Modul pre lety s posádkou na ISS od spoločnosti Boeing čaká ďalší testovací let. Po predošlých zlyhaniach, ktoré odhalili množstvo závažných nedostatkov, stanovila vesmírna agentúra nový termín. NASA a Boeing sa aktuálne pripravujú na ďalšiu skúšku modulu Starliner, ktorý má byť znova otestovaný na jar budúceho roka, informuje agentúra na svojom blogu.

Prvý testovací let modulu Starliner sa uskutočnil ešte v decembri minulého roka, kedy však počas misie OTF-1 kapsula ani nedoletela k ISS. Zlyhanie odhalilo vážne problémy, na ktorých Boeing intenzívne pracoval aj na základe odporúčaní od NASA.

Boeing opravil takmer všetky problémy Starlineru

Aktuálne je však takmer pripravený pokus s modulom pre posádku zopakovať znova o pár mesiacov. Podľa nedávnych informácií vesmírnej agentúry poletí Starliner z Mysu Canaveral na rakete Atlas V od United Launch Alliance (ULA) 29. marca 2021. Počas testu by sa už mal dostať k Medzinárodnej vesmírnej stanici, ku ktorej sa pripojí.

Následne má po týždni opätovne pristáť na západne Spojených štátov, čím zakončí testovací let a môže dokázať, že je po vážnych problémoch pripravený na prvý let s astronautmi. Boeing mal podľa doterajších správ spraviť značný pokrok pri náprave predošlých zlyhaní a najbližší štart rakety so Starlinerom tak môže priniesť dlho očakávaný úspech druhej demonštračnej misie OFT-2.

Spoločnosť mala doteraz vyriešiť podľa odporúčaní NASA už 90 % všetkých nedostatkov, vrátane nepovinných odporúčaní, ktoré neboli príliš dôležité. Pokiaľ tak pôjdu prípravy a následný štart podľa očakávaní, môžeme sa následne dočkať aj prvého letu modulu pre posádku s astronautmi na ISS. Ten by sa mohol odohrať už v lete 2021.

Týmto by sa tak Boeing dostal na úroveň SpaceX a dokázal rovnako zaistiť lety astronautov na vesmírnu stanicu. Vďaka tomu by sa NASA dokázala úplne zbaviť závislosti na letoch, ktoré dlhé roky zabezpečoval ruský Roskomos.

Prvý let s posádkou sa má uskutočniť už v lete

Na testovací let Starlineru sa pripravuje aj aliancia ULA, ktorá už má pripravený hardvér pre svoju raketu Atlas V a hotový horný stupeň Centaur.

Hardvér pre prvú pilotovanú misiu CFT-1 je stále vo vývoji, no hotový by mal byť podľa doterajších informácií už začiatkom budúceho roka. Práce na podpornom hardvéri pre Starliner-1 pokračujú ďalej. Zatiaľ však nebol stanovený presný termín letu s posádkou.

Boeing získal financie na vývoj a skonštruovanie modulu pre posádku ešte v roku 2014, kedy mu NASA udelila v rámci svojho programu Commercial Crew Program 4,2 miliardy dolárov na vývoj Starlineru. Spoločnosť má pritom podľa kontraktu uskutočniť aspoň 6 pilotovaných letov s astronautmi na ISS a späť na Zem, informuje Space.

Pošli nám TIP na článokVesmír a veda