Zdá sa, že Microsoft posledné mesiace pilne pracuje na vylepšovaní Windows 10 viac, ako kedykoľvek predtým. Windows Latest teraz upozorňuje na dve novinky týkajúce sa jednej z najdôležitejších súčastí systému.

Správca úloh je centrum, ku ktorému sa utiekajú všetci používatelia v rôznych situáciách. Či už ide o organizáciu zapnutých aplikácií alebo len monitorovanie výkonu, súčasť skrytá pod klávesovou skratkou Ctrl + Shift + Esc je dôležitou používateľskou križovatkou.

Windows Latest

Ako upozorňuje zdroj, Správca úloh sa už v blízkej dobe, konkrétne s príchodom Sun Valley aktualizácie, dočká nových funkcionalít. Prvá z nich sa týka manažmentu výkonu a s ním spojeného tepla, takzvaného „throttlingu“. Microsoft zavádza „Eco mode“, ktorý sa sústredí na náročnejšie procesy.

NEPREHLIADNI
Dizajnový skvost. Takto by vyzerala doteraz najkrajšia verzia Prieskumníka vo Windows 10

Jeho úlohou je korigovať aplikácie s tendenciou náhleho nadbytočného využívania zdrojov bez toho, aby si daný proces musel nasilu vypínať. Ušetrený výkon sa následne presunie na aplikácie, ktoré ho dokážu využiť. V ideálnom svete dokáže správne využívanie módu ukrytého v kontextovej ponuke procesu zrýchliť celkový chod systému a zároveň predĺžiť výdrž batérie.

Prepojenie prehliadača Edge a Správcu úloh

Druhým dôležitým zlepšením aktualizácie Sun Valley bude zvýšená miere integrácie Správcu úloh s prehliadačom Edge. Hlavnou úlohou novinky je roztriedenie všetkých súčastí spomínaného prehliadača.

Používateľ s novou aktualizáciou bude môcť nahliadať do spotreby procesov aj na nižších úrovniach, ako aplikácie vo všeobecnosti. Zachádzať sa má až do takých detailov, ako sú jednotlivé karty, rozšírenia či pluginy, a teda sa tu naskytá otázka (a príležitosť), či sa rovnakého roztriedenia úloh dočkáme aj v prípade ostatných aplikácií.

Windows Latest

Ako sa zdá, Sun Valley sa vedľa takmer kompletného prekopania používateľského prostredia bude vo veľkej miere opierať o optimalizáciu chodu samotného systému.

NEPREHLIADNI
Microsoft Edge valcuje konkurentov. Na Windowse je už pred ním len Chrome

V oboch prípadoch ide totiž o dosiahnutie ešte väčšej používateľskej kontroly nad čo najmenšími procesmi, čo vo finále síce môže uštedriť systému nezanedbateľné percento výkonu navyše, no na úkor pohodlnosti používateľa. Môžeme však predpokladať, že technicky menej zdatní konzumenti sa týmito vychytávkami nebudú príliš zaoberať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom