NVIDIA ponúka už desiatu sériu svojich grafických kariet aj pre notebookový trh. Priniesli úžasný výkon do kompaktných prenosných zariadení a úplne vyvrátili fakt, že výkon prenosného počítača bude vždy nižší ako výkon desktopu.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Mobilná verzia NVIDIA GTX 1080Ti by si mala zachovať rovnaké špecifikácie desktopovej verzie, pričom použije aj rovnaký  čip, teda GP102, narozdiel od ostatných mobilných kariet, ktoré sú postavené na čipe GP104. Keď už sme pri špecifikáciách, pre 1080Ti bude použitá modulárna MXM-doska. Výkonovo bude obsahovať 3584 CUDA jadier a 11 GB DDR5X VRAM pamäte, pričom pamäť ostane taktovaná nad 11 GHz, čo znamená dátový prietok okolo 484.4 GB/s. Čip bude mať základný takt 1480 MHz a Boost takt okolo 1582 MHz – rovnako, ako desktopový variant.

NvidiaZdroj fotografie: wccftech

Problémom silných grafických kariet je spotreba energie, hlavne ak zoberieme do úvahy, že notebook potrebuje na napájanie vlastnú batériu. Desktopový variant má TDP 250W, čo bude veľmi ťažké dosiahnuť na batérii vytvorenej pre prenosné zariadenie. V prípade mobilnej Nvidie GTX 1080Ti sa má TPD pohybovať okolo 200W. Pre porovnanie, jej predchodca, NVIDIA GTX 1080, má TDP 150W. Tu vznikajú ďalšie problémy ako veľkosť adaptéra pre nabíjanie.

NvidiaZdroj fotografie: gamersnexus

Zatiaľ je ale príliš skoro očakávať túto kartu v notebookoch, nakoľko samotná NVIDIA GTX 1080Ti pre desktopy je novinka. Budeme si musieť počkať na prvé notebooky, ktoré budú touto kartou disponovať. Aspoň budeme mať dostatok času na naplnenie peňaženiek, keďže nová grafická karta pre notebooky určite nebude lacná záležitosť.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
15%
Páči sa mi to
69%
Chcem to
0%
Mám to
15%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Ľubomír Macura
Stredoškolský študent a vyznávač moderných technológii. Vo voľnom čase jazdím na motocykli a venujem sa rôznym technickým záležitostiam.