Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Na prelome storočia bol Microsoft so svojím plateným softvérom na výslní a vtedajšiemu prezidentovi spoločnosti sa rozhodne nepáčil vzostup otvorených platforiem. Dnešný prezident Microsoftu ale priznáva, že to mohla byť chyba.

Portál PC Gamer priniesol myšlienky súčasného prezidenta Microsoftu Brada Smitha, ktorý sa zúčastnil prezentácie na MIT, kde v rámci rozhovoru prezentoval svoj názor na otvorené platformy a softvér. Na prelome storočí bol totižto Microsoft na výslní v rámci svojho softvéru, za ktorý si ale účtoval patričné poplatky.

Voči otvoreným platformám a softvérom tak spoločnosť chovala značnú antipatiu. Steve Ballmer sa v roku 2001 vyjadril o Linuxe a otvorenom softvéri všeobecne ako o „rakovine, ktorá sa v zmysle duševného vlastníctva upína ku všetkému, čoho sa dotkne.“ Teraz, takmer po 19 rokoch, súčasný prezident Microsoftu priznáva, že takéto zmýšľanie mohlo byť chybou.

„Microsoft bol na nesprávnej strane histórie, keď na začiatku storočia explodoval otvorený softvér a môžem to povedať aj o sebe osobne,“ povedal Smith. „Dobrou správou je, že ak je život dosť dlhý, môžete sa naučiť … že sa musíte zmeniť.“

Microsoft sa poučil a sám začal využívať otvorený softvér

Je zjavné, že Microsoft sa otvoreného softvéru obával. Už v tej dobe šlo o veľmi schopné bezplatné alternatívy k plateným softvérom a spoločnosť sa prirodzene snažila chrániť svoje duševné vlastníctvo a zároveň aj zisk. Sila otvoreného softvéru sa ale neskôr naplno prejavila a v roku 2016 to uznal aj samotný Steve Ballmer. Stále ale zostal presvedčený, že šlo o boj, v ktorom sa oplatilo bojovať.

Kto vie, čo by vtedy povedal na to, že dnes prieskumník súborov systému Windows 10 integruje Linuxové súbory, alebo webový prehliadač Edge využíva jadro otvoreného projektu Chromium. Dokonca aj v roku 2018 Microsoft odkúpil GitHub, ktorý otvoreným softvérom prekypuje. Časy sa tak menia rovnako ako ľudia a ich názory.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú