Debatovanie o téme spaľovacích motorov a elektromobiloch takmer vždy vyvolá búrlivé komentáre o výhodách a nevýhodách oboch pohonov. Rozlúsknuť túto situáciu však chce nové testovanie z programu Euro NCAP, ktoré sa teraz venuje aj elektromobilom, no výsledkami podkopáva propagáciu samotnej Európskej únie. Elektromobily sú mnohými považované za budúcnosť dopravy, no výsledky testov Green NCAP ukázali, že nový diesel môže byť rovnako „čistý“.

Európska únia sa čoraz viac sústredí na pretlačovanie elektrického pohonu ako alternatívy za doterajšie spaľovacie motory, ktoré po viacerých škandáloch môže verejnosť vnímať ako „záhubu“. Pravdaže, rozdiel je porovnávať staré autá a moderné novinky, ktoré disponujú viacerými systémami pre nižšiu produkciu emisií. Napriek tomu sa spaľovací motor z hľadiska svojho fungovania nevyhne emisiám a tŕňom v oku verejnosti sú v poslednom období najmä dieselové motory.

Prekvapivé výsledky testovania

Mestské zóny s emisnými obmedzeniami a čoraz prísnejšie emisné normy nútia výrobcov konať a okrem úpravy svojich aktuálnych áut so spaľovacím motorom sa mnohí giganti pustili aj do výroby elektromobilov, ktoré sú považované za „čistejšiu“ náhradu v osobnej doprave. Podľa výsledkov nových testov Green NCAP, programu, ktorý založila organizácia Euro NCAP financovaná čiastočne aj EÚ, sú nové diesely v niektorých prípadoch rovnako „ekologické“ ako elektrické autá.

Nenechaj si ujsť
BMW má v elektromobiloch jasno. Zákazníci ich nechcú, všetko je to len o politike

Paradoxne sa tak nový test snažil dokázať, že aj taký Mercedes-Benz triedy C z roku 2019 môže získať v indexe čistoty ovzdušia rovnaké skóre ako elektrický Nissan Leaf, informuje Leasing. Nemožné? Podľa Green NCAP realita.

V celkovom hodnotení však už získal 3 hviezdičky podobne ako ďalší jeho dieseloví rovesníci, medzi ktorými bolo nové BMW X1 aj Renault Scenic. Testu sa zúčastnilo aj Audi A4 Avant g-tron s CNG, benzínový Opel Corsa a samozrejme spomínaný elektromobil od Nissanu, ale aj BMW i3 a ďalšie modely, ktoré nájdeš v tomto zozname.

Kontroverzné výsledky môžu vo viacerých prípadoch vyvolať pochybnosti. Hoci Green NCAP meria výsledky testov nielen z laboratórneho, ale aj reálneho testovania elektrických a spaľovacích motorov, zohľadňuje tiež mnohé ďalšie faktory a vo finále stále prezentuje za najefektívnejšie autá elektromobily. Práve elektrický pohon skončil vo všetkých doterajších testoch s najlepším hodnotením, čo však neznamená, že by mali automobilky urýchlene skončiť s výrobou modelov so spaľovacími motormi.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie informácie zo sveta technológií

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.

Elektromobilita