agentúra zverejnila včera skrývalo viac, než len fascinujúce zábery technológie, je od nás vzdialená milióny kilometrov.

Inžinieri z JPL správu zakódovali do červených a bielych pruhov padáku a na tento detail NASA následne upozornila. Do bádania sa ľudia pustili prakticky okamžite a šifru sa podarilo rozlúsknuť francúzskemu študentovi počítačových vied a jeho otcovi, ktorí skrytú správu odhalili a zverejnili.

„Dare mighty things“, čo je možné voľne preložiť ako „odvážiť sa k ohromným veciam“, je slogan JPL. Zvyšok tajnej správy je zašifrovaný vo vonkajších prstencoch pruhov a udáva GPS koordinácie Laboratória prúdového pohonu v Pasadene v Kalifornii.

Rover Perseverance skrýva oveľa viac, nejde o jedinú tajnú správu vo vesmíre

Ďalšou zaujímavosťou je napríklad plaketa slúžiaca ako „rodinný portrét“ (na nasledujúcej snímke úplne dole vľavo), ktorý zobrazuje aj predchádzajúce rovery v chronologickom poradí, informuje The Verge.

NASA / JPL-Caltech

Na palube rovera, ktorý sa momentálne nachádza na Marse, nájdeme kremíkový čip veľký ako ľudský necht, na ktorom je pomocou elektrónového lúča vyrytých takmer 11 miliónov ľudských mien, píše NASA.

Odhalená tajná správa však nie je ani zďaleka jediným odkazom, ktorý NASA vo vesmíre zanechala. Napríklad kolesá rovera Curiosity boli navrhnuté tak, aby na povrchu Marsu zanechávali „JPL“ v Morseovej abecede.

Snímka vyhotovená ľavou navigačnou kamerou. Zdroj: NASA / JPL-Caltech

Perseverance však nie je na Marse ani päť dní a veľké množstvo prekvapení pre nás NASA ešte určite skrýva. Okrem množstva dôležitých vedeckých poznatkov nás čaká neuveriteľné množstvo snímok z červenej planéty v kvalite a rozlíšení, aké sme doteraz z cudzích planét nedostávali a čoskoro aj prvý let helikoptéry mimo Zeme, na ktorý sa chystá miniatúrny vrtuľník Ingenuity.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú