Toto sú najpopulárnejšie Xiaomi smartfóny

Xiaomi je v súčastnosti jeden z piatich najvýznamnejších svetových výrobcov smartfónov. Spoločnosť však vo svojich počiatkoch nevyrábala telefóny. Namiesto toho bol ich prvý produkt MIUI, upravená Android ROM, na ktorú sú dnes používatelia ich zariadení už zvyknutí. Pre tých, ktorí o tom možno neviete, Xiaomi je naozaj mladou spoločnosťou. Tento rok v lete totiž oslávia piaty rok svojej existencie a štvrtý rok predaja smartfónov.

Ako sa spoločnosti založenej v roku 2010 podarilo predať viac smartfónov (61 miliónov za rok 2014), než dobre známym výrobcom ako je LG, Sony, Motorola a ďalší? Zdá sa, že takýto úspech dosiahli vďaka kombinácii dokonalého načasovania, dobrého vedenia a vynikajúco zvoleného portfólia, ktoré je cenovo podstatne dostupnejšie ako zariadenia od veľkej konkurencie. Treba však poznamenať, že Xiaomi začalo so svojim biznisom až po získaní finančných prostriedkov od silných ázijských investorov. Do spoločnosti taktiež zainvestoval známy výrobca mobilných procesorov, Qualcomm. To vysvetľuje, prečo zariadenia spoločnosti Xiaomi požívajú Qualcomm procesory, namiesto lacnejších alternatív od ázijských výrobcov.

Je pravda, že v súčasnej dobe je pôsobenie Xiaomi na veľmi dôležitých trhoch, ako je Severná Amerika a Európa, mizivé. Spoločnosť je taktiež často kritizovaná za vypožičiavanie si rôznych nápadov od spoločnosti Apple. To však nič nemení na tom, že práve Xiaomi je spoločnosť, na ktorú by si mali všetci výrobcovia smartfónov dávať pozor. Svoje zariadenia už nepredávajú len v Číne. Aktuálne sú dostupné v rôznych iných ázijských krajinách a spoločnosť plánuje globálnu expanziu. Poďme sa teraz spolu pozrieť na to, ako sa smartfóny spoločnosti Xiaomi vyvíjali od roku 2011 po súčasnosť.

Xiaomi Mi1

Xiaomi-Mi1Prvý smartfón spoločnosti Xiaomi je nazývaný Mi1, alebo Mi-1. Predaj tohto zariadenia bol v Číne spustený v októbri 2011, aj keď predobjednať sa dal už v septembri. V tom roku bolo cieľom spoločnosti poraziť Samsung Galaxy SII. Xiaomi sa o to pokúsilo ponúknutím ich Mi1 za veľmi atraktívnu cenu – asi 265 €. Špecifikácie Mi1 sa viac menej podobali na tie, ktoré mal Galaxy SII. Zariadenie ponúkalo 4″ displej s rozlíšením 480 x 854 pixelov, 8 MPx zadný fotoaparát, dvojjadrový Snapdragon S3, ktorý bol taktovaný na 1,5 GHz a 1 GB RAM. Xiaomi Mi1 si predobjednalo 300 000 ľudí v priebehu troch dní, čo bolo na tú dobu naozaj pozoruhodné. Mierne rýchlejší variant, nazývaný Mi1S bol poháňaný taktiež Snapdragon S3 procesorom, ktorý bol ale taktovaný na 1,7 GHz. Tento vylepšený variant sa začala predávať v prvej polovici roka 2012.

Xiaomi Mi2

Xiaomi-Mi2

Xiaomi MI2S 16GB môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

V auguste roku 2012 predstavila spoločnosť zariadenie Mi2, ktoré bolo opäť ponúkané s cenovkou okolo 265 €, ale prinášalo špecifikácie, ktoré ste mohli vidieť len u drahých vlajkových lodí konkurenčných spoločností. Mi2 disponovalo 4,3″ displejom s rozlíšením 1280 x 720 pixelov, poháňal ho štvorjadrový Snapdragon S4 taktovaný na 1,5 GHz, ktorému sekundovala 2 GB RAM. Svojej vylepšenej verzie sa dočkal aj tento model a niesla názov Xiaomi Mi2S. Tá mala rýchlejší 1,7 GHz procesor Snapdragon 600.

Xiaomi Hongmi / Redmi 1

Xiaomi-redmi

Xiaomi Redmi 1S 8GB môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

V lete roku 2013 Xiaomi oznámilo ich prvý smartfón, ktorý sa nemal radiť medzi high-endy, Hongmi. V Číne stál spočiatku okolo 115 €. Tento smartfón ponúkal (a stále ponúka) veľmi pekné špecifikácie, vzhľadom na svoju cenu. Konkrétne ide o 4,7″ HD displej, 8 MPx zadnú kameru, 1 GB RAM a podporu pamäťových kariet. Zatiaľ čo Hongmi je poháňaný štvorjadrovým procesorom MediaTek, jeho medzinárodná verzia, tzv. Redmi 1S, ponúka Snapdragon 400. Oba modely sú veľmi úspešné.

Xiaomi Mi3

Xiaomi-Mi3

Xiaomi Mi3 WD 16GB môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Zariadenie s názvom Mi3 bolo dostupné v Číne od októbra 2013 a takmer okamžite sa stalo najrýchlejšie predávaným smartfónom spoločnosti Xiaomi. V priebehu 3 minút od spustenia predaja sa totiž predalo až 200 000 kusov. Mi3 bola vlajkovou loďou spoločnosti Xiaomi pre rok 2013. Ponúka 5″ FullHD displej, 2 GB RAM, 13 MPx zadný fotoaparát a 3050 mAh batériu. Aj tento model má 2 varianty. Jeden je poháňaný štvorjadrovým Snapdragonom 800 (medzinárodná verzia) a ten druhý zasa Nvidia Tegra 4 procesorom (čínska verzia).

Xiaomi Redmi Note

Xiaomi-redmi_note

Xiaomi Redmi Note Pro môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Pre tých, ktorý chceli cenovo dostupný 5,5″ smartfón s HD rozlíšením, bol v marci 2014 predstavený Redmi Note. Poháňa ho osemjadrový Mediatek, alebo štvorjadrový Snapdragon 400 (4G verzia) a jeho cena začína na 142 €. Aj toto zariadenie sa teší veľkému úspechu a predajom. Xiaomi už pripravuje nástupcu tohto populárneho phabletu.

Xiaomi Mi4

Xiaomi-mi4

XIAOMI Mi4 16GB môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Xiaomi Mi4 je nástupcom populárneho Mi3 a je dostupný v Číne a ďalších ázijských krajinách od júla 2014 za ceny, ktoré konkurencia len ťažko porazí. Variant so 16 GB vnútornou pamäťou začínal s cenovkou 285 € a 64 GB verzia prišla na 365 €. Zariadenie na trh dorazilo s FullHD displejom o rozmere 5″, 8 MPx predným a 13 MPx zadným fotoaparátom, Snapdragonom 801 procesorom, 3GB RAM a batériou, ktorá ponúka dva dni bežného používania.

Xiaomi Redmi 2

xiaomi-redmi-2

Xiaomi Redmi 2 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Toto zariadenie je aktualizáciou predchádzajúceho modelu Redmi 1. Zachovalo si 4,7″ HD displej, no má však pridanú podporu LTE sietí a 64-bitový Snapdragon 410 procesor. Zariadenie bolo oznámené začiatkom januára a jeho cena je okolo 97 €.

Xiaomi Mi Note a Mi Note Pro

minote4 (1)Na záver sa dostávame k najnovším smartfónom spoločnosti Xiaomi, ktoré boli predstavené zhruba pred dvoma týždňami. Zdieľajú väčšinu funkcií, no v ich špecifikáciách nájdeme dôležité rozdiely. Základný model Xiaomi Mi Note ponúka 5,7″ FullHD displej, procesor Snapdragon 801 a 3 GB RAM, zatiaľ čo vylepšená verzia Pro disponuje 5,7″ QuadHD displejom s rozlíšením 2560 x 1440 pixelov, až 4 GB RAM a je poháňaná 64-bitovým procesorom Snapdragon 810. Momentálne je k dispozícii len Mi Note za cenu začínajúcu okolo 355 € (v Číne). Mi Note Pro by sa mal začať predávať v marci s cenou okolo 470 €, pričom pôjde o najdrahší Xiaomi smartfón súčasnosti.

Zdroj: PhoneArena.com

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
100%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Dominik Juhás
Študujem informatiku na Technickej univerzite v Košiciach. Pred pár rokmi som používal len zariadenia s Androidom, no vyskúšať treba všetko a preto mám dnes iPhone 5S a Nexus 7. Vo voľnom čase sa rád venujem programovaniu, čítaniu kníh a písaniu článkov.