Mýty o Snapdragone 810 vyvrátené – žiadne prehrievanie, skvelý výkon

O procesore spoločnosti Qualcomm, Snapdragone 810, ktorý ponúka oproti svojim predchodcom výrazne vyšší výkon pri spotrebovaní menšieho množstva energie, sa šírili fámy, že má problémy s prehrievaním. Posledné testy však ukazujú, že Snapdragon 810 má pri záťaži nižšiu teplotu, ako menej výkonný model 801. Nezabúdajte však nato, že pri takto výkonných procesoroch je udržanie teploty pod 45°C naozaj dobrý výsledok. Izbová teplota je približne 25°C, čiže to nám dáva rozsah pre teploty procesora od 25 do 45 stupňov Celzia.

Snapdragon 801, procesor použitý vo vlajkových lodiach ako HTC One (M8) a Samsung Galaxy S5, dosiahol po dvadsiatich minútach hrania Asphalt 8 teplotu 45°C. Výkonnejší Snapdragon 810 poháňal jedno z nekomerčných zariadení a počas rovnakého testu sa jeho teplota vyšplhala na hodnotu o 5°C nižšiu, než dosiahol jeho slabší brat. Rozdiel v teplotách je ešte výraznejší pri zaznamenávaní videa. Model 810 vďaka nižšej teplote zabezpečí lepší výkon a dlhšiu životnosť batérie. Procesor bude použitý vo väčšine tohtoročných vlajkových lodí s operačným systémom Android, vrátane HTC One (M9) a LG G4. Test vykonala spoločnosť LG a výrobca nazval Qualcomm Snapdragon 810 jedným z najlepších procesorov, aké kedy testovali.

Referenčný smartfón a tablet so Snapdragonom 810

Test spoločnosti LG však nie je jediným, ktorým si procesor v posledných dňoch prešiel. SlashGearu sa podarilo dostať k mobilnej developerskej platforme spoločnosti Qualcomm. Získali teda na testovanie doslova najdrahší smartfón a tablet, aký si ako vývojár môžete kúpiť. Tablet je vybavený 4K displejom a 4 GB RAM, zatiaľ čo smartfón disponuje 2K displejom a 3 GB RAM. Obe zariadenia poháňa Snapdragon 810.

V AnTuTu benchmarku dosiahol smartfón najvyššie skóre 61 692. Test bol vykonaný zrejme iba raz a ak by mal byť okamžite znova spustený, je možné, že by celkové skóre bolo o trošku nižšie. V prípade tohto monštra by však určite nešlo o žiadne výrazné zníženie. Tablet so 4K displejom dosiahol úctyhodných 52 102 bodov. Teraz niečo pre porovnanie. Momentálne je v databázach najvýkonnejší, Snapdragonom 805 poháňaný smartfón, Nexus 6 s 2K displejom, ktorý dosiahol skóre 56 836. Grafický čip Qualcomm Andreno 430 je schopný zobrazovať na 4K displeji s rovnakými výsledkami ako zobrazuje na 2K displeji Andreno 420.

Čo sa týka konektivity, Snapdragon 810 je vybavený naozaj úžasne. Podporuje totiž LTE kategórie 9 a je kompatibilný so všetkými hlavnými mobilnými štandardmi a technológiami 4G LTE. Funguje rovnako dobre aj v Číne, kde dnes nájdeme všetkých sedem mobilných štandardov. Najvyšší zaznamenaný download bol až 450 Mbps.

Snapdragon-810-temperature-600x335

Spoločnosť Qualcomm sa bude aj naďalej snažiť očistiť povesť ich Snapdragonu 810, ktorá bola poškvrnená správami o údajnom prehrievaní. Na obrázku vyššie si môžete všimnúť, aké teploty dosahuje zariadenie pri konkrétnych činnostiach. Snapdragon 810 pôjde do hromadnej výroby v polovici marca, čo znamená, že všetky vlajkové lode na MWC 2015, na ktorých nebude logo spoločnosti Samsung, budú na trhu niekedy v priebehu apríla až mája. Medzitým sa však predaj LG G Flex 2 a Xiaomi Mi Note Pro začne už skôr, ale len vo vybraných krajinách.

Zdroj: PhoneArena.com

 

 

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
0%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Dominik Juhás
Študujem informatiku na Technickej univerzite v Košiciach. Pred pár rokmi som používal len zariadenia s Androidom, no vyskúšať treba všetko a preto mám dnes iPhone 5S a Nexus 7. Vo voľnom čase sa rád venujem programovaniu, čítaniu kníh a písaniu článkov.