Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Veľká aktualizácia tohto operačného systému bola vypustená práve včera a viacerí používatelia si tak už môžu stiahnuť najnovší balík so všetkými vylepšeniami, ktoré prináša. Avšak, ako je už u Microsoftu zvykom, okrem nových funkcií a zmien sa objavilo v tomto veľkom update pre Windows 10 množstvo rôznych nedostatkov.

Tie priznala aj samotná spoločnosť, ktorá ich zverejnila na oficiálnom webe a upozornil na nich aj portál Bleeping Computer.

Microsoft sa na sprístupnenie veľkej májovej aktualizácie pripravoval celé mesiace a taktiež lákal na nové funkcie, ktoré update na verziu 2004 prinesie. Hoci je zmien a vylepšení veľa, odvrátenou stránkou ďalšej aktualizácie sú chyby, ktorých vôbec nie je málo. Májový update začala spoločnosť používateľom rozosielať už včera a krátko na to potom zverejnila aj zoznam známych problémov, ktoré je potrebné opraviť.

Microsoft (Úprava redakcie)

Celkovo tak gigant potvrdil až 20 rôznych chýb, ktoré môžu postihovať zariadenia s Windows 10 vo verzii 2004 alebo serverovú verziu.

Zároveň Microsoft odporučil, aby používatelia zatiaľ neaktualizovali svoje zariadenia na najnovšiu verziu manuálne alebo prostredníctvom nástroja Media Creation Tool a počkali radšej na automatickú aktualizáciu.

Problémov je teda viac než dosť a vývojárom chvíľu potrvá, kým ich aspoň z časti opravia. Do tej doby ale odporúčame s aktualizáciou radšej počkať.

Veľká aktualizácia priniesla aj veľké množstvo chýb

Spoločnosť pritom v zozname zverejnených problémov upozorňuje na možné problémy s pripájaním viacerých Bluetooth zariadení. Chyba sa má dotýkať najmä počítačov s ovládačmi Realtek, no Microsoft aj s týmto dodávateľom driverov už pracujú na oprave chyby a tá by mala byť dostupná v ďalšej aktualizácii.

Ďalší problém sa má týkať audio driverov Conexant ISST pomenovaných ako Conexant ISST Audio alebo Conexant HDAudio Driver. Tento neduh môže skúsiť používateľ odstrániť aktualizáciou ovládača, pokiaľ ju pre jeho zariadenie výrobca sprístupnil.

Windows Love/YouTube

V prípade problému s audio ovládačom Conexant HDAudio Driver vo verzii 8.65.47.53, 8.65.56.51, 8.66.0.0 a 8.66.89.00 Microsoft neuvádza vyššie spomínané riešenie, používateľ tak musí čakať na novú aktualizáciu systému.

Iný problém sa zasa týka variabilnej obnovovacej frekvencie pri monitoroch pripojených na grafickú jednotku Intel iGPU. Ani po zapnutí sa táto funkcia nezapne v hrách a najmä v tituloch využívajúcich DirectX 9.

Nenechaj si ujsť
Nový Windows 10 je tu. Prinášame veľký prehľad, čo všetko pribudlo

Modrú obrazovku zasa môže spôsobiť pripojenie alebo odpojenie docku z Thunderbolt docku. Postihnuté zariadenia majú pritom aspoň 1 Thunderbolt port a využívajú aj ochranu Kernel DMA, pričom funkcia Windows Hypervisor Platform by mala byť deaktivovaná.

Screenshot/FonTech

Pre kontrolu ochrany Kernel DMA môžu používatelia využiť návod na tomto odkaze. Pre kontrolu platformy Windows Hypervisor stačí otvoriť ponuku Štart a vyhľadať možnosť Zapnúť alebo vypnúť súčasti systému Windows a pokiaľ je políčko zaškrtnuté, funkcie je deaktivovaná.

Problémy majú aj Microsoft Surface a systémy so staršími ovládačmi Nvidie

V zozname chýb Microsoft uvádza aj neočakávané reštarty alebo chyby pri zariadeniach s funkciami Always On a Always Connected.

Problém sa má týkať najmä zariadení ako Microsoft Surface Pro 7 a Microsoft Surface Laptop 3. Pri využití aplikácií a hier využívajúcich GameInput Redistributable môže ďalej nastať problém, kedy nebude zaznamenaný vstup myši ako periférneho zariadenia.

Microsoft

Samotná aktualizácia Windows 10 vo verzii 2004 sa navyše nemusí nainštalovať na zariadeniach so súbormi aksfridge.sys alebo aksdf.sys, čo môže spôsobiť problém počas inštalovania updatu alebo následný problém so zapnutím zariadenia po inštalácii.

Posledným spomínaným problémom na zozname Microsoftu je chyba, ktorá ovplyvňuje staršie drivery pre grafické karty Nvidie.

Flickr

Zariadenie s takýmto driverom po inštalácii najnovšieho Windowsu 10 môže zobrazovať chybovú hlášku alebo dôjde k spusteniu modrej obrazovky smrti počas aktualizovania alebo po aktualizácii na novú verziu systému.

Postihnuté majú byť len ovládače vo verzii nižšej ako 358.00. Používateľ sa však môže problémom vyhnúť aktualizáciou ovládača na novšiu verziu, ktorú už spomínaný problém neovplyvní.

Oplatí sa počkať na opravné aktualizácie

Opäť raz tak platí, že nie je vhodné sťahovať a inštalovať aktualizáciu pre Windows 10 ihneď po jej vydaní, nakoľko aj tento prípad znova potvrdzuje, že sa spolu s novou verziou systému často objavujú aj rôzne chyby, ktoré môžu ovplyvniť funkčnosť počítača alebo jeho súčastí či softvéru.

Aktualizácia je pritom dostupná pre zariadenia s Windows 10 vo verziách 1903 a 1909.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú