Elon Musk je známy svojimi odvážnymi a niekedy aj „strelenými“ nápadmi, ktoré často neostanú len v teoretickej rovine. Podobne tak prekvapil pred vyše 2 rokmi, keď pred prvým štartom rakety Falcon Heavy oznámil, že spolu s ňou poletí do vesmíru aj prvá verzia elektrického superšportu Tesly. Od vypustenia Tesly Roadster do vesmíru uplynulo 2 a pol roka. Pozreli sme sa na to, kde sa teraz nachádza.

Keď sa spomenie Tesla Roadster, mnohým ihneď napadne pripravovaný model, ktorý Musk predstavil spolu s kamiónom Tesla Semi ešte na jeseň 2017. Tento športový elektromobil chce ohromiť svojimi špecifikáciami, no stále sa nedostal ani len do výroby. Pred rokmi však Tesla vyrobila rovnomenného predchodcu, ktorý sa do pozornosti celého sveta dostal v zime pred 2 rokmi.

Práve vo februári 2018 totiž SpaceX naplánoval historicky prvý štart doteraz najsilnejšej rakety Falcon Heavy, ktorá pozostáva z 3 rakiet Falcon 9, a dokáže vyniesť až 64 metrických ton nákladu.

V čase prvého letu sa na palube nachádzala prvá generácia Tesly Roadster aj so Starmanom za volantom. Štart rakety s týmto nezvyčajným nákladom bol presne 6. februára 2018 a Roadster teda letí vesmírom už vyše 2 a pol roka.

Ako si vedie Tesla Roadster so Starmanom na ceste vesmírom?

Za ten čas stihol prejsť úctyhodnú vzdialenosť. Už po pol roku od štartu ušiel vyše 100 miliónov kilometrov a pohyboval sa rýchlosťou takmer 12 km/s. Kde sa však nachádza dnes a aké sú ďalšie detaily z jeho cesty?

Zobraziť celú galériu (3)
SpaceX nechal na plošný spoj v Tesle Roadster napísať aj zaujímavý odkaz: "Vyrobené ľuďmi na Zemi". Zdroj: SpaceX/YouTube

Informácie na tieto a ďalšie otázky nájdeme na webe Where is Starman?, ktorý monitoruje let Tesly Roadster so Starmanom už od štartu Falconu Heavy. Dostupné dáta sú založené na matematických výpočtoch, no nejde o oficiálne informácie od SpaceX či Tesly.

K Zemi opäť zavíta až koncom storočia

Podľa tohto webu sa Tesla Roadster v čase písania článku nachádza od Zeme vo vzdialenosti vyše 130 500 000 km a aktuálne na svojej orbite predbehla Mars, od ktorého je vzdialená vyše 43 miliónov km. Momentálne sa má pohybovať smerom k Zemi rýchlosťou takmer 17,59 km/s.

Zobraziť celú galériu (3)
Aktuálna poloha Tesly Roadster so Starmanom k 10. augustu.. Zdroj: Where is Roadster?

Od štartu do vesmíru pritom Roadster prešiel po obežnej dráhe okolo Slnka 1,6-krát. Pre predstavu prešiel Roadster takú vzdialenosť, ktorá by sa vyrovnala vzdialenosti, pokiaľ by sme prešli všetky cesty na zemi celkovo 54,3-krát. Vozidlo sa časom opäť priblíži aj k našej planéte, no do najbližšieho bodu sa má dostať až v roku 2091, informuje CNET.

Pre budúce generácie tak bude zaujímavé sledovať, čo z toho vesmírneho superšportu s vodičom ostalo. Elektromobil nebol navrhnutý ani inak upravený pre cestu vesmírom. Počas letu tak môže naraziť na mnohé prekážky, ktoré ho mohli už doteraz poškodiť. My sa tak môžeme pozrieť aspoň na simuláciu vo videu, ktoré odhaľuje, akú cestu by mala Tesla Roadster prejsť do roku 2089.

Ďalšie zaujímavosti o ceste Tesly Roadster so Starmanom vesmírom:

  • Smerom k Marsu sa vozidlo pohybuje rýchlosťou 8,99 km/s
  • Smerom k Slnku sa pohybuje rýchlosťou 3,79 km/s
  • Roadster prekročil záručnú dobu na 58 000 km už takmer 34 074-krát od štartu
  • Orbitálna perióda, počas ktorej obehne 1-krát okolo Slnka, je 557 dní
  • Ak by Teslu Roadster poháňalo palivo, od štartu by spotrebovala takmer 477 000 litrov a jazdila by so spotrebou 0,024 l/100 km
  • Ak by fungovali batérie, pesničky Davida Bowieho „Space Odity“ by Starman počul už 248 688-krát a „Is there Life On Mars?“ 335 097-krát

Pošli nám TIP na článokVesmír a veda