Microsoft oznámil zrušenie možností odkladu aktualizácie systému Windows 10, informuje portál WindowsTimes.

Gigant tak urobil po zistení, že veľké množstvo systémov Windows 10 je neaktualizovaných prevažne vo firmách, čo spôsobuje závažné bezpečnostné riziká. Automatické aktualizovanie bez možnosti odloženia už naplno beží medzi bežnými používateľmi.

Zrušenie funkcie pre korporáty a firmy pripadlo na verziu 2004, v ktorej už nie je možné funkčné ani bezpečnostné aktualizácie systému Windows 10 odkladať. Je teda možné aktualizácie iba pozastaviť nanajvýš na 35 dní, prípadne týždeň, nie však už na 365 dní ako tomu bolo pôvodne.

Funkciu je ešte možné obnoviť

Napriek tomu ešte stále existuje spôsob, ako danú funkcionalitu obnoviť – využitím editora skupinových oprávnení (Group Policy Editor), ktorý sa ale nachádza iba vo verziách Windows 10 Enterprise a Education.

Nenechaj si ujsť
Posledný update Windows 10 spomaľuje počítače. Toto je jednoduchý návod, ako problém opraviť

Odloženie aktualizácií sa samozrejme neodporúča, no každý pozná, ako nestabilné vedia byť. Vo firmách s kritickým nasadením je nutné balansovať maximálnu bezpečnosť podniku a stabilitu systémov. Windows 10 Pro však používajú stále častejšie domáci používatelia, nie firemní, a tak je z pohľadu zabezpečenia výhodnejšie funkciu odloženia aktualizácie odobrať.

Aktualizácia Windows 10 2004

Spoločnosť Microsoft tentokrát nasádza verziu 2004 pomalšie než minulé roky vzhľadom na skúsenosti s problémami pri aktualizovaní. Nová verzia bola oficiálne vydaná 27. mája 2020, ale predovšetkým zariadenia s atypickým hardvérom (napr. Intel Optane) ju dostávajú oneskorene.

Aktualizácia so sebou priniesla množstvo vylepšení, napríklad plne integrované prostredie systému Linux (WSL 2), použitie GPU plánovača pri hraní hier, alebo aj vylepšené nastavenia sprístupnenia a iné.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom